Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština grada usvojila isplatu solidarne pomoći komunalcima

24.11.2017. 17:43 21:23
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Skupština grada  je većinom glasova usvojila izmene planova poslovanja javnih komunalnih preduzeća, čime je omogućena isplata solidarne pomoći od 22.620 dinara za oko 4.000 zaposlenih u tim firmama.

Ujedno, odbornici su većinom glasova usvojili izveštaj o izvršenju gradskog buyeta u prvih devet meseci ove godine, koji je pokazao da su prihodi dobro planirani i ostvareni, dok su rashodi na polovini planiranih. Pogotovo je loša situacija s kapitalnim investicijama, gde je ostvarena svega četvrtina plana.

Zbog toga je gradonačelnik Miloš Vučević, u izjavi novinarima, najavio kadrovske promene među direktorima i načelnicima uprava, što bi se, kako kaže, moglo dogoditi nakon usvajanja buyeta za narednu godinu.

– Sačekaćemo da prođe priča oko buyeta, a ja mislim da će se neki ljudi morati menjati – rekao je Vučević. – Prosto, nemam više sluha za neka njihova opravdanja. Očigledno je da je i dalje uspeh za nekog direktora ili načelnika da obezbedi što više para iz buyeta, a onda nije pripremio sve da to može da izvrši u toku godine. Naravno, danas pred vama ne vidite njih, već mene koji odgovaram i za ono što su oni radili, tako da ću neke zamoliti da se povuku. Videćemo, očigledno je da su neki pokazali da ne mogu da prate ovaj tempo. Njihov broj nije mali, ali ne bih iznosio imena. Ne žele da rizikuju, nisu spremni da preuzmu odgovornost, ali zato uživaju pogodnosti i takvima se moramo zahvaliti. Mislim da je to moja politička odgovornost.

On je, kako je kazao, zadovoljan kako se buyet puni, dok Grad zarađuje više nego prošle godine.

– Posebno me raduje povećanje prihoda od poreza na zarade, iako je smanjeno učešće lokalnih samouprava u raspodeli tog poreza. Snažan je porast komunalnog opremanja zemljišta, tu smo prešli godišnji plan, što znači da se mnogo više gradi. Sve to je postignuto s daleko manjom prodajom zemljišta, a za sledeću godinu planiramo da ponudimo vredne gradske parcele – naveo je Vučević. – Ponosan sam kako se Novosađani odnose prema gradu, kako se plaćaju porezi i doprinosi, kako se izvršavaju sve obaveze, i to nam daje mogućnost da povećamo izdvajanja za decu u privatnim vrtićima, da izdvajamo više za puteve, da dajemo za školstvo, da imamo jednu od najsistematičnijih podrški u oblasti socijalne zaštite i da imamo velike investicije kao Evropska prestonica kulture i mladih.

Na pitanje o kritrijumima na osnovu koji je određena solidarna pomoć, Vučević je kazao da su opštine u Srbiji obavezne da poštuju Ankes 1 kolektivnog ugovora koji su sklopili Republička vlada i reprezentativni sindikati javnog komunalnog sektora.

– Njime je predviđena isplata jednokratne pomoći zaposlenima u javnim komunalnim preduzećima na teritoriji Srbije. Veliki broj gradova i opština već je to primenio. Spens je javno preduzeće i na njega se ne odnosi kolektivni ugovor. Što se tiče „Stana“, oni nisu u stanju da obezbede taj novac, u procesu su traženja privatnog partnera i biće veoma neizvesno – izjavio je Vučević, dodavši da je izvesno da će Grad naći privatnog partnera za Apoteku „Novi Sad“.

Na pitanje koliko je moralna takva odluka po kojoj će i poslovodstvo dobiti solidarnu pomoć, Vučević je za skupštinskom govornicom kazao: „Baš bih voleo da vidim direktora koji će uzeti pomoć“.

On je kazao da su komunalci dobili pomoć, ali da za njih naredne godine neće biti povećanja plata.

Ponosan sam kako se Novosađani odnose prema gradu, kako se plaćaju porezi i doprinosi i to nam daje mogućnost da povećamo izdvajanja za decu u privatnim vrtićima, da izdvajamo više za puteve, dajemo za školstvo... (Miloš Vučević)

– Za gradsku upravu i ustanove uslediće povećanje plata naredne godine, tako da je podrška dvostrana. Zaposlenima u „Radosnom detinjstvu“ i socijalnim ustanovama plata će biti povećana deset odsto, a gradskoj upravi i ustanovama kulture pet – izjavio je gradonačelnik Vučević.

Za novinare izjave su dali i predsednici odborničkih grupa Srpske radikalne stranke Đurađ Jakšić i Demokratske stranke dr Veljko Krstonošić. Po Jakšiću, izveštaj o izvršenju buyeta nije pokazao ništa novo u odnosu na prethodne godine, osim što je još lošije njegovo trošenje na kapitalne rashode.

On je dodao i da SRS nema ništa protiv pomoći radnicima, ali da je upitan način na koji se pomoć dodeljuje.

– Novac dobijaju oni s najvećim primanjima u komunalnom sektoru. Pitanje je šta je s radnicima gradske uprave koji imaju daleko niža primanja, dok je samo nekoliko preduzeća u gradu sposobno da da solidarnu pomoć: „Novosadska toplana“, „Vodovod i kanalizacija“ i „Urbanizam“, dok su ostali gubitaši ili su zaduženi – poručio je Đurađ Jakšić.

Njegov kolega iz DS-a ima slično mišljenje o tim temama. Krstonošić tako kaže da je odluka o pomoći loše koncipirana, pošto stavlja u podređeni položaj većinu zaposlenih u sistemu Grada.

– Favorizuje se deo zaposlenih u javnim preduzećima, i to nikako nije dobro jer, da je Grad hteo da bude solidaran, novac je trebalo da bude isplaćen onim najugroženijima, a to su radnici Apoteke, „Radnosnog detinjstva“ i oni u gradskoj upravi – istakao je Krstonošić.


Sudbina Spensa

Sudbina Spensa i plaćanje faktičke eksproprijacije teme su koje su se obimom rasprave izdvojile među 36 tačaka dnevnog reda sednice. I dok su iz opozicije tvrdili da je SPC „Vojvodina“ pred izdisajem, a da se plan Grada ne zna, dotle je gradonačelnik Miloš Vučević izneo tri verzije razrešenja situacije u kojoj je Spens.

– Ne mislim da se Spens može spasiti „krpljenjem rupa“. Grubo rečeno, potrebno nam je da uložimo pola gradskog buyeta u to preduzeća da bi ponovo stalo na noge. Tri modela su u igri: praviti se da se ništa ne dešava, ići u javno-privatno partnerstvo ili sve srušiti i podići isključivo objekte sportske namene – kazao je Vučević, dodavši da su računi Spensa za struju, vodu i grejanje 15 miliona dinara, te da Grad ne bi trebalo da se bavi izdavanjem lokala i diskoteka.


I Program uređivanja građevinskog zemljišta doživeo je promene u delu gde se dodaje novac za sudske presude i troškove. Po Vučevićevim rečima, Grad je tužen za dve milijarde dinara na osnovu „faktičke eksproprijacije“.

– Tuže nas što smo asfaltirali ulice. Najveći broj slučajeva desio se pre mog mandata, ali podržavam gradonačelnike koji su ljudima asfaltirali ulice. Grad je želeo dobro, građani su tražili puteve i dobili ih, a sada sud ne uvažava ulaganja Grada. U isto vreme, vlasnici velikih parcela koje su isparcelisali i prodali za izgradnju kuća, tuže nas po tom osnovu, bez obzira na to što su tu nekad bile njive, a sada su ulice – objasnio je Vučević.

On je rekao i da je skandalozan odnos suda prema Gradu, a na primedbu Relje Aleksića iz Pokreta „Dosta je bilo“ da takvim izjavama vrši pritisak na sud, Vučević je rekao:

– Mislim da se takvim odnosom vrši pritisak na Novosađane. Verujem da tu ima i špekulacija, a verujem i da smo za taj novac mogli izgraditi vrtiće, spaszi Spens...

Do kraja zasedanja, Skupština je evidentirala ostavku dosadašnjeg direktora JKP „Stan“ Miloša Ćurčića i na njegovo mesto imenovala v. d. direktora Milovana Amiyića.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar