Iz Pokrajine 27 miliona dinara naučnoistraživačkim projektima
NOVI SAD: Predstavnicima visokoškolskih institucija, koje su dobile sredstva na osnovu Javnog konkursa za finansiranje drugog ciklusa kratkoročnih projekata od posebnog interesa za održivi razvoj u AP Vojvodini u 2017. godini, su uručena rešenja o odobrenom novcu.
Na konkurs, za čiju je realizaciju predviđeno 27 miliona dinara, stiglo je ukupno 135 prijava, a stručne komisije su odobrile 32 prijave. Rešenja o konkursnom finansiranju projekata dobitnicima je uručio pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević.
Projekti koji će se finasirati su iz oblasti pravnih i ekonomskih nauka, sportskih nauka, tehnoloških, tehničkih, medicinskih, biotehničkih, prirodno - matematičkih i oblasti društvenih i humanističkih nauka.
- Odabrana su 32 projekta i šteta je što nije moglo više jer su nam stigli izuzetno kvalitetni projekti, podsticajni za održiv razvoj Pokrajine. Reč je o projektima koji će značajno doprineti unapređenju ne samo naše naučne stvarnosti nego, siguran sam, našeg ukupnog, i privrednog i kulturnog ambijenta i kvaliteta života - rekao je dr Milošević, istakavši da je Pokrajinska vlada u ovoj godini uspostavila nekoliko novih projekata - jedan se odnosi na razvojno- istraživačke projekte visokih škola, drugi se tiče umetničko istraživačke prakse, što je projekat Akademije umetnosti UNS, tu su projekti nacionalnih manjina, kao i onaj izuzetno važan koji se odnosi na povezivanje nauke i privrede: reč je o subvenciji privrednih društava za saradnju s naučnim isntitucijama.
Naučni institut za prehrambene tehnologije za svoj projekat “Mikrobiološki rizici s povrća na teritoriji Pokrajine Vojvodine” dobio je 810.000 dinara.
- U okviru našeg projekta ispitivaćemo da li postoji mikrobiološki rizik kod zelenog povrća s pijaca iz tržnih centra, proizvoda iz organske proizvodnje. Prioritet će biti eneterobakterija, salmonela i ešerihija koli. Planirano je da se ispita i njihovo preživljavanje u zemljištu u kontrolisanim uslovima, na različitim temperaturama - sposobnost formiranja biofilma koji predstasvlja najveći problem kada je u pitanju povrće - kaže rukovodilac projekta dr Ivana Čabarkapa i objašnjava da će dobijeni novac omogućiti da se zaokruži veliko istraživanje koje realizuje tim u kojm su tri doktora nauka, dok su ostali istraživači saradnici.
Jedan od projekata došao je s Fakulteta za pravne i poslovne studije “Dr Lazar Vrkatić” u Novom Sadu, a za njega je odobreno oko 900.000 dinara.
- Projekat se bavi ispitivanjem proaktivne orijentacije mladih. Reč je o psihološkom aspektu od koga sve počinje. Ako pričamo o održivom razvoju jednog društva, to kreće od razvoja pojedinaca i mlade generacije i vrednosnih sistema za to potrebnih. Tema je izuzetno značajna, jer je pristup razumavanju psihologije kao osnove razvoja društva, zanemaren i predstavlja novinu u našem društvu – kaže dugogdišnji profesor i istraživač dr Mirjana Franceško i objašnjava da istraživanje treba da ukaže na pravce socijalizacije mladih, jer bez tog aspekta sve ostale priče, i ekonomske i pravne i političke, neće biti funkcionalne.
Projekat u kojem sarađuju Fakultet tehničkih nauka i Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, dobio je 810.000 dinara.
- Radimo zajedno na primeni veštačke inteligencije u obradi medicinskih podataka, konkretno, u internoj medicini. Do sada smo objavili impozantan broj naučnih radova na ovu temu u međunarodnim časopisima i rodila se ideja da konkurišemo za projekat u kojem se bavimo prediktivnim modelima kardiometaboličkog rizika u Vojvodini. Naš cilj je da, zahavljujući algoritamskim dijagnozama, rano možemo da detektujemo osobe s povećanim kardiometaboličkim rizikom, čime bismo značajno uticali na zdravlje populacije u našoj Pokrajini - kaže rukovodilac projekta prof. dr Aleksandar Kupusinac s FTN-a.
V. Crnjanski