Izloženi radovi veštih ruku korisnika Izide
FEKETIĆ: Izložba Udruženja za zaštitu majki i dece „Izida” koje se brine o osobama sa posebnim potrebama, bila je vrlo posećena. U Feketić su došli gosti, srodna udruženja iz Kule, Srbobrana i Subotice, koji su tri dana pripremali radove koji su izloženi za posetioce.
Tamo su se minulog vikenda mogle videti stvari koje su napravili i korisnici „Izide”, sada već naši drugari - Valentina, Viktorija, Maja, Miki, Ante i drugi, a izložili su radove od grnčarije, stare vezove, izvezene jastuke, medenjake i druge rukotvorine.
Predsednica „Izide” Julijana Pap kaže da su dolazili stručnjaci iz Subotice kako bi držali časove grnčarije pred izložbu. Gizela Kopaz je obučavala decu i kaže da su uživali u tome, što je i najvažnije.
"Ne mogu reći da su naučili, ali trudili su se tokom šest časova", kaže medicinska sestra Gizela Kopaz, koja se grnčarijom bavi već deset godina i vodi odeljenje za grnčariju u Folklornom centru vojvođanskih Mađara u Subotici.
Ona kaže da nikog nije ranije poznavala, a već treći dan su me svi spremno čekali, kao da se oduvek znamo.
"Mislim da sam više dobila nego što sam dala, jako su zahvalni i slatki i najvažnije je da žele da rade", kaže Gizela.
Predmeti koje su korisnici „Izide” napravili mogu biti samo eksponati na izložbi, nemaju upotrebnu vrednost za prodaju jer udruženje nema grnčarsku peć.
"Imali smo nedavno takmičenje u recitovanju, a na ovakvim izložbama pokazujemo koliko su članovi našeg udruženja ovladali finom motorikom kad je reč o izradi ručnih radova", kaže Julijana Pap.
Upravo zbog toga su i pisali projekat vezan samo za ručne radove fondaciji „Sekereš Laslo” iz Mađarske, koja je donirala da po šesti put organizuju izložbu i susret udruženja za lica sa posebnim potrebama, ivaliditetom i intelektualnim poteškoćama.
" Ovo je izložba za sve naše prijatelje sa kojima imamo saradnju i sa kojima smo vezani tokom godine ", kaže Julijana. Ona napominje da je to jedna velika akcija da pokažu da osobe sa invaliditetom ili sa intelektualnim poteškoćama imaju veliko bogatstvo koje su prikazali kroz ručne radove, ali istakli saradnju sa drugim organizacijama.
Upriličena je i priredba, tokom koje je Maja svirala sintisajzer, a drugi se predstavili recitacijom i muzikom. Nastavnica Stanislava Mirović, koja ovde radi tri meseca kaže da je njena uloga dvostruka. Osim edukacije, reedukacije, podučavanja, ona utiče na sticanje veština, znanja, stavova i navika kod dece sa posebnim potrebama. Ona napominje da posmatra Udruženje kao veoma živ organizam, koji ne bi mogao da funkcioniše bez podrške stručnog tima.
Julijana dodaje, pošto je i sama roditelj, da laici ne umeju uvek da se postave na pravi način kad su ova deca u pitanju, i upravo tu uskaču stručnjaci, odnosno nastavnica, psiholog i radnik koje je Opština Mali Iđoš zaposlila, kako bi se starali o deci i drugim članovima Udruženja „Izida”. Stanislava napominje da joj je drago da je lokalna samouprava prepoznala potrebu za zapošljavanjem stručnog osoblja koje je neophodno „Izidi”, i radi na unapređenju kvaliteta pružanja usluga korisnicima i pomaže im da postanu aktivni učesnici na polju društveno angažovanog života.
"Naše ciljeve i viziju ne bi mogli da ostvarimo bez pomoći zajednice, roditelja, volontera, lokalne uprave, saradnika i svih ljudi dobre volje koji nam pomažu u našem radu", kaže Stanislava Mirović.
Potrebna grnčarska peć
" Malo smo razočarani jer nismo dobili sredstva za grnčarsku peć, za koju smo aplicirali na konkursu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ", kaže Julijana Pap.
Ona dodaje da im je neophodna peć koja može da peče na hiljadu stepeni, kako njihovi radovi ne bi služili samo za ukras, već bi mogli da se prodaju tokom narednih manifestacija.
Maša Stakić
Foto: Jelena Ivanović
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Mali Iđoš. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)