O amandmanima na zakone iz zdravstva u ponedeljak
BEOGRAD: Skupština Srbije završila je danas načelnu raspravu o tri tačke dnevnog reda, među kojima je i Predlog zakona o medicinskim sredstvima, a sednicu će nastaviti u ponedeljak, 20. novembra, raspravom o više od 500 amandmana na te zakonske predloge.
Poslanici su danas završili razmatranje i dopune Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, kao i potvrđivanje Finanijskog ugovora Klinički centri/C između Republike Srbije i Evropske investicione banke.
Rasprava o tim zakonskim predlozima danas je bila povod i za razmatranje stanja u zdravstvu, pa je tako ministar zdravlja Zlatibor Lončar, odgovarajući na primedbe pojedinih poslanika opozicije da je stanje u zdravstvu loše i da lekari odlaze iz Srbije, rekao da broj lekara koji odlaze nije ni približno onoliko koliko se pominje u javnosti.
Naveo je da je oko hiljadu zahteva lekara Lekarskoj komori za dobijanje sertifikata za rad u drugim zemljama, ali da to ne znači da oni trajno odlaze, nego da neki među njima rade vikendom u Crnoj Gori ili Republici Srpskoj ili odlaze na usavršavanje na nekoliko meseci pa se vrate.
Naveo je da je odlazak lekara nešto što se dešava i u zemljama u okruženju i u EU, da je ozbiljnije probleme imala Rumunija, da Hrvatska i Slovenija imaju strašan problem, pa i Nemačke iz koje lekari odlaze u Emirate, u Kuvajt i u neke druge zemlje u kojima su još veće plate.
“To je jednostavno proces na koji mi ne možemo da utičemo, jer će se uvek pojaviti neko ko može da da više novca”, kaže Lončar.
Ministar je naveo i da je činjenica da lekari iz našeg zdravstvenog sistema pomažu prilikom najsloženijih operacija i Crnoj Gori i Republici Srpskoj, te da stručnjaci iz Rumunije, Bugarske Mađarske dolaze u Srbiju da ovaldaju metodama koje naši lekari rade.
“Imamo pacijente iz Makedonije, Bosne, Albanije, sa Kosova, sve su to pacijenti koji se opredeljuju za naše, to loše zdravstvo. To su činjenice”, kaže Lončar i navodi da i ljudi iz Nemačke, SAD, Kanade i drugim zemalja dolaze u Srbiju na operacije i lečenje.
Pacijenti iz Srbije, kako kaže, ne čekaju na lečenje gama nožem i dodaje da je takav vid lečanja obavljen i na više od 100 pacijenata iz inostranstva koji plaćaju tu uslugu.
Poslanica D JB Branka Stamenković rekla je da je ministar “poluironično” odgovorio na navode poslanika Đorđa Vukadinovića o lošem zdravstenom sistemu u Srbiji, te upitala ministra gde se nalazi zdravstevni sistem o kome on govori, a u kome je sve “tip-top i cakum pakum”.
“Gde se nalazi taj sistem da prebacim karton iz zdravstene ustanove u kojoj se lečim i prenesem u vaš sistem koji je mnogo bolji”, upitala je Stamenković.
Povodom navoda Stamenković da je zdravstevni sistem loš ali da su lekari u Srbiji dobri, Loncar je upitao kako je to moguće.
“Naučili su kod kuće da prave te rezulatet, da se usavršavaju i da rade komplikovane operacije? Toliko je to kontardiktorno, niste lekar, ne morate da razumete… Toliko želite da budete maliciozni, poslušajte još jednom šta ste ispričali”, dodaje Lončar.
Tokom dvodnevne načelne rasprave, poslanici vladajuće koalicije, ali i opozicije uglavnom su pozitivno govorili o predloženom zakonu o medicinskim sredstvima koji treba, između ostalog, da onemogući uvoz nesigurnih i nekvalitetnih medicinskih sredstava.