Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Server: Izetbegović jednako nedosledan kao i Dodik

13.11.2017. 19:45 19:49
Piše:
Izvor: Youtube Printscreen

BEOGRAD: Profesor na američkom Univerzitetu Džons Hopkins i ekspert za Balkan Danijel Server smatra da je član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, koji zagovara priznavanje nezavisnosti Kosova, jednako nedosledan kao i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Server je to rekao Tanjugu, upitan da prokomentariše Izetbegovićevu izjavu da je BiH trebalo davno da prizna Kosovo, čime se osporava teritorijani integritet Srbije, garanta Dejtonskog sporazuma, odnosno ustavnog popretka i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.



"Izetbegović nije ništa nedosledniji od predsednika RS, Milorada Dodika. Dodik poziva na referendum o nezavisnosti u Republici Srpskoj, ali se protivi priznavanju nezavisnosti Kosova", rekao je Server.Server, inače, dodaje da se ne može praviti analogija između Kosova i RS:



"Njihove istorije, pravni status i međunarodni odnosi su različiti. Jedno ne vodi ka zaključcima za drugo", smatra on.

 

Vuk Stanković: Politička provokacija Bakira Izetbegovića



BEOGRAD: Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da je opasna i vrlo uznemirujuća izjava bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića da se nada da će BiH priznati Kosovo, kao i da ona predstavlja političku provokaciju koja može samo dalje da iskomplikuje već komplikovane odnose. 



"Bakir Izetbegović šalje izuzetno uznemirujuću i politički štetnu poruku, kako u odnosu na Srbiju, tako i u odnosu na BiH", rekao je Vuk Stanković Tanjugu. 



Kaže da poruka kojom Izetbegović priziva priznanje KiM predstavlja napad na aspiracije Srbije da KiM očuva u svojim granicama. 



"Ta izjava je opasna zbog toga što baca u vodu sve prethodne napore koje je Srbija činila da normalizuje i uspostavi što bolje moguće odnose sa BiH. Istovremeno, ta izjava je opasna zato što je Srbija po Dejtonskom sporazumu jedan od garanta teritorijalne celovitosti BiH. Ta izjava je opasna i za BiH zato što sam Izetbegović nije spreman da prihvati stav Republike Srpske da treba da se odvoji od BiH, a istovremeo priziva odvajanje Kosova od Srbije", rekao je Vuk Stanković.



Izjava Izetbegović, ističe Vuk Stanković, daje nesumnjivo za pravo predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da nastavi sa politikom zagovaranja samoopredeljanja srpskog naroda i izjava kojom Izetbegović pokazuje da primenjuje politički licemerme i dvostruke standarde u tretmanu istih pitanja. 



Prema njegovim rečima, ako je secesija nedopuštena u pogledu statusa srpskog naroda u BiH, onda bi trebalo da isto ta secesija bude nedopuštena i pogledu statusa Albanaca na KiM.



"Jednom rečju, Izetbegović politički provocira i pokazuje jednu vrstu nedostatka diplomatskog iskustva i takta i on zapravo negde ruši samog sebe, jer potokopavajući Srbiju potkopava zemlju koja je ne samo težila ka tome da uspostavi što bolje odnose sa BiH, nego je to i zemlja koja je po međunarodnom pravu i sporazumima garant celovitosti BiH. To je opasno igranje u vremenu velike potičke tenzije i neizvestnosti kakva postoji na Balkanu i izjava koja podgreva nacionalizam na svim stranama".



Vuk Stanković dodaje da je opasno i to što takva izjava dolazi od lidera iz BiH, "jer ne samo da u BiH postoji otvoreno pitanje statusa srpske zajednice nego i Hrvati traže svoj entitet, tako da od tri naroda barem dva mogu apsolutno da budu srećna bez BiH".



Takođe, Vuk Stanković je naglasio da Izetbegović prizivajući secesiju KiM i legalizujući tu secesiju indirketno otvara Pandorinu kutiju u koju može i vrlo lako i sam da upadne kao lider BiH.



"Mislim da je to potpuno politički opasna i beskorisna izjava koja će ionako komplikovane odnose dalje iskomplikovati", dodao je sagovornik Tanjuga.

Omerović: Komadanje SRB značilo bi da i BiH može na tri dela

BEOGRAD: Van svake je pameti da neko ko je samo jedan od tri člana Predsedništva države, koja čuva sopstveni teritorijalni integritet, želi da priznaje secesiju u drugoj državi, izjavio je narodni poslanik Meho Omerović.



"Čak i da to želi, bilo ko od tri člana Predsedništva BiH, to je nemoguće bez saglasnosti druge dvojice", rekao je Omerović Tanjugu.



Pri tome se, ističe, radi o teritoriji jedne od država koja je garant Dejtonskog sporazuma, Srbiji, a na kojem je napravljena danasnja BiH, država tri naroda. 



"Dakle, zalagati se za komadanje Srbije priznavanjem Kosova značilo bi da je to i prihvatanje da se i Bosna i Hercegovina moze deliti na tri dela", ukazao je Omerović.



A to, smatra on, ne želi ni Bakir Izetbegović, niti oni koji su garanti Dejtonskog sporazuma. 



Poslednji događaji oko Katalonije su više nego jasno pokazali kakav je stav EU oko promene granica, ističe on.



"A, granice na Zapadnom Balkanu se, istorijski gledano, mogu menjati samo silom. Kome je u interesu da to danas zeli? Nikom normalnom...", zaključio je Omerović.

Izetbegovićev savetnik: Rekao je "nadam se",ne - priznaće...



BEOGRAD: Nakon što je Tanjug ranije danas emitovao deo intervjua bošnjačkog člana Predsednistva BiH Bakira Izetbegovića Dojče veleu, redakciji se javio savetnik za informisanje u njegovom kabinetu, kako se predstavio, zahtevajući preciziranje te informacije, za koju smatraju da, tako kako je data, predstavlja politički problem.



Tanjug je, naime, preneo da je Izetbegović za Dojče vele rekao:



"Što se mene tiče, Kosovo je dosad trebalo da bude priznato. Sad će se naljuti naše kolege, a naši pokušaji da se to dogodi samo su doneli probleme unutar BiH, a nisu pomogli Kosovu", rekao je Izetbegović u intervjuu za Dojče vele. 



Taj svoj politički stav Izetbegović dodatno objašnjava rečima da je upravo on taj "generator koji gura i uporno traži resenje tehničkih pitanja sa Prištinom, jer, kako je rekao, BiH ekonomski trpi zbog toga". 



Na direktno pitanje hoće li BiH u nekom trenutku priznati kosovsku nezavisnost, Tanjug je Izetbegovićev odgovor preneo sa: "Da".



Savetnik bošnjačkog člana Predsedništva BiH s pravom ukazuje da je Izetbegovićev odgovor, precizno, bio: "Nadam se da da".



Jasno je, naime, da bez saglasnosti ostala dva člana Predsedništva BiH, posebno bez srpskog člana Predsedništva BiH, zvanično Sarajevo tu odluku ne može da donese, što potvrđuje i Izetbegović, u istom intervjuu, rekavši:



"Ukoliko se srpski predstavnici u BiH tome i svemu drugome suprotstave, odluke nema".



Odgovor Izetbegovića na pitanje da li će BiH priznati Kosovo - "nadam se" - jeste neprecizno prenet sa "da", ali je njegov politički stav po tom pitanju Tanjug verno preneo, što je sasvim jasno iz njegove izjave da je Bosna i Hercegovina i dosad trebalo da prizna Kosovo.

Autor:
Pošaljite komentar
Đurić: Odgovorićemo na pravi način Izetbegoviću

Đurić: Odgovorićemo na pravi način Izetbegoviću

13.11.2017. 17:00 18:21
Dodik: Od Izetbegovića ne zavisi ništa

Dodik: Od Izetbegovića ne zavisi ništa

13.11.2017. 17:19 19:14