Od prvog Srpskog narodnog veća u Vojvodini prošlo 99 leta
ZRENJANIN: Polaganjem venaca na spomen-ploče na Parohijskom domu Uspenskog hrama i na kući u kojoj je živeo dr Slavko Županski, u Svetosavskoj ulici, u Zrenjaninu je obeležena 99. godišnjica osnivanja prvog Srpskog narodnog veća u Vojvodini.
Na jučerašnji dan, 1918. godine, u tadašnjem Velikom Bečkereku osnovano je Srpsko narodno veće, prvo na području današnje Vojvodine, a čiji je predsednik bio doktor prava Slavko Županski.
Vence na spomen-ploče položili su načelnica Srednjobanatskog upravnog okruga Snežana Vučurević, gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić, sa saradnicima, i predstavnici organizacije „Svetosavlje“, Srpskog narodnog odbora „Svetozar Miletić“, „Matice srpske“ i Društva srpsko-ruskog prijateljstva.
Skupu se obratila načelnica okruga Snežana Vučurević, koja je podsetila na značaj događaja od pre 99 godina i na hrabrost ljudi koji su osnovali prvo Srpsko narodno veće u prečanskim zemljama. O značaju tih događaja, pred velikim brojem okupljenih građana, govorio je i istoričar Slobodan Milin.
Polaganju venaca na kuću Slavka Županskog u Svetosavskoj ulici prisustvovali su i potomci ovog zrenjaninskog velikana. O životu i angažovanju Slavka Županskog tom prilikom govorio je istoričar Miodrag Cvetić, koji je otkrio javnosti nepoznat detalj iz biografije Županskog, da je 27. marta 1941. bio jedan od organizatora protesta. On je pozvao Zrenjanince da se oduže slavnom sugrađaninu postavljanjem biste, kao i imenovanjem jedne ulice po njemu.
Srpsko narodno veće je osnovano u noći između 30. i 31. oktobra 1918. godine, dok je u gradu još bila vlast Austrougarske. Tada je izabran Odbor od devet članova, čiji je predsednik bio advokat dr Andrija Vasić, a potpredsednici dr Slavko Županski i dr Živojin Ž. Terzin. Za počasnog predsednika imenovan je dr Emil Gavrila, koji se nalazio u izgnanstvu, zajedno sa suprugom Olgom, odakle se vratio posle oslobođenja grada i završetka Prvog svetskog rata. Slavko Županski je ubrzo postao predsednik SNV, a zatim i Veliki župan.
Veliki Bečkerek je oslobođen 17. novembra 1918. godine, ulaskom Srpske vojske, sa brigadirom Dragutinom Ristićem na čelu i mirnom primopredajom vlasti, kojom prilikom nije izgubljen nijedan život.
Ž. Balaban