Španska vlada: Obustavljamo mere ako Pudždemon raspiše izbore
MADRID: Vlada Španije spremna je da obustavi primenu mera za uvođenje direktne vlasti u Kataloniji, ukoliko katalonski lider Karles Pudždemon raspiše prevremene regionalne izbore, javio je danas španski list "Vangvardija" pozivajući se na izvore iz vladajuće Narodne partije premijera Marijana Rahoja, prenosi Rojters.
Agencija navodi da je iz Pudždemonovog kabineta saopšteno da će on u 17.00 časova održati govor u katalonskom parlamentu.
Stranka Republikanska levica Katalonije (ERK) zapretila je danas da će napustiti regionalnu vladu ukoliko njen predsednik Karles Pudždemon raspiše prevremene izbore, javio je Rojters pozivajući se na izvor iz ove partije.
Agencija navodi da se očekuje da će Pudždemon raspisati prevremene regionalne izbore, čime bi mogao da "razbije" zastoj u odnosima vlade u Madridu i separatističkih vlasti koje teže odvajanju od Španije.
"Raspisivanje izbora nije opravdano. To je očigledno odricanje od mandata koji mu je poveren (na referendumu o nezavisnosti) 1. oktobra, a da zauzvrat ne dobija ništa", kazao je ovaj izvor iz ERK.
Španski list "Pais" prenosi da je i nezavisnosti izuzetno naklonjena Kandidatura za narodno jedinstvo (KUP), stranka koja je takođe partner u vladi na čijeme je čelu Pudždemon, kritikovala njegovu "nelojalnost" u vezi sa najavljenim raspisivanjem izbora.
Navodi se da je KUP pozvao ljude da dođu na protest ispred sedišta vlade Katalonije.
Dnevnik navodi da "u teoriji" i dalje ostaje da će sednica katalonskog parlamenta biti održana u 17 časova, pošto poslanici nisu dobili nikakvo zvanično obaveštenje da je otkazana.
Pudždemon je odustao od današnjeg obraćanja javnosti, tokom kojeg se očekivalo da raspusti parlament i raspiše regionalne izbore 20. decembra.
Studenti okupljeni na trgu ispred sedišta njegove stranke, koji se protive izborima jer ih smatraju poništavanjem volje iskazane na referendumu o nezavisnosti, sa trga ispred sedišta Pudždemonove stranke poručili su mu da ne čini izdaju.
Uoči planiranog govora dvojica funkcionera Pudždemonove Katalonske evropske demokratske partije (PDEKat) podnela su ostavke.
Obraćanje je prvobitno bilo planirano za 13.30 sati, da bi potom bilo pomereno za jedan sat kasnije, a zatim je na kraju i otkazano.
Španski list "Vangvardija", koji se štampa i na katalonskom, prikazao je nekoliko stotina ljudi, mahom studenata, sa zastavama Katalonije okupljenih ispred zgrade u kojoj je trebalo da se obrati Pudždemon.
Dnevnik "Pais" je preneo da su oni uzvikivali "Glasali smo, primeni rezultat" i "Vlado, izdajnici, nećemo oprostiti, niti zaboraviti".
Ovaj dnevnik je javio da su demonstranti Pudždemonovom zameniku Đordiju Baiđetu dok je napuštao sedište partije vikali "izdajniče" i "sramota", a ostavku su zbog neslaganja sa planiranim raspisivanjem izbora uputili Đordi Kuminal, zamenik šefa pokreta Đunts pel si, kojem pripada PDEKat, kao i Albert Batalja, gradonačelnik Seu d''Urgela.
Katalonska vlada je saopštila da će Pudždemon dati izjavu, ne navodeći nikakve detalje.
Katalonski lider istakao je će kriza katalonske nazavisnosti eskalirati ukoliko Španija realizuje planove o preuzimanju uprave nad Katalonijom.
"Plan špasnke vlade će stvoriti još ozbiljniju vanrednu situaciju oduzimanjem političke autonomije Kataloniji", naveo je Pudždemon u pismu španskom Senatu, koji se priprema danas da razmotrati primenu člana 155 Ustava i preuzimanje institucija, policije i finansija u Kataloniji, u slučaju da taj region ne odustane od proglašenja nezavisnosti, navela je francuska novinska agencija.
Pudždemon je rekao da bi to bila uvreda za španski Ustav i da bi mere prekršile "princip političke autonomije" španskih regiona.
Katalonski lider je dodao i da španski Ustav ne daje blanko vlast centralnoj vladi.
U 17.00 časova biće održana sednica katalonskog parlamenta, a mnogi strahuju da bi poslanici mogli da izglasaju unilateralnu deklaraciju o nezavisnosti Katalonije.
Vlada u Madridu u subotu je aktivirala Član 155 Ustava i predložila niz mera za preuzimanje nadležnosti poslova regionalne vlade Katalonije koje podrazumevaju razrešenje katalonske vlade i preuzimanje kontrole nad parlamentom, izborima, administracijom i medijima.
Time je španska vlada preuzela upravljanje Katalonijom, a mediji prenose da je to prvi koraka ka ukidanju autonomnije.
Rahoj je rekao i da je bilo neizbežno da španska vlada primeni Član 155 Ustava iako to nije želela.
Aktiviranje Člana 155 Ustava mora da odobri Senat - gornji dom španskog parlamenta - pre nego što odluka stupi na snagu. Senat će, kako je najavljeno, o tome glasati u petak 27. oktobra.
Jedna od mera tiče se razrešenja katalonske vlade. Vlada u Madridu traži smenu predsednika katalonske vlade Karlesa Pudždemona, potpredsednika i svih miniatara.
Njihova mesta će zameniti "organima i administracijom koju izabere ili kreira s tom namerom".
Rahoj ima ovlašećenja da raspusti katalonski parlament i raspiše prevremene regionalne izbore u Kataloniji.
Katalonski parlament će nastaviti da vrši predstavničku funkciju, ali pod nadzorom organa koji će da odredi Senat španskog parlamenta "kako bi se garantovalo poštovanje odredbe španskog ustava".
Predsednica katalonskog parlamenta ne može da predloži kandidata za predsednika katalonske vlade, biti da održi raspravu i glasanje o njegovom izboru. U regionalnom parlamentu se, takođe, ne mogu usvojiti "inicijative suprotne španskom ustavu i statusu Katalonije".
Ako se, ipak, to dogodi, španska vlada ima rok od 30 dana da uloži veto i poništi odluku.