Zaživela overa zdravstvenih bez odlaska na šalter
BEOGRAD: Poslodavci koji redovno izmiruju svoje obaveze i uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje, više ne moraju da odlaze na šaltere kako bi overili zdravstvene kartice zaposlenih, to će ubuduće raditi Republički fond za zdravstveno osiguranje umesto njih.
Automatska overa kartica počela je kao pilot projekat krajem juna sa desetak poslodavaca, a od ovog meseca su obuhvačeni svi poslodavci koji redovno izmiruju dospele doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje, penzioneri i članovi njihovih porodica.
Zdravstvene kartice se automatski overavaju i nezaposlenima koji primaju novčane naknade od Nacionalne službe za zapošljavanje, monasima i monahinjama, Romima, licima starijim od 65 godina, žrtvama nasilja...
Preduslov da se uzbegne čekanje u redovima i odlazak na šalter za overu zdravstvenih knjizica bio je da se papirne knjižice zamene elektronskim karticama.
Nove elektronske zdravstvene kartice do sada je dobilo oko 6,5 miliona od ukupno, 6,9 miliona osiguranika.
Vršilac dužnosti direktora RFZO Verica Lazić kaže automatska overa trenutno nije moguća za osiguranike samostalnih delatnosti, kao i za osiguranike poljoprivrednike i članove njihovih porodica, s obzirom na to da Poreska uprava trenutno nije u mogućnosti da dostavi podatke o plaćenim doprinosima za navedene kategorije osiguranika u elektronskom obliku.
Za te osiguranike overa se i dalje obavlja na šalteru filijala i ispostava Republičkog fonda, ali se Lazić nada da će i oni uskoro to moći da ostvare bez odlaska na šalter.
Automatska overa nije moguća ni za starije od 18 godina koja su na školovanju i studente do 26 godina koji su osigurani kao članovi porodice, zbog dostave potvrde da su na redovnom školovanju.
Direktorka RFZO naglašava da je zadovoljna što je projekat zaživeo, što su najveći deo posla obavili zaposleni u RFZO i Poreskoj upravi i što su poslodavci zadovoljni.
Automatska overa zdravstvenih kartica donela je velike ustede privredi, posebno kompanijama koje imaju veliki broj zaposlenih.
Premijerka Srbije Ana Brnabić nedavno je rekla da su procene da se na taj način uštedi oko 500.000 sati, koje su zaposleni trošili u redovima isped šaltera, ali i oko milion i po evra.