Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kroz samoodbranu do samopouzdanja

22.10.2017. 10:51 10:55
Piše:
Foto: Na kursu samoodbrane „Hornet Combata” Foto: S. Šušnjević

Da je nežniji pol sve češća meta napada na ulici, u gradskom prevozu, parkovima ili lokalima, nije ništa novo. Gotovo da nema osobe koja nije doživela nasilje ili pretnju, odnosno čula sličnu priču od bliske osobe.

Savete kako reagovati u takvim okolnostima svakako je dobro poslušati, ali sve dok nešto takvo ne iskusimo, ne znamo kako ćemo reagovati. Udruženje građana „Hornet Combat”, u kojem operativni treneri Milan Damjanić, Mirko Blažan i Nikola Alfirević na tromesečnim kursevima samoodbrane pripremaju polaznice da se brzo snađu u tipičnim situacijama agresije, jedno je od rešenja.

„Devojke i žene dolaze iz dva razloga, ili su bile napadnute, ili strahuju da će biti, pa žele da se pripreme“, kaže Milan Damjanić.

Borilačke veštine koje danas postoje, kako kažu, zasnivaju se na surovoj snazi i striktnim pravilima koja važe samo na takmičenjima, a potrebne su godine da bi se izučile. Nažalost, od njih je mala korist na ulici ukoliko neko zapravo nije spreman da ih primeni u realnosti, posebno ako je protivnik superiorniji. Zato su razvijanje psihičke svesti, razbijanje barijera, pravilno reagovanje u stresnim situacijama i nezanemarivanje indikatora koji nas upozoravaju od presudnog značaja i njima se poklanja posebna pažnja na njihovim treninzima.

„Najgora stvar je paralisati se u rizičnoj situaciji. Na ovim obukama trudimo se upravo da polaznice osnažimo. Postoje razni trikovi da se onesposobi neko ko je jači od vas. Međutim, mnoge žene se snebivaju da ogrebu ili pljunu napadača. Taj sekund dok on obriše oči i ispravi se daje vam prostora da zadate udarac, mada je najbolje izbeći konflikt“, objašnjava Damjanić.“Problem je s devojkama koje dođu potpuno „stegnute”. Nekada smo i malo grublji da bismo u takvim osobama probudili urođenu borbenost.“

Savršena psihička priprema ne postoji, ali je od velike pomoći kad osoba može da učestvuje u simulaciji događaja, kaže naš sagovornik, i dodaje da se i njemu nakon 13 godina iskustva desi da ustukne.


Najstarija polaznica u šestoj deceniji



Udruženje građana „Hornet Combat” je deo Saveza sistema bliske borbe, a predstavnike ima i u Zrenjaninu, Somboru, Kragujevcu. Instruktori se, kako saznajemo, redovno usvršavaju na radionicama koje drže gosti iz Francuske, Finske, Izraela...



"Kada je 2009. godine osnovano, Udruženje je imalo smo jednu muško-žensku grupu. Zbog odnosa snaga, devojke nisu mogle da izdrže tempo pa smo odlučili da ih odvojimo i da vežbe posebno prilagodimo njihovim potrebama. Najmlađa od dosadašnjih polaznica ima 16 godina, a najstarija 56. Prvi nivo je namenjen svima, čak i onima s manjim zdravstvenim problemima, kao što su stare povrede, dok su naredni po intenzitetu i složenosti sve zahtevniji."


„Naš pristup zasniva se na tzv. situacionim treninzima, gde polaznice prolaze poligone koji dočaravaju realne životne situacije. Prošli kurs se završio tako što smo sve devojke izveli ispred atomskog skloništa u kojem održavamo treninge, pogasili svetla, pustili glasnu muziku, upalili stroboskope i napravili razne prepreke, dok smo se nas trojica instruktora i još toliko naših kolega opremili kacigama, rukavicama i fantomkama. Samo prolaženje kroz najekstremnije scenarije dokazuje im da se mogu odbraniti. Trudimo se da na svaki mesec, posle određenog segmenta, napravimo dril, a završna vežba obuhvata sve naučeno“, objašnjava on.

Jedna od polaznica poverila nam je da je pre dva meseca imala loše iskustvo.

„Dok sam se vraćala sama iz izlaska, u vreme pred svitanje, kad se ulična rasveta gasi, na pet minuta od moje zgrade napala me je nepoznata osoba“, rekla je K. T.“Bio je to pokušaj silovanja, ali se, sva sreća, sve završilo dobro po mene jer sam počela da vrištim, u nadi da će me čuti stanari okolnih zgrada čiji su prozori bili otvoreni, budući da je bilo leto. Iznenadilo me je što niko od njih nije reagovao, ali se zato napadač uplašio i pobegao. To me je podstaklo da nešto uradim u vezi sa svojom zaštitom.“

Taj događaj podstakao je i njene dve drugarice, s kojima je te večeri izašla, ali se sticajem okolnosti nisu zajedno vratile kući, da krenu na obuku iz samoodbrane. U istoj grupi, koja broji dvadesetak žena, našla se i devojka koja nije uspela da izbegne „udvaranje” nepoznatog momka u noćnom klubu.

Kako tvrde iz „Hornet Combata”, napadnute osobe ne dođu odmah, nego kada se utisci slegnu. To pokazuje da žene, kada su u akutnoj fazi nasilja, traže najpre psihološku pomoć, a tek kasnije se okrenu izgradnji samopouzdanja savladavanjem veština samoodbrane. 

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar