Prvi posetioci posle 10 godina u Muzeju savremene umetnosti
BEOGRAD: Muzej savremene umetnosti je danas, posle 10 godina, konačno otvorio svoja vrata za posetioce koji od 10 časova u velikom broju dolaze kako bi obišli renoviranu zgradu na Ušću i pogledali izložbu "Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki Muzeja savremene umetnosti".
Premijerka Ana Brnabić je zajedno sa predsednicom Skupštine Majom Gojković i ministrom za kulturu i infomisanje Vladanom Vukosavljevićem i gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim obišla izložbu "Sekvece umetnosti Jugoslavije i Srbije" koja je postavljena na 5 hiljada kvadrata.
"Ovo je najlepši dan za mene od kako sam ušla u vladu Srbije avgusta prošle godine. Drago mi je što posle deset godina vraćamo Muzej publici u Beogradu i celoj Srbiji", rekla je Brnabić.
Brnabić je dodala da će se Vlada Srbije fokusirati već od sutra na završetak radova Narodnog muzeja.
"Želimo time da pokažemo koliko nam je kultura važna i da je nešto bez čega ne možemo da ostvarimo napredak", poručila je premijerka.
Ona je zahvalila kolegama u aktuelnoj, ali i prethodnoj vladi koji su uložili veliki napor da se obnova Muzeja završi, kao i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji je, kako je navela, insistirao da se radovi što pre privedu kraju.
Premijerka je izrazila zadovoljstvo što su se prvi put oko ove velike ideje okupila tri velika brenda, Muzej savremene umetnosti, Beogradski festival igre i Beogradska filharmonija.
"Hvala što ste ostavili sujete po strani i što ste pokazali šta sve Srbija ima. Ponosna sam danas jer je ovo Srbija za koju sam uvek govorila da može", poručila je Brnabić.
Direktor Muzeja savremene umetnosti Slobodan Nakaradi rekao je da je ovo veliki dan za srpsku kulturu i najavio da će Muzej raditi narednih sedam dana i noći neprestano kao i da se nada da će poseta biti ista kao i danas na otvaranju.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali rekao je da je današnji dan - dan kada Beograd ponovo postaje kulturna prestonica ovog dela Evrope kao i da je posebna simbolika što se Muzej otvara na Dan oslobođenja Beograda.
On je naveo da posle deset godina Beograđani i svi ostali mogu ponovo da posete Muzej koji je na današnji dan prvi put i otvoren.
Mali je istakao da je osim Muzeja izvršena i rekonstrukcija okolne zelene površine gde su urađene pešačke staze, sedam sportskih terena kao i igralište za decu .
Gradonačelnik je rekao da Beograd sada ima jedan novi prostor gde građani mogu da provode slobodno vreme i uživaju u kulturnim i svim drugim sadržajima.
On je dodao da će otvaranjem Narodnog muzeja u junu sledeće godine, kulturna ponuda Beograda biti popunjena
Među posetiocima su predstavnici inostranih kulturnih centara u Beogradu, ustanova kulture i umetnici, a prisutni su ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljevih, gradska sekretarka Ivona Jevtić...
Očekuje se dolazak predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, predsednice Narodne skupštine Maje Gojković i gradonačelnika Beograda Siniše Malog.
Zgrada Muzeja savremene umetnosti, delo arhitekata Ivana Antića i Ivanke Raspopović, građena od 1960. do 1965. godine, zatvorena je 2007. kada je otpočela rekonstrukcija i adaptacija.
Obnova te reperzentativne zgrade podrazumevala je uređenje podrumskih prostorija (depoa, radionica, ateljea za konzervaciju i ekonomata), sređivanje krova, izmeštanje energetskog bloka iz zgrade muzeja u zaseban objekat, kompletno uređenje enterijera, zamenu instalacija i obnavljanje fasade.
Muzej je nakon ovih radova dobio prostor i opremu za izlaganje i prezentovanje umetničkih dela u skladu sa svetskim muzeološkim standardimai predstavlja pametnu zgradu u kojoj je sve kompjuterizovano.
Kolekcija Muzeja savremene umetnosti formira se još od 1958. godine, danas broji preko 8.000 dela.
Nova izložba dela iz zbirki MSU obuhvata preko 300 radova koji su obeležili period od početka 20. veka do danas.
Autor koncepcije je dr Dejan Sretenović, a kustosi izložbe su i mr Mišela Blanuša i dr Zoran Erić.
Izložba na pet nivoa muzeja strukturirana je kao niz od 18 sekvenci, slobodno grupisanih oko hronološke ose koja prati istorijski razvoj umetnosti u Jugoslaviji i Srbiji u periodu dužem od jednog veka.
Termin „sekvence”, preuzet iz filmske terminologije, ovde se odnosi na umetničke pravce, tendencije i pokrete.
Do 27. oktobra publika će biti u mogućnosti da u bilo koje vreme obiđe izložbu, a ulaz će biti besplatan.
U tom periodu u pratećem programu nastupiće dirigent Hajnc Karl Gruber, sopran Branislava Podrumac i dirigent Urs Gabriel Felc, dok će igrači Drezden Frankfurt komanije i srpski igrači izvoditi dve koreografije slavnog Jakopa Godanija.
Orgnizovan je i muzički program na platou ispred muzeja, uz džez kvartet "Four Plus", di-džejeve Bobana Petronija i Sonju Pavlicu, kao i programi za najmlađe posetioce.
Uvedene su i tri vanredne autobuske linije koje će od Trga Republike, Vukovog spomenika i Banovog brda saobraćati do MSU-a.