Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Sad naši biznismeni preuzimaju od Grka banke u Srbiji

19.10.2017. 13:48 13:51
Piše:
Foto: Ilustracija

Banke osnovane grčkim kapitalom polako odlaze s našeg tržišta. Poslednja koja odlazi je Pireus banka. Nju je kupila Direktna banka AD Kragujevac. Ugovor o toj transkaciji zaključen je u utorak uveče.

Kupovina Pireus banke uslovljena je dobijanjem uobičajenih korporativnih i regularnih dozvola, uključujući i one koje se dobijaju od Narodne banke Srbije. Ukoliko sve saglasnosti budu pribavljene, očekuje se da će Direktna banka do kraja 2018. postane vlasnik Pireusa. Ako sve bude teklo po planu, u narednoj godini Direktna banka će na našem tržištu imati 60 ekspozitura i više od 800 zaposlenih. Vrednost imovine Direktne banke biće veća od pola milijarde evra.

Vlasnici Direktne banke su biznismeni Andrija Jovanović i Bojan Milovanović. Oni u poslednje vreme svake godine kupe po jednu banku. Prošle godine to je bila Nova komercijalna banka Maribor, koja je kod nas imala sedište u Kragujevcu. Ove godine su preuzeli Findomesitik banku, a eto, naredne će se tu naći i Pireus.

Domaća javnost je prilično negodovala kada su domaće, tada društvene, banke kupovali strani bankari. Slično je i sada, kada je na sceni suprotan proces. O povratku banaka u domaće ruke, ovoga puta privatne, međunarodni konsultant Milan Kovačević kaže:

– Vlasnici Direktne banke imaju kapital uložen i u druge oblasti – navodi on. – Koliko sam pratio, oni vrlo lepo vode posao. Osnuju ili preuzmu jednu kompaniju pa kada procene da je cena za prodaju dobra, to i učine  i nastave ulaganje. Stručno rečeno, uspešni su na tržištu akvizicije kapitala, a tu je glavno pravilo za uspešnost kupi, doteraj, prodaj i zaradi pa iz početka. Tako rade svi uspešni biznismeni u svetu.

Direktna banka će naredne godine imati vrednost imovine veću od pola milijarde evra

Da li će se i banka za koju godinu naći na tržištu, ostaje da se vidi. Tek, novi vlasnici imaju impozantan portfolio i bez bankarskog sektora.

U biznis su ušli 1995. godine, kada su u Bačkom Magliću osnovali fabriku čipsa „Marbo produkt”. Ona je za 200 miliona evra prodata multinacionalnoj kompaniji „Pepsi” 2008.

Godine 2006. osnovano je preduzeće „Anbo” d. o. o., u čijem sastavu su Poljoprivredno dobro „Maglić” iz Bačkog Maglića, Fabrika alata i otpresaka „Ikarus” i preduzeće za montažu i servisiranje liftova „David Pajić Daka”, oba iz Beograda. U 2012. učestvuju u osnivanju „Medigrupa”, prve privatne zdravstvene platforme u zemlji.

Godine 2014. počinje da radi arhitektonski kompleks „A-blok”. To je danas jedan od najvećih stambeno-poslovnih projekata u Beogradu. Posao se širi.

Za njih je i 2015. bila poslovno vrlo zanimljiva. Tada su, u saradnji s Fondom „Mid Jurop partners” učestvovali u akviziciji holding sistema „Denjub fuds grup” .To je danas nova kompanija „Moji brendovi”, u čijem sastavu posluju „Imlek”, Mlekara Subotica, „Bambi”, „Knjaz Miloš“ te mlekare koje „Imlek” poseduje u Crnoj Gori, Makedoniji i Republici Srpskoj.


U paketu i košarkaši

Pireus banka je sponzor Košarkaškog saveza Srbije. Ugovor o saradnji je potpisan na dve godine. Tako da ispada da i to sponzorstvo dolazi u paketu s bankom. Uspešan poslovni dvojac Jovanović–Milovanović poznaje se još iz mladih dana iz hokejaškog kluba „Partizan”. S obzirom na sportsku prošlost, lako je moguće da se ta saradnja s reprezentacijom našeg veoma trofejnog sporta nastavi i narednih godina.


Koliko će im ta iskustva iz proizvodnje dobro doći u banakrskoj sferi?

– Bankarstvo je specifično – kaže Milan Kovačević. – Vi tu prodajete novac i da biste na tržištu bili uspešni, potrebno je da imate dobro obučene stručnjake i da ih dobro platite.

Preuzmanjem Pireusa bliži se kraju prodaja grčkih banaka u Srbiji. Alfa banku je preuzeo Miodrag Kostić i vratio joj staro ime JU banka. OTP banka je novi vlasnik Vojvođanske banke i do kraja godine treba da se okonča transakcija oko preuzimanja. Ostala je još Eurobanka.

D. Vujošević

Piše:
Pošaljite komentar