Akcija protiv rodno zasnovanog nasilja: Šamar nije normalna pojava
NOVI SAD: Da bi podigli svest o rodno zasnovanom nasilju u partnerskim vezama, učenici Medicinske škole „7. april” na zidovima školskog dvorišta iscrtavali su grafite s porukom „Mogu da neću – Ljubav nije nasilje”.
Reč je o akciji u oviru projekta „Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje”, koji realizuje Autnomni ženski centar u partnerstvu s organizacijom za podršku ženama s invaliditetom „...Iz kruga – Vojvodina” i još 13 organizacija.
Nakon novosadske Medicinske škole, akcija će se nastaviti i u drugim školama širom zemlje.
Kroz vršnjačke edukcije i osmišljavanje javnih akcija radimo s mladima, a paralelno i s nastavnicima, da bi se poruka o neprihvatljivosti širila i uključila u školske aktivnosti, kaže predstavnica Autonomnog ženskog centra i koodinatorka projekta Marina Ileš, naglašavajući da je fokus na osnaživanju mladih žena, ali da akcija uključuje i mlade muškarce.
Po rezultatima istraživanja Autonomnog ženskog centra, svaka treća ispitana osoba smatra da je devojka sama kriva ako su je napali, a nosila je kratku suknju i usku majicu.
Po rečima predstavnice Centra Marine Ileš, seksualno uznemiravanje maskirano u šalu kao deo odrastanja je prihvatljivo za svakog četvrtog mladića, dok se s tim slaže tek svaka dvadeset peta devojka.
Naša istraživanja, nažalost, pokazuju da je rodno zasnovano nasilje naša realnost i da različito pogađa dečake i devojčice. Osim toga, istraživanja su pokazala i da mladi često ne prepoznaju nasilno ponašanje, poručila je Ileš.
Po njenim rečima, fokus projekta je na partnerskim vezama mladih jer upravo u tom uzrastu počinje da se javlja nasilje koje je prisutno i u vezama odraslih.
Učenica trećeg razreda Medicinske škole Jovana Marić ističe da je vrlo bitno razgovarati o toj temi, naročito zbog, kako je rekla, balkanskog mentaliteta po kojem je „normalno” da muškarac udari ženu i da žrtva bude kriva.
Mislila sam da se tako nešto dešava starijim ženama, koje su u braku, ali sve više počinjem da se srećem s tim da i moje vršnjakinje trpe neko nasilje i da se često dešava da im dečko, na primer, lupi šamar, iskrena je Jovana.
Pedagog Medicinske škole Bojana Perić Prkosovački objasnila je da je, zahvljaujući saradnji s Autonomnim ženskim centrom, cela protekla školska godina bila u znaku prevencije seksualnog nasilja i uznemiravanja. U to ime, održavane su vršnjačke edukacije, predstavnici škole su učestvovali na tematskim seminarima, a zajedno su analizirali i nastavne sadržaje kroz prizmu seksualno zasnovane ravnopravnosti te su na kraju školske godine učestvovali u izradi zbornika koji je deo projekta.
Po njenim rečima, učenici škole „7. april” su vrlo otvoreni za saradnju i nije im problem da pričaju o toj i sličnim temama.
D. Ristić