Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA: Lopovi zgrću milione evra na krađi umetnina

28.09.2017. 22:46 22:50
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji s Osnovnim javnim tužilaštvom u Kragujevcu, pronašli su u sredu šest umetničkih slika i crteža, koje su oktobra 2014. godine ukradene u Sent Galenu u Švajcarskoj.

Vrednost slika se procenjuje na više desetina hiljada evra.

U okviru akcije usmerene na suzbijanje krijumčarenja i trgovine kulturnim dobrima, policija je pretresla stanove i poslovne objekte na pet lokacija u Kragujevcu i kod R. S. (61), osumnjičnog za prikrivanje, pronašla pomenute slike i crteže velike umetničke vrednosti.

Policija je kod osumnjičenog pronašla i oduzela sliku – skicu Paje Jovanovića „Krunisanje cara Dušana”, čija se vrednost procenjuje na više od 50.000 evra.

Pronađeni su i akvarel Vase Pomorišca „Berba grožđa”, crteži Uroša Predića „Muški akt”i Zore Petrović „Ženski akt”, kao i slika Milića od Mačve i crtež Save Šumanovića.


Pikaso i Rafaelo u Beogradu

Zahvaljujući saradnji srpske policije s Interpolom, u jednom beogradskom stanu pronađene su četiri ukradene slike, vredne nekoliko desetina miliona evra, koje su izvorno bile u vlasništvu slovenačkog kolekcionara Franca Rimera. Među 35 ukupno ukradenih dela, najvrednija su Pikasova „Borba bikova” i Rafaelova „Družina”.


Navedena umetnička dela procenjuju se na nekoliko hiljada evra.

Za kradljivce umetničkih dela reklo bi se da nema nedostupnih prostora. Pre desetak godina iz novosadskog muzeja ukradena je Rembrantova slika „Portret oca” iz 1630. Uprava kriminalističke policije pronašla je tu ukradenu Rembrantovu sliku na području Sremske Mitrovice 2013. godine.

U akciji su privedene četiri osobe, a autentičnost pronađene slike potvrdili su eksperti. Podsećamo, slika je neprocenjive vrednosti, a ukradena je iz Muzeja grada Novog Sada 8. januara 2006. godine, kada su dve maskirane i naoružane osobe vezale čuvara i osim te slike, ukrali još tri – Rubensovog „Seneku”, „Noćni pejzaž s ribarom” Pjera Frančeska Mola i sliku „Glava Hrista” nepoznatog nemačko-holandskog autora iz 16. veka.

Direktor muzeja Vojvodine Drago Njegovan, koji je tada bio direktor Muzeja Novog Sada, potvrdio je za naš list da se radi o zbirci koja je legat ginekologa Branka Ilića. Odmah posle krađe u Novom Sadu, sve slike su ubačene u Interpolovu bazu podataka ukradenih umetničkih dela.

Podsećanja radi, pljačka je izvedena profesionalno jer, osim što nije bilo povređenih, sve slike su izvađene iz ramova u kojima su bile bez ikakvih oštećenja. Rembrant je čuvan u posebnoj vitrini sa sistemom otvaranja, koji je zahtevao više vremena za otključavanje, ali ni vitrina nije pretrpela oštećenja.

Nakon krađe, stručnjaci su procenili da Rembrantova slika vredi najmanje 2,5 miliona funti. Tada se spekulisalo i o tome da li je delo zaista naslikao čuveni holandski majstor ili neko od njegovih učenika, ali je navedeno da je svakako veoma vredna.

Inače, „Portret oca” je kraden i ranije, sredinom devedesetih godina prošlog veka, nakon čega je pronađen u Španiji.


Zaplenjene slike Save Šumanovića

U februaru 2011. godine na Aerodromu „Nikola Tesla” od jednog putnika iz Moskve oduzeta su dva platna Save Šumanovića. Reč je o dva šidska pejzaža iz 1933. i 1935. godine. Slike su stigle iz ruske prestonice i bile su zaplenjene jer nisu imale prateću dokumentaciju. Putnik koji ih je nosio tvrdio je da ih je nosio na proveru autentičnosti.


U akcijama „Ekspert” i „Prsluk”, kako su nazvane kod nas, i „Evropa”, kako je  bio naziv akcije u Švajcarskoj iz 2012. godine, uhapšene su četiri osobe kod kojih je pronađena slika Pola Sezana „Dečak u crvenom prsluku”.  To cenjeno Sezanovo delo se procenjuje na 100 miliona evra, a ukradeno je 2008. godine iz muzeja u Cirihu zajedno sa slikama Edgara Degaa, Vinsenta van Goga i Kloda Monea.

Pljačka u Cirihu, u kojoj su učestvovala su tri maskirana čoveka i vozač, smatra se za najveću pljačku u istoriji Švajcarske, ali i za jednu od najvećih u Evropi. Dela ukradena iz muzeja u Cirihu vredna su oko 112 miliona evra. Pljačkaši su, kako su prenosili strani mediji, govorili nemački s jasnim slovenskim akcentom, da bi godinu kasnije bila objavljena informacija da su na listi osumnjičenih dvojica državljana Srbije, odranije poznata policiji po pljačkama juvelirnica.

Umetničko delo „Dečak u crvenom prsluku” nije prvo koje je ukradeno u inostranstvu i pronađeno u Srbiji. Krajem oktobra 2011. godine, pripadnici MUP-a Srbije, u saradnji s Tužilaštvom i policijom Kantona Švic iz Švajcarske, pronašli su i zaplenili u Beogradu dve slike Pabla Pikasa. Reč je o uljima na platnu, „Glava konja” iz 1962. godine i „Čaša i bokal” iz 1944. godine, vrednim više miliona švajcarskih franaka. Platna su, kako je tada precizirano, ukradena u februaru 2008. s izložbe u gradiću Fefikonu, nedaleko od Ciriha, a vlasništvo su Špengel muzeja iz Hanovera.

Odmah posle krađe, angažovana je privatna detektivska agencija, koju čine mahom bivši inspektori Skotland jarda, a jedan od detektiva je posle više od tri godine traganja došao do podatka da su slike u Srbiji.

Iz Narodnog muzeja u Beogradu, marta 1996, ukradena je „Kupačica” Pjera Ogista Renoara, a pronađena je posle četiri dana. Vrednost slike je procenjena na milion i po dolara, a kradljivci su uhapšeni vrlo brzo, kada su pokušali da je prodaju za 40.000 tadašnjih nemačkih maraka. Posle toga nacionalni muzej je dela iz strane zbirke trajno sklonio u muzejske depoe.

Slike, skulpture, statue i relikvije su najčešće predmet krađe. Po pojedinim procenama, na ilegalnom tržištu ukradenih umetnina za godinu se zaradi od dve do četiri i po milijarde evra.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar