Lečenje zavisnika smanjuje stopu kriminala
Metadonska terapija primenjuje se u Novom Sadu od 2004. i uvedena je po ugledu na praksu iz Slovenije i drugih evropskih i svetskih centara, a primenjuje se kod teških oblika zavisnosti, odnosno uglavnom kod dugogodišnjih heroinskih narkomana.
Uz ovu supsticionu terapiju, zavisnici se prvo stabilizuju, a potom ulaze u apstinenciju, odnosno uzimanjem metadona, više ne koriste heroin i druge psihoaktivne supstance.
Kako je od samog osnivanja Metadonskog centra u KCV navođeno, metadonska terapije u značajnoj meri utiče na smanjivanje štete, odnosno zavisnici dobijaju lek i više nisu u stalnoj potrazi za novcem koji im je neophodan za heroin, te se smanjuje broj krivičnih dela. Pored toga, ljudi na metadonskoj terapiji mogu da vode normalan život, rade, zasnivaju porodice, a važno je i što se uzimanjem metadona u državnim ustanovama i pod kontrolom lekara, smanjuje broj zaraženih HIV-om i hepatitisom.
- Metadonska terapija je danas evropski i svetski zlatni standard u tretmanu zavisnika. Supstituciona terapija se u skladu sa zdravstvenim indikacijama pacijenta sprovodi na svim nivoima zdravstvene zaštite, prema smernicama dobre kliničke prakse, te je tako sastavni deo Klinike za psihijatriju KCV kao referentne ustanove za Vojvodinu - kaže pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine zadužena za zdravstvo profesorka dr Edita Stokić.
Ona podseća na to da se u KCV metadonska terapija sprovodi od 2004, u okviru gradskog projekta, jer je želja bila da pacijenti imaju isti tretman kao u najprestižnijim svetskim centrima.
- Do sada je programom bilo obuhvaćeno 1.200 zavisnika, od čega samo polovina njih trenutno koristi usluge ovog centra. Najveći broj zavisnika, koji su izašli iz programa, sada su zdravstveno stabilni, zaposleni, imaju porodice i žive normalnim životom. Za ovo vreme je broj počinilaca krivičnih dela među lečenim zavisnicima sa 57 odsto opao na 6,5 procenata. Nekada je svaki peti lečeni zavisnik bar jednom godišnje bio hospitalizovan, a sada je to tek svaki dvadeseti zavisnik. Takođe, tokom lečenja ni jedan zavisnik nije dobio hepatitis niti HIV infekciju, a ulična zloupotreba droga je smanjena, što s medicinskog aspekta jasno govori o benefitima supstitucione terapije - navela je dr Stokić i napomenula da se metadonska terapija u KCV sprovodi u skladu s preporukama Ministarstva zdravlja.
Trećina zavisnika, od onih koji su trenutno na lečenju, potpuno je stabilna i terapiju podiže u Domu zdravlja, a trećina samo povremeno koristi droge i njihovo stanje pokazuje tendenciju stabilizacije.
- Tek nekih 30 odsto je i dalje u problemu zavisnosti, ali su to većinom slučajevi kod kojih postoji još neki psihijatrijski poremećaj, tako da oni pripadaju kategoriji najtežih psihijatrijskih pacijenata. Očeku-
jemo porast stabilizovanih slučajeva koji će biti transferisani u Dom zdravlja, i to upućivanje u zdravstvenu ustanovu primarnog nivoa vršiće se, kao i do sada, po smernicama Ministarstva zdravlja Republike Srbije - kazala je dr Stokić.
LJ. Petrović
Uskoro bolje obezbeđenje
Prisustvo velikog broja narkomana u krugu bolnice dovodi i do problema, te su neretko zavisnici izazivali nered, tukli se, napadali pacijente, zaposlene i posetioce i pljačkali ih. Profesorka Stokić da oni kontrolu i nadzor, u bezbednosnom smislu, sprovode na najbolji mogući način u skladu s raspoloživim mogućnostima, kao i uz pomoć policije i podršku Grada Novog Sada. Ona najavljuje i da je u toku izrada projekta za unapređenje fizičko-tehničkog obezbeđenja lica i imovine.