Brnabić, ministri i Karleuša na Prajdu, dugine boje i muzika
BEOGRAD: Parada Ponosa pod nazivom Za promenu, završena je pozivom da se dođe i na sledeću, iduće godine u Beogradu, uz očekivanje da će učesnika biti još više i još bolji program, kako je poručio danas organizator po završetku šetnje, u centru grada, čiji je kraj označen igračkom tačkom i muzikom.
Predstavnik Organizacionog odbora Goran Miletić, je istakao da je Grad ove godine učinio jako puno i da je sve "funkcionisalo izuzetno".
On je rekao da je Vlada Srbije takođe učinila neke stvari ali i da su velika su očekivanje LGBT od države "da se neke stvari promene koje su bitne za drugih 364 dana" u godini.
Premijerka Ana Brnabić i ministri u njenoj vladi Zoran Đorđević i Branko Ružić, kao i gradonačelnik Beograda Siniša Mali, pridružili su se učesnicima Parade ponosa na Cvetnom trgu, odakle je u 12.15 počela ovogodišnja šetnja.
Raširena je velika zastava duginih boja, takođe učesnici nose i zastavice istih boja, čuje se muzika... Ulice kojima učesnici parade šetaju su zatvorene za saobraćaj, a veliki broj pripadnika policije raspoređeno je duž trase parade.
Kolona učesnika Parade ponosa krenula je, nakon obraćanja "kume" Prajda Jelene Karleuše sa Cvetnog trga ulicom Kralja Milana ka Trgu Republike.
Karleuša je u obraćanju okupljenima rekla da je ljubav najvažnija vrednost u životu uz poruku da niko nema pravo da ljude koji mirno šetaju i mašu zastavicama i šire poruke ljubavi u tome sprečava.
Ona je poručila i da svoju decu vaspitava tako da poštuju različitosti i da " ako mama piše levom rukom to ne znači da je treba učiti da piše desnom već da je baš zbog toga posebna" rekla je "kuma" Prajda.
Od organizatora Prajda na poklon je dobila tanjir na kome piše "Kuma nije dugme" što će je, kaže, uvek pdosećati na ovaj divan događaj.
Šetnja je krenula, čuje se muzika, atmosfera je svečarska, okupljeni amšu zastavicama, a organizatori su istakli da je ove godine mnogo manje policajaca prisustno kao i da su i ulice zatvorene kraće vreme i da ukupno nije poremećeno puno normalno funkcionisanje grada.
Srbija poštuje različitosti, izjavila je predsednica vlade Ana Brnabić uoči početka Parade ponosa koja se danas održava i Beogradu.
Okupljanje pred šetnju počelo je na Cvetnom trgu, a ove godine Prajd se organizuje pod sloganom "Za promenu".
"Srbija poštuje različitosti, moja poruka je da je vlada Srbije tu za sve građane, dobro je da možemo da imamo različite stvari. Danas je predsednik Republike na saboru u Tršiću, deo Vlade je tamo, a deo ovde - sve je to Srbija", istakla je Brnabić.
Ona je istakla da je različitost ono što doprinosi jačanju društva, kao i da Vlada neće tolerisati govor i zločin iz mržnje i dosledno će ih sankcionisati.
Ružić je rekao da je Srbija danas uzorna zemlja u kojoj se prava manjinskih grupa garantuju i poštuju, a svoje učešće na Paradi ponosa objasnio je željom da promovisao toleranciju i zaštitu ljudskih prava.
Član Organizacionog odbora Beograd Prajda 2017 Goran Miletić govoreći o atmosferi u društvu pred "šarenu šetnju" ukazuje posebno na tri elementa - zakone koji štite pripadnike LGBT zajednice, podršku premijerke i veću spremnost mladih da se "autuju".
Prvi "Prajd" u Beogradu, 2001. godine, ostao je zapamćen po nasilju, a 16 godina kasnije, situacija, iako veoma sporo, ipak osetno ide na bolje, za šta je jasan signal dolazak najviše ministara do sada, naveo je on u izjavi za Tanjug.
Prisustvo najviše pripadnika izvršne vlasti otkada se "prajdovi" organizuju, Miletić vidi kao razlog za radost pripadnika LGBT zajednice.
"Dolazak premijerke je zaista dobar signal, a gradonačelnik Mali je dolazio i ranijih godina, što je takođe dobro jer ovo je Beograd Prajd i jako je važno da je on prepoznao koliko je to važno za Beograd i da nije mala stvar kada on dođe", kaže Miletić.