Izložba Ljubice Cuce Sokić i Bogdana Šuputa u Inđiji
INĐIJA: U Galeriji Kuće Vojnovića Kulturnog centra u Inđiji večeras u 19 časova otvara se izložba “Priča o dvoje umetnika” posvećena stvaralaštvu Ljubice Cuce Sokić (1914–2009) i Bogdana Šuputa (1914–1942) povodom obeležavanja 75 godina od Šuputove smrti.
Postavka, čiji je autor Marta Đarmati, će obuhvatiti oko 50 umetničkih dela i neke od ličnih predmeta Ljubice Sokić i Bogdana Šuputa koji se čuvaju u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog.
Ljubica Sokić i Bogdan Šuput su pripadali predratnoj generaciji srpskih slikara stasaloj u četvrtoj deceniji HH veka. Upoznali su se tokom školovanja u Umetničkoj školi u Beogradu. Po uzoru na starije kolege, nakon školovanja usavršavaju se u Parizu, gde je Sokićeva od 1936. u društvu bliskih prijatelja Lize Križanić i Peđe Milosavljevića, a dve godine kasnije pridružuje im se i Bogdan Šuput.
Neka od poznatih Šuputovih dela nastala su upravo u Cucinom pariskom ateljeu.
Sa ostalim učenicima Jovana Bijelića osnivaju Grupu Desetorica, koja se publici predstavila 1940. u Beogradu i Zagrebu.
Njihovo prijateljstvo trajalo je sve do Šuputove tragične pogibije u Novosadskoj raciji 1942.
Ljubica Sokić je do kraja života čuvala uspomene na Šuputa i postarala se da Šuputova dela iz njenog vlasništva pređu u značajne muzejske institucije.
Beljanski je u svojoj kolekciji imao četiri slike Ljubice Sokić dok mu je nabavka Šuputovog dela ostala neispunjena želja.
To je i razlog zašto su dva dela Bogdana Šuputa (Ćup i avan, Lobanje, obe iz 1939) u vlasništvu Galerije Matice srpske činila deo stalne postavke Spomen-zbirke sve do 1992.
Poštujući želju Beljanskog Ljubica Sokić je u dva navrata poklanjala Spomen-zbirci Šuputova dela koja danas predstavljaju dragoceno svedočanstvo njihovog prijateljstva.
U Likovnoj zbirci Spomen-zbirke je više od sedamdeset dela ova dva umetnika u raznim tehnikama (ulja na platnu, radovi na papiru i skulpture) a izborom iz tog bogatog fonda na izložbi koja traje do 4. oktobra će biti prikazane njihove životne i stvaralačke paralele.
N. P.