Veća zastupljenost žena u sistemu bezbednosti
BEOGRAD: Zastupljenost žena u sistemu bezbednosti porasla je sa 27,4 odsto, koliko ih je bilo 2010. godine, na 31,32 odsto, što su pokazatelji za jun ove godine, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu odbrane Aleksandar Živković.
On je, u beogradskom Domu Vojske Srbije, na promociji dvojezične brošure Nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN - Žene, mir, bezbednost u Republici Srbiji (2017 - 2020), izjavio da, zahvaljujući svemu dosad urađenom, danas devojke u Srbiji mogu potpuno ravnopravno s muškarcima da konkurišu i školuju se u svim oblastima vojnog obrazovanja i usavršavanja.
Pokazatelji koje je Živković izneo odnose se na procenat žena zaposlenih u ministarstvima odbrane i unutrašnjih poslova, kao i u Bezbednosno-informativnoj agenciji, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Upravi carina i Sektoru za bezbednosnu politiku MIP, piše u saopštenju Ministarstva odbrane.
"Takođe, prema podacima iz 2010. godine, zastupljenost žena na rukovodećim komandnim dužnostima u institucijama u sistemu bezbednosti iznosila je 14,47 posto, dok je u junu ove godine 17,47 a taj procenat će u budućnosti rasti, jer se žene sve više upisuju u srednje vojne škole, Vojnu akademiju i ostale ustanove koje školuju kadar za sistem bezbednosti", rekao je državni sekretar Živković.
On je, govoreći o značaju efikasnog sprovođenja Nacionalnog akcionog plana, istakao je da je ta brošura, nastala kao proizvod rada radne grupe Vlade a na inicijativu Ministarstva odbrane, doprinela javnoj promociji ciljeva koje je Republika Srbija postavila na planu rodne ravnopravnosti i očuvanja mira i bezbednosti u zemlji i u svetu.
O izgradnji partnerstva u sprovođenju antidiskriminacionih mera i politici rodne ravnopravnosti, govorila je Nina Mitić, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ona je istakla da je sigurna kako je radna grupa potpuno opravdala očekivanja javnosti i da je pred njima izdanje dokumenta koje će poslužiti za primer drugim zemljama za izradu njihovih nacionalnih planova.
"Nadamo se će OEBS i u budućnosti nastaviti da podržava sprovođenje NAP-a u Srbiji, baš kao i organizacije civilnog društva i lokalne samouprave. Takođe, očekujemo da će brošura naći brz put do krajnjih korisnika, zahvaljujući efikasnom radu operativnog tela za sprovođenje tog plana, čije je konstituisanje u toku", rekla je Mitićeva i dodala da je za sprovođenje plana potrebno više od reči, dokumenta i opredeljenja, potrebni su istinski motivisani i posvećeni ljudi.
Predrag Peruničić, državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta, koji je bio predsednik Radne grupe Vlade za izradu Nacionalnog akcionog plana, govoreći o počecima rada Radne grupe, istakao je da mu "nije bilo svejedno", imajući u vidu veliku odgovornost.
"Tema je veoma važna i osetljiva, rokovi veoma kratki, a od nas su očekivali kvalitetan tekst. Pred nama je bio i izazov saradnje s civilnim društvom, koji smo uspešno rešili", rekao je Peruničić koji je istakao da je imao veliku čast i zadovoljstvo da sarađuje s članovima Radne grupe, te da misli da su uradili dobar posao.
On se posebno zahvalio OEBS-u, Kancelariji za saradnju s civilnim društvom, Ministarstvu odbrane, kao nosiocu posla, organizacijama civilnog društva i Fakultetu za bezbednost Univerziteta Union.
Ambasador Andrea Oricio, šef Misije OEBS-a u Srbiji, približio je prisutnima partnerstvo Misije OEBS-a u Srbiji sa državnim organima i organizacijama civilnog društva u izradi i sprovođenju NAP-a za primenu Rezolucije 1325 SB UN.
On je podsetio da je Rezolucija potvrdila veoma bitnu ulogu žena u sprečavanju i rešavanju konflikata mirovnim pregovorima, izgradnji i očuvanju mira, humanitarnom pristupu i postkonfliktnoj rekonstrukciji.
"Lepa koincidencija je da je Srbija prošle nedelje preuzela rotirajuće predsedavanje OEBS-ovim Forumom za bezbednosnu saradnju i tom prilikom ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je da će primena ove Rezolucije biti prioritet, a ministar Zoran Đorđević sutra putuje u Beč kako bi se obratio zemljama učesnicima OEBS-a, gde će imati priliku da predstavi rad Srbije na implementaciji Rezolucije", rekao je Ambasador Oricio.
U diskusiji na temu "Izazovi sprovođenja NAP-a i kako ih uspešno savladati", koju je moderirala Zorana Antonijević, predstavnica misije OEBS-a u Srbiji, učestvovali su Stojanka Lekić, članica Radne grupe Vlade i predsednica Komisije za praćenje sprovođenja NAP u Skupštini AP Vojvodine, dr Biljana Stojković, koordinatorka izrade NAP-a iz Ministarstva odbrane, dr Zorica Mršević, predstavnica Instituta za društvena istraživanja i rukovodilac podrupe za izradu NAP-a i potpukovnica mr Svetlana Janković, članica Radne grupe Vlade.
Događaju, u organizaciji Ministarstva odbrane, u saradnji s Kancelarijom za saradnju sa civilnim društvom i Misijom OEBS-a u Srbiji, prisustvovali su visoki domaći zvaničnici i članovi Radne grupe Vlade za izradu tog dokumenta, diplomatsko-konzularni predstavnici stranih zemalja u Republici Srbiji sa kojima je ostvarena saradnja u primeni Rezolucije 1325 SB UN, predstavnici međunarodnih organizacija, kao i predstavnici organa državne uprave, lokalne samouprave, akademske zajednice i organizacija civilnog društva.