Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ima li mesta strankama u Srpskoj kući u Podgorici

12.09.2017. 11:47 11:51
Piše:
Foto: Tanjug

PODGORICA : Srpska kuća u Podgorici još zvanično nije ni otvorena, a već je predmet polemike, nakon što je, prema navodima crnogorskih medija, Nova srpska demokratija Andrije Mandića proteklog vikena u njenim prostorijama održala partijski sastanak. 

Da li je reč o nenamenskom korišćenju još neotvorene Srpske kuće, inače, projekta Vlade Srbije u Podgorici, ili ne, tema je kojom se danas bave mdiji u Podgorici.



Direktor Srpske kuće i potpredsednik opozicione Nove srpske demokratije Emilo Labudović potvrdio je da je ta partja platila zakup da bi održala sednicu Glavnog odbora u prostorijama Srpske kuće, prenele su podgoričke Vijesti.



Nova je, kako se navodi, u nedelju održala sednicu GO u prostorijama Srpske kuće, iako ona još nije zvanično otvorena. Na sednici je dopunjen sastav stranačkog predsedništva i izabrani članovi političkog saveta. 



Upitan zbog čega je Nova održala sednicu u Srpskoj kući čije se otvaranje očekuje krajem meseca, Labudović je tom podgoričkom dnevniku rekao da je partija Andrije Mandića platila zakup prostorija u iznosu od 500 evra.



On je kazao i da prostorije Srpske kuće može koristiti svaka partija koja plati zakup. 



Osnivanje Srpske kuće u Podgorici je, inače, sa 3,4 miliona evra finansirala Vlada Srbije, nakon što je to Mandić predložio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, navode Vijesti.



Mandić je, dodaje se, nakon dogovora o osnivanju Srpske kuće naveo da će pod njenim krovom svoje mesto naći najvažnije kulturneinstitucije i organizacije srpskog naroda, a pre svega Matica srpska, Institut za srpsku kulturu, Srpski nacionalni savjet, Udruženje književnika srpskog naroda, kao i srpska televizija, radio, novine, portali, Srpski kulturni centar.



"Srpska kuća" D.O.O je, kako su saopštili u subotu, preduzeće koje je u vlasništvu 27 srpskih intelektualaca i nacionalnih radnika iz Crne Gore, od kojih je velika većina funkcionera Nove srpske demokratije, odnosno Demokratskog fronta, navode Vijesti.



Podgoričke Dnevne novine smatraju, kako prenosi javni servis, da je održavanje sastanka Nove u tom prostoru zloupotreba, te da je na taj način prekršena izvorna ideja o delovanju Srpske kuće, na šta, kako smatraju, Srbija mora biti na vreme upozorena.



Poslanik vladajuće DPS Miodrag Vuković kaže da ponašanje Nove treba ozbiljno da zabrine i Srbiju i Crnu Goru.



"Država Srbija, siguran sam, nije imala nameru da - ulažući tako velika sredstva za ideju koja svakom demokratskom društvu ne treba da smeta - dozvoli da šapu na tu ideju odmah pokušava da stavi jedna kompromitovana politička struktura", rekao je Vuković za Dnevne novine.



On dodaje da su Srbi u Crnoj Gori brojna grupacija, ali da svi koji se osećaju Srbima u Crnoj Gori ne pripadaju jednoj političkoj ideji.



"Srbi u Crnoj Gori su pre svega emancipovani i demokratiji okrenuti građani, a najveći broj je u demokratskim političkim strukturama, dok ih je manje podleglo pritisku i manipulaciji desničara i konzervativaca kakva je Nova", dodaje poslanik DPS.



"Nova srpska demokratija kroz ovu ideju pokušava da se spase, lažno predstavi i dobije infuziju, kojom bi se oni kao politički mrtvaci oživli, ali ja verujem da će oni koji se uključe u ovu priču znati na vreme da se suprostave manipulacijama iz DF", zaključuje Vuković.



Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Vladimir Goati kaže da je ideja da Srbija, kao zemlja koja ima toliko ljudi u susednoj državi, Crnoj Gori, sasvim ima pravo da otvori Srpsku kuću, koja će služiti onima koji se u toj zemlji zemlji osećaju kao Srbi.



Goati smatra da je to dobra ideja, ali samo dok služi onome čemu je namenjena. U svakom druugom slučaju, dodaje on, radi se o njenoj zloupotrebi.



“Jer je to onda nametanje političkih interesa i to parcijalnih poliitčkih interesa, a upravo se to želelo preduprediti. To onda nije građanska sfera i nije ono čemu je institucija namenjena. Jer, može se lako desiti da i neka druga partija koja brani interese Srba u Crnoj Gori poželi da koristi ovu zgradu za svoje delovanje. Na taj način jedna dobra ideja može biti kompromitovana”, rekao je Goati za Dnevne novine.



“Ideja otvaranje Srpske kuće nije da to bude mesto političkog delovanja. Interes Srbije nije da to bude nečija busija iz koje će dolaziti tonovi koji će kvariti odnose dve zemlje u kojima žive pripadnici srpskog naroda”, smatra Goati.



Srpska kuća D.O.O preduzeće je koje je u vlasništvu 27 srpskih intelektualaca i nacionalnih radnika iz Crne Gore, a njen direktor je Emilo Labudović.



Vlasnici Srpske kuće su: Zoran Lakić, Božidar Bojović, Novo Vujošević, Ranko Jovović, Vladimir Božović, Drago Perović, Strahinja Bulajić, Momčilo Vuksanović, Budimir Aleksić, Vukić Ilinčić, Vasilije Radulović, Slaven Radunović, Milutin Đukanović, Novica Đurić, Gojko Raičević, Vladislav Bojović, Blažo Papović, Veselin Rakčević, Bećir Vuković, Milorad Kadić, Pero Radonjić, Nebojša Strugar, Nataša Jevrić, Željko Komnenović, Goran Kiković i Dragica Perović.

Autor:
Pošaljite komentar