Suncokretu se cena okrenula nadole
– Akontna cena novog suncokreta je do pre tri dana bila 36 dinara kilogram, s PDV-om, a je pala na 34 dinara – kaže predsednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš, i navodi da samo cenom iznad 40 dinara poljoprivrednici mogu biti na dobitku. – Otkupljivači slabo plaćaju i zbog malog prinosa seljacima će biti teško da se pripreme za jesenju i prolećnu setvu. Suncokret treba da košta isto kao i uljana repica 40 dinara. Pre pet godina , 2012, koja je isto bila sušna, kilogram te uljarice je bio 55 dinara.
Prava žetva, kaže,tek treba da počne za nedelju dana. Lane u ovo doba kilogram suncokreta je vredeo 35 dinara
– Na njivama s kojih je rod već skinut prinos se kreće oko dve tone po hektaru, a trebalo bi da bude od tri tone naviše. Kako je suncokret rodio u okruženju još se ne može govoriti jer i tamo tek treba kombajni da uđu u njivu – naglašava Kiš.
Po rečima poljoprivrednika iz Banatskog Novog Sela Zorana Sefkerinca, kilogram novog suncokreta u Zemljoradničkoj zadruzi „Milenijum” cene 30 dinara, bez PDV-a, što paorima nikako ne odgovara, ali nemaju izbora. – Rod se mora skinuti i negde lagerovati pa nemamo izlaza, mada među paorima kolaju priče da u Uljmi i drugim mestima oko Vršca suncokret ima cenu od 44 do 48 dinara, s PDV-om.
– Cena novog roda suncokreta će biće šarolika i zavisiće od toga kakav je dogovor napravljen između proizvođača i otkupljivača – kaže direktorka Udruženja poljoprivrede pri Privrednij komori Vojvodine Ogla Čurović.
Ona skreće pažnju na to da od juna cena suncokreta na svetskim berzama pada te da će ove godine Ukrajina imati 14,5 miliona tona suncokreta, a Rusija od ovogodišnje žetve dobiti 11 miliona tona. – To je polovina svetske proizvodnje pa će i domaća cena biti u skladu s kretanjima na svetskim bezrama.
– Domaći otkupljivači u Kragujevcu novi suncokret plaćaju 40 dinara – kaže poljoprivrednik iz tog grada Radiša Najdanović.
Po njegovim rečima, to je akontativna cena, s PDV-om.
– Toliko su nam obećali pre žetve i za nas je to realno, mada čujemo, doduše nezvanično, da će tona novog suncokreta biti 375 evra, pa će novi rod biti i skuplji – kaže Najdanović, i dodaje da je i u Šumadiji rod suncokreta zbog suše podbacio. – Žetva počinje tek za nekoliko dana. Očekujemo da će biti prinos od dve do dve i po tone po hektaru.
Olga Čurović procenjuje da će prosečan prinos suncokreta biti oko 2,6 tone po hektaru, mada je, navodi, još nezahvalno iznositi procene o prinosima jer će, po svemu sudeći, biti različiti.
– U nekim delovima je bilo više kiše, a negde je nije bilo uopšte. Ali je u odnosu na zemlje u okruženja naša zemlja najgore prošla. I Rumunija, Bugarska, Mađarska, Hrvatska su imale kišu samo kod nas nije padala, ili, ako je bilo padavina, slabo su nalile useve – navodi ona.
Po njenim rečima, lošiji prinos može popraviti činjenica da je ove godine posejano više suncokreta nego lane. U ovogodišnjoj ratarskoj proizvodnji ta uljarica zauzima 220.000 hektara.
Z. Delić