Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Virus Zapadnog Nila stigao do Novog Sada

16.08.2017. 08:37 08:42
Piše:
Foto: Ilustracija

NOVI SAD: Posle prva dva potvrđena slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila, registrovana na teritoriji Grada Beograda, Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” saopštio je da je do 11. avgusta registrovan i treći oboleli, ovoga puta s teritorije Južnobanatskog okruga.

Svi oboleli stariji su od 60 godina i hronični su bolesnici. Obolele osobe svrstavaju se u kategoriju pacijenata s povećanim rizikom, a slučajevi su registrovani u skladu s nacionalnim Preporukama za nadzor nad groznicom Zapadnog Nila u humanoj populaciji u sezoni 2017. godine.

Virus Zapadnog Nila registrovan je na čak 56 lokacija u Srbiji. Zaraženi komarci registrovani su na 19 lokacija u Pančevu i okolini: u selima Jabuka, Banatski Brestovac, Starčevo, Omoljica, Ivanovo, Kačarevo, Glogonj i Banatsko Novo Selo.

Komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila pronađeni su i na teritoriji Grada Beograda, i to na područjima Čukarice, Grocke, Palilule, Zvezdare i Obrenovca. U Srednjebanatskom okrugu, zaraženih komaraca ima u Zrenjaninu, na izletištu Šumice, u Severnobačkom okrugu ima ih u Lovćencu, a u Južnobačkom okrugu pronađeni su na deset lokacija: u Sirigu i centru Temerina, i u Novom Sadu, na Groblju, Ribarskom ostrvu, Salajci, kod Konjičkog kluba, u Petrovaradinu, Sadovima, u Ulici Janka Čmelika 11 i Rumenki.

Usled izmenjenih klimatskih uslova, u poslednjih nekoliko godina u Srbiji se svake sezone registruju slučajevi oboljevanja ljudi od virusa Zapadnog Nila. Za slučajeve groznice Zapadnog Nila registrovane u Srbiji nije kriv, kao se često pogrešno navodi, tigrasti komarac, već komarac kome je naše podneblje uobičajeno stanište, a koga naradski nazivamo kućnim komarcem.

Njegova su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, stare gume i vlažni podrumi, navode u novosadskoj “Ciklonizaciji”, zaduženoj za uništavanje komaraca u novosadskoj opštini.

Rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice, a komarci su prenosnici. Kućni komarac je taj koji se hrani na pticama i na ljudima i koji virus prenosi sa ptica na ljude, a koji živi i u ruralnim i u urbanim sredinama.


Većina inficiranih bez simptoma

„Simptomi groznice zapadnog Nila nastaju tri do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca, a period inkubacije duži je kod osoba s oslabljenim imunitetom. Kod oko 80 odsto inficiranih osoba bolest protiče bez ikakvih simptoma, a oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, što ponekad može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka“, navela je dr Snežana Medić iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Obično simptomi prolaze u roku od nekoliko dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.


Naučne studije pokazuju da do većeg broja prenošenja virusa na ljude dolazi uglavnom krajem sezove u avgustu i septembru jer se komarci spremaju za zimu i upravo tada menjaju domaćine, prelaze sa ptica na ljude.

Kako bi sebe i svoje bližnje zaštitili od komaraca građani koji žive u kućama treba da jedanput nedeljno potpuno isprazne kofe ili slične posude u kojima čuvaju vodu, uklone stare gume, konzerve, tegle i sve ostale predmete u kojima se zadržava voda pogodna za razvoj larvi, stave mreže na ventilacione otvore i poboljšaju zaptivanje šahtova septičkih jama i kišnjičara, navode stručnjaci. Osim toga, kanali treba da se čiste od korova i otpadaka kako bi bili protočni, a voda u njima čista, kao i da se jedanput godišnje proveri da li su vertikale i drugi delovi oluka zapušeni opalim lišćem ili drugim materijalom

- I male površine vode dovoljne su za veliku produkciju komaraca. Iz jedne čaše ili konzerve sa vodom koja tokom sezone stoji u dvorištu može da se izleže čak 300 komaraca za samo sedam dana

- Ukoliko u dvorištu imaju neku vodenu površinu koju je nemoguće isprazniti ili isušiti, građani mogu da koriste BTI tablete, biološki preparat koji uništava larve komaraca, ili neki sličan preparat – navode u “Ciklonizaciji”.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Virus Zapadnog Nila u komarcima iz Veternika

Virus Zapadnog Nila u komarcima iz Veternika

18.08.2016. 20:24 15:28