Pošto je novi početak: Biznis sa sapunom 500 evra, a s tarketom 6.000
NOVI SAD: Pri započinjanju biznisa u Srbiji najveći problem i nedoumica jesu strah od nepoznatog i preuzimanje rizika. Da bi se upravo ti najveći problemi za pokretanje sopstvenog biznisa prevazišli, Srpska asocijacija menadžera, „DNA Communications”, uz podršku USAID-a sproveli su projekat „Šansa za novi početak”, u okviru kojeg su edukovali buduće preduzetnike.
Izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera Jelena Bulatović objašnjava da je namera bila da se pruži podrška, pre svega radnicima koji su tokom procesa restrukturiranja i stečaja preduzeća izgubili posao i dobili otpremnine.
Uz to, na sajtu „Novipocetak.rs” predstavljeno je oko 150 različitih delatnosti, grupisanih u četiri oblasti: trgovina, proizvodnja, poljoprivreda i usluge.
Sve je to na jednom mestu. Za određene delatnosti dovoljno je ulaganje od 300 do 400 evra, dok je za neke potrebno i više od 10.000, i tu se budući preduzetnici obično udružuju, objasnila je Jelena Bulatović.
Kako je dalje kazala, važno je što u Srbiji ne postoji samo interesovanje za privatni rad u oblasti trgovine i usluga već su mnogi zainteresovani i za proizvodnju ili poljoprivredu.
Sve su popularnije prodavnice polovne odeće, a minimalna ulaganja za njihovo otvaranje iznose oko 4.000 evra i brzo počinju da se vraćaju.
Potrebno je obezbediti poslovni prostor, polovna roba može se naći od domaćih proizvođača – oštećena roba ili roba s greškom, ili uvoznika – uglavnom na odloženo plaćanje ili komisionu prodaju s odjavom, i fiskalna kasa.
Registruje se kao preduzetnička radnja, preporučljivo je iskustvo u trgovini, ali ni to ne mora, a roba se prodaje građanima iz neposrednog okruženja.
Na pomenutom sajtu mogu se naći i podaci da je, recimo, za proizvodnju sapuna od eteričnih ulja potrebno 500 evra, za proizvodnju torti i kolača oko 5.000, a za proizvodnju ukrasa za torte 2.800.
Ukoliko neko hoće da se bavi prozvodnjom rakije, mora da izdvoji čak 17.200 evra, jer je to sada strogo kontrolisana proizvodnja koja zahteva mnogo dozvola i plaćanja raznoraznih taksi.
U Bazi šansi nalazi se i predlog za čišćenje i održavanje „tarket” podnih obloga, za šta je potrebno minimalno početno ulaganje od oko 6.000 evra, uz napomenu da se s otpočinjanjem delatnosti novac odmah počinje da vraća.
Potencijalni korisnici su građani i firme u okruženju, registruje se kao preduzetnička radnja, za pokretanje biznisa potrebno je vozilo – manji kombi, mašine za pranje pod pritiskom, alati i hemijska sredstva.
Za pokretanje zidarskih radova je potreban samo osnovni alat: libela, čekić, visak, metar, fangle, merdevine i vozilo, kao i atestirana montažna skela, po potrebi meštalica za beton. Početna ulaganja su 4.500 evra i odmah s početkom rada se vraćaju. Potrebno je građevinsko zidarsko usmerenje, a postoji i mogućnost prekvalifikacije, a kurs košta 300 evra.
Oni koji predlažu i sprovode projekte složni su u jednom: da se uspeh ne postiže preko noći, da je potreban veliki trud i ulaganja i da će rezultati na kraju doći.
Ukoliko se uz sve to još radi s ljubavlju i ono što se najbolje ume, onda je uspeh zagarantovan i može radnika bez posla pretvoriti u dobrog preduzetnika.
Za otvaranje vulkanizerske radnje treba prostor od oko 70 kvadrata pod nadstrešnicom, mašina za balansiranje i centriranje točkova, mašina za demontiranje, kompresor, kompresorski pištolj, kade za proveru guma, prese za lepljenje flekica, mašina za brušenje, pneumatska dizalica, ručna i bar dve radne površine i fiskalna kasa, što znači početno ulaganje od oko 4.000 evra.
Registruje se kao preduzetnička radnja, potrebno je iskustvo u oblasti auto-usluga, ali je dovoljna i osnovna obuka, odnosno krus u razrađenoj vulkanizerskoj radnji.
Za proizvodnju radne odeće treba obezbediti ravnoštepajuću mašinu, endlaricu, krojački sto, kater, termopresu, industrijsku peglu i sitan alat, i za to na početku uložiti oko 4.500 evra. Registuje se kao pravno lice, a prodaje se građanima i firmama. Za proizvodnju košnica treba kombinovana stolarska mašina s pet operacija i ručni alat za obradu drveta.
Za to je potrebno oko 2.500 evra, registruje se kao pravno lice, a gotovi proizvodi prodaju se firmama i građanima.
Ljudi se mogu baviti i proizvodnjom jabukovog sirćeta, za šta je potrebno ulaganje od oko 9.000 evra za kupovinu mašine za pranje voća, mlina za voće, inoks posuđa, filter-pumpe, punilica, etiketirke i zatvaračice. Registruje se kao pravno lice, a proizvodi se prodaju građanima i firmama.
Mogu se opredeliti i za izradu drvene ambalaže, gde su minimalna početna ulaganja oko 6.000 evra.
Za pokretanje tog biznisa potreban je prostor od oko 35 kvadrata i kombinovana mašina s više operacija za izradu elemenata za drvenu ambalažu.
Registruje se kao preduzetnička radnja, preporučljivo je postojanje prethodnog profesionalnog iskustva i završen stolarski zanat. Taj posao može se obavljati tokom čitave godine.
LJ. Malešević