Poverenica: Zabranjena diskriminacija na osnovu zdravstvenog stanja
BEOGRAD: Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podsetila je danas da je diskriminacija na osnovu zdravstvenog stanja, kao i na osnovu invaliditeta, Ustavom i zakonom zabranjena i naglasila da se osobe sa zdravstvenim problemima ili invaliditetom susreću sa velikim brojem barijera u svim oblastima života, kao i čestim neprihvatanjem i nerazumevanjem okoline.
Na osnovu informacija iz medija o slučaju deteta s autizmom kojem nije dozvoljen ulazak u avion, poverenica Janković podseća na probleme sa kojima se deca sa autizmom svakodnevno susreću i poručuje da mora postojati dodatno razumevanje za njihove probleme i potrebe kako bi živeli dostojanstveno, ravnopravno i bez diskriminacije.
Pozivamo roditelje deteta kojem je onemogućen ulazak u avion, ali i sve ostale koji smatraju da su diskriminisani, da podnose pritužbe Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, kako bi se kroz postupke po pritužbama utvrdilo da li je prekršen Zakon o zabrani diskriminacije, poručila je poverenica Janković, u saopštenju objavljenom na svom sajtu.
"Večernje novosti" su objavile da sinu istoričara Čedomora Antića na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu u nedelju, 6. avgusta, nije bilo dozvoljeno da se ukrca u avion na letu do Tivta da ne bi uznemirio ostale putnike.
Taj list navodi da je dečak već tri puta, bez ikakvih problema, avionom putovao do znatno udaljenijih odredišta - Tunisa, Turske i Egipta, te da mu od sada nijedna avio-kompanija nije zabranila ulaz u avion, niti je postavljala posebne uslove zbog njegovog stanja.
Kako prenose "Novosti", u kompaniji "Er Srbija" žale zbog neprijatnosti kroz koju je pre tri dana prošla beogradska porodica i navode da je odluka da se mladom putniku ne dozvoli ukrcavanje u avion doneta nakon što je postao veoma uznemiren i počeo da se ponaša agresivnije dok je čekao u redu za prijavljivanje na let.
U toj avio-kompaniji kažu da su pojedini putnici, koji su takođe čekali u redu, izrazili zabrinutost osoblju kojem su, navode, bezbednost i dobrobit svih na letu prioritet.
"Po proceduri, svakog uznemirenog gosta mora da pregleda lekar na aerodromu da bi se utvrdilo da li je u stanju da putuje. Nakon procene doktora, obavestili smo porodicu da njihov član, nažalost, neće moći da putuje, i objasnili procedure o promeni datuma leta. Kao avio-kompanija ophodimo se jednako i nepristrasno prema svim našim gostima", kažu u Er Srbiji.
Aerodrom "Nikola Tesla" naveo je, međutim, da prihvat i otpremu putnika na svim letovima avio-kompanije "Er Srbija" na tom aerodromu obavlja "Er Srbija graund servisis".
"Svaki avio-prevoznik koji saobraća sa surčinskog aerodroma, u skladu sa svojim internim procedurama, ima pravo donošenja odluka o ulasku putnika u vazduhoplov i prijema putnika na let, koje nisu u domenu rada Aerodroma "Nikola Tesla"", rekli su za "Novosti" u Korporativnim komunikacijama Aerodroma "Nikola Tesla".
Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović kritikovao je danas, kako kaže, neprimereno ponašanje predstavnika Aerodroma "Nikola Tesla" i "Er Srbije" koji nisu pustili jedanaestogodišnjeg autističnog dečaka da se ukrca u avion, zbog procene da bi njegovo dugotrajno plakanje moglo da uznemiri ostale putnike.
"Obrazloženje da bolesno dete zbog plača, zbog toga što navodno uznemirava putnike, ne može da uđe u avion je nešto što nikome normalnom ne može da bude jasno, posebno kada se radi o letu koji ne traje duže od 30 minuta", rekao je Omerović za Radio Beograd.
Smatra da takvo ponašanje aerodrom i aviokompanija treba da obrazlože i objasne ne samo zbog roditelja i bolesnog deteta, nego obraloženje zaslužuju svi građani Srbije.
"Zaista je sramotno da se nešto dešava na takav način i prema bolesnom detetu, a puna su nam usta svima o tome kako su deca naše najveće blago", kaže Omerović.