Investitorima 530 miliona evra da zaposle 87.000 radnika
Komisija za kontrolu državne pomoći je nezavisno telo Vlade Srbije koje ima nadležnost da u postupku prethodne ili naknadne kontrole odlučuje o dozvoljenosti prijavljene ili dodeljene državne pomoći, odnosno da li je ona u skladu sa Zakonom o kontroli državne pomoći.
Međutim, to Vladino telo, koje je odlučivalo o subvencijama koje su dodeljivane stranim i domaćim investitorima u proteklim godinama, svoju nadležnost završava donošenjem rešenja o davanju državne pomoći, dok se o načinu i tempu, kao i poštovanju ugovora, stara resorno Ministarstvo privrede.
Upravo na to je Komisija za kontrolu državne pomoći ukazala zvaničnim obaveštenjem, objavljenim na njenom sajtu, dajući time do znanja da nema podatke o tome da li svi oni investitori koji su dobili državnu pomoć – bilo da je reč o subvenciji za radna mesta, bilo o pomoći pri otvaranju pogona – i koriste tu pomoć za to za šta su je dobili, već da se oni moraju tražiti u Ministarstvu privrede.
Na pitanje „Dnevnika” koliko je ugovora o podsticajima država dodelila, Ministastvo privrede odgovorilo je da je od 2006. do 24. maja ove godine potpisano 327 ugovora o dodeli podsticaja. Ukupna vrednost dodeljenih podsticaja je 530.481.924 evra, a isplaćeno je 301.194.315 evra. Predviđena vrednost za realizaciju svih 327 projekata je 2.196.773.817 evra i planirano je otvaranje 87.521 novih radnih mesta, navodi se u odgovoru Ministarstva privrede.
Od usvajanja Zakona o ulaganjima, 27. oktobra 2015. godine, do danas potpisano je 42 ugovora o dodeli podsticaja i to pet s domaćim investitorima i 37 sa stranim.
Ukupna vrednost dodeljenih podsticaja je 164.656.731 evra, a predviđena vrednost investicionih projekata je 417.019.766 evra i planirano je otvaranje 28.133 radna mesta. Uspešno je realizovano ili se realizuje 39 projekata. Za realizaciju tih projekata odobreno je 152.119.552 evra. Raskinuta su tri projekta sa stranim investitorima, objašnjavaju u Ministarstvu.
Po analizi tog ministarstva iz marta ove godine, 72 kompanije izašle iz perioda monitoringa koje su dobile podsticajna sredstva države, nakon što su uspešno ispunile ugovorne obaveze, zapošljavale su 18.254 radnika, što je 6.141 više u odnosu na ugovoreno. Te kompanije, dodaje Ministarstvo, nastavile su da zapošljavaju nove radnike pa je zaključno s 15. martom 2017. godine u njima bilo zaposleno 39.953 lica, što je 27.750 više od broja radnika definisanih ugovorom, odnosno čak 223 odsto više od dogovorenog i utvrđenog. Među njima su „Jura” iz Rače, „Leoni” iz Prokuplja, NCR iz Beograda, „IGB automotiv” iz Inđije i „Gorenje” iz Valjeva.
Zakonom o ulaganjima domaći i strani investitori formalno su izjednačeni u pogledu prava na dodelu posticaja pa je tako od države dobilo podsticaje pet srpskih kompanija: „Bekament”, FOS Surdulica, TIM-COP, „Sveti Nikola”, Sečanj, „Chips way” Čačak). Posle sagledavanja dotadaših pokazatelja, kao i namere da više domaćih kompanija podstaknu na ulaganje, država je od ove godine snizila prag koji se odnosi na minimalan broj radnih mesta i visinu investicija. Tako se sada dodeljuje 7.000 evra po zaposlenom u nerazvijenim i devastiranim područjima i 3.000 evra po radnom mestu u razvijenim opštinama, a poziv za sve investitore za dodelu državnih podsticaja raspisan je u martu. U Ministarstvu privrede ističu da su primili 50 pisama zainteresovanosti.
Kao opravdanost za ulaganje države u nova radna mesta i nove investicije stranih i domaćih ulagača, u Ministarstvu privrede navode analizu koju je Svetska banka za interne potrebe tog ministastva uradila za 30 projekata, od oktobra 2015. do januara 2017. godine, koja pokazuje da će te kompanije doneti investicije vredne 340,9 miliona evra i zaposliti najmanje 21.276 radnika, kao i da se neto plate kreću od 504 evra („SR Tećnics”) do 183 evra („Aster tekstil”). Njih će država podstaći s ukupno 125,4 miliona evra, a prosek po novootvorenom radnom mestu je 5.898,61 evra. Očekivano vreme za povrat podsticaja kroz javne prihode iznosi 14,7 meseci, s tim što bi trebalo imati u vidu da se vreme isplate podsticaja ne poklapa s periodom monitorniga u najvećem broju slučajeva.
Tokom ove godine, navode u Ministarstvu privrede, za podsticanje investicija država je izdvojila 64.319.158 evra, a taj iznos odnosi se na podsticaje koji su već ugovoreni i za nove. Tako će 56.473.729 evra biti isplaćeno po osnovu ranije ugovorenih obaveza, a 7.845.429 evra na ime prve tranše po ugovorima zaključenim u ovoj godini. U resornom ministarstvu podsećaju na to da se dodeljene pare isplaćuju u ratama. U većini slučajeva isplata je ugovorena u tri rate, s obzirom na to da je rok za realizaciju investicionog projekta i zapošljavanje tri godine od dana podnošenja prijave, dok je kod ulaganja od posebnog značaja rok za realizaciju investicionog projekta do deset godina. Iznos rate utvrđuje se u procentualnom iznosu u odnosu na ukupan dodeljeni iznos.
LJ. Malešević