Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Subvencije za domaće firme dale više radnih mesta od plana

28.07.2017. 10:26 10:31
Piše:
Foto: Dragan Stevanović, foto: Tanjug (Video)

BEOGRAD: Iako je planom Ministarstva privrede bilo predviđeno da se kroz 72 projekta za subvencionisanje preduzeća u Srbiji zaposli 12.383 radnika, posao je dobilo čak tri puta više ljudi, kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.

Iako je planom Ministarstva privrede bilo predviđeno da se kroz ta 72 projekta za subvencionisanje preduzeća u Srbiji zaposli 12.383 radnika, posao je dobilo čak tri puta više ljudi, kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.

Naime, od 2006. godine od kada u Srbiji postoji sistem podsticaja, ugovorom je bilo predviđeno da ta 72 projekta zaposle najmanje 12.383 radnika, a kada su projekti analizirani, ispostavilo se da je zaposleno 39.953 ljudi, rekao je Stevanović za Tanjug.

Do 2015. godine, najviše subvencija za zapošljavanje novih radnika, dobijala su uglavnom strana preduzeća, međutim, od kada je 2015. usvojen Zakon o ulaganjima, a nakon usvajanja posebne uredbe u januaru ove godine, situacija je bolja, kažu u ministarstvu, i za domaće preduzetnike.

Nova uredba, ističu, izjednačava domaće sa stranim investitorima.

"U 2015. oblast podsticaja je prvi put zakonski regulisana. Do tada se to rešavalo kroz uredbe koje su uvek bile nedorečene i ostavljale su prostor za špekulacije i za analize da li je nešto kako treba ili nije. Fokus je zaista bio na stranim investitorima", objašnjava Stevanović.

Sada, kaže, i mali investitori u Srbiji mogu da konkurišu za podsticajna sredstva.

"Podsticaje sada mogu dobiti oni koji ulože 100.000 evra i zaposle najmanje deset ljudi", precizirao je on.

Nova pravila idu na ruku i nerazvijenijim delovima Srbije, jer oni koji odluče da tamo investiraju, mogu da dobiju veće podsticaje nego oni koji se odluče za Beograd, Novi Sad ili neki drugi razvijeniji grad.

"Preduzeća koja planiraju da investiraju u nerazvijena područja mogu da ostvare podsticaje i do 7.000 evra po radnom mestu, dok je u razvijenim opštinama to 3.000 evra", naveo je Stevanović.

Veću šansu za poslovne uspehe, kaže, sada bi mogli da imaju oni koji se odluče da ulože u poljoprivredu i ribarstvo, a iz Uredbe su izuzeti projekti koji se bave razvojem softverskog inženjeringa.

Od šest domaćih kompanija koje su od 2015. godine dobile podsticaje, prva je bila kompanija Banja Komerc Bekament koja je zaposlila 70 ljudi.

Naredne godine, njen primer su sledile kompanije FOS iz Surdulice i TIM-COP iz Temerina koje planiraju da zaposle najmanje 325 radnika.

Ove godine, podsticajna sredstva su dobile firme, Sveti Nikola iz Sečnja, Čips vej iz Čačka i MItas iz Rume.

"Vrednost svih ovih investicija je oko 20 miliona evra. U tom iznosu je 4,1 miliona evra koji će se obezbediti iz budžeta, za oko 800 radnih mesta", kaže Stevanović.

Tomislav Bajević, generalni direktor kompanije "Čips vej" iz Čačka, koja je potpisala ugovor sa Vladom, kaže da je njegova kompanija trenutno u procesu ispunjavanja uslova kako bi dobila novac.

Uslovi koje "Čips vej" mora da ispuni su broj radnika i visina investicije, kaže on, dodajući da je prvi uslov ispunjen, jer je u ovoj godini zaposlio 45 ljudi.

Druga obaveza je, kaže, da visina investicije njegovog preduzeća bude 3,1 miliona evra, od čega kompaniji nedostaje još 100 hiljada evra.

"Država je korektna, ali mi moramo da ispunimo naše uslove", ističe Bajević.

Taj uslov, čačanska kompanija mora da ispuni do kraja godine, a kako kaže Bajević, biće ispunjen i ranije, u septembru.

"Ja se nadam da ćemo ispuniti uslove do septembra, i podneti zahtev za naplatu prve tranše", navodi.

Ova kompanija je kaže, kupila savremenu tehnologija za proizvodnju flipsa, koji će biti, objasnio je Bajević, zdraviji od čipsa, jer se prave od kukuruznog brašna.

"Na tu investiciju od 3,5 miliona, država će dati 10 odsto", zaključio je on.

Podaci ministarstva privrede kažu da je od usvajanja Zakona o ulaganjima 2015. godine do danas, potpisano 42 ugovora o dodeli podsticaja, pet sa domaćim i 37 sa stranim investitorima, a ukupna vrednost dodeljenih podsticaja je više od 164 miliona evra.

Planirano je i, navode u ministarstvu, da se ovim podsticajima otvori više od 28.000 radnih mesta.

Piše:
Pošaljite komentar