Vučić obišao radove na izgradnji KC Niš: Izgleda vrlo impresivno
NIŠ: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je završne radove na izgradnji Kliničkog centra u Nišu, u okviru dvodnevne posete Nišavskom okrugu, a neposredno pred ulazak u zgradu rekao je da sve „izgleda vrlo impresivno“.
Predsednika su ispred Kliničkog centra dočekali ministar zdravlja Zlatibor Lončar, direktor Kliničkog centra Niš Zoran Radovanović i gradonačelnik Niša Darko Bulatović, kao i direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević.
U razgovoru sa domaćinima Vučić je rekao da je i ovo sve urađeno zahvaljujući merama fiskalne stabilizacije koji donose rezultate.
Niško i srpsko zdravstvo u novosagrađenom i kapacitetima rekonstruisanog objekta dobiće novih 50.000 kvadratnih metara korisnog prostora za zavode, institute i klinike, a uz kapacitete koji se već koriste na prostoru nekadašnje Gradske bolnice, novi centar će biti i jedan od najvećih u Srbiji.
Radovi na obnovi postojeće zgrade i izgradnji nove u KC Niš biće završeni do kraja godine i građani će imati prilike da se bolje i kvalitetnije leče u novim uslovima, rekao je direktor te ustanove Zoran Radovanović.
On je rekao da su kritike zbokg kašnjenja radova bile usmerene na izvođače, jer su nekoliko puta „probijali rokove“.
Angažovanjem predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Srbije uveli smo mnogo bolju kooordinaciju u izvođenju radova, u realizaciji samog kredita koji je Srbija uzela za obnovu kliničkih centara, rekao je Radovanović za Tanjug.
Kako kaže, odgovorni za kašnjenje biće sankcionisani, a najvažnije je da će građani Srbije i Niša imati priliku da se bolje i kvalitetnije leče u novim uslovima.
Dodaje da prema toj zdravstvenoj ustanovi gravitira dva i po miliona stanovnika - od Preševa do Jagodina, od granice prema Bugarskoj do Kruševca i 300.000 stanovnika Niša.
Sa povećanjem obima posla, sa povećanjem broja kreveta stvaraju se uslovi za dobijanje novih radnih mesta, rekao je Radovanović i dodao da će uz novu opremu, za koju je Vlada Srbije izdvojila je skoro dve milijarde dinara, biti uvedene nove tehnike i procedure.
Mi tražimo da se plate penali, izvođač - odštetu
U toku su pregovori između predstavnika Vlade Srbije i kompanije, koja je izvodila radove na Kliničkom centru u Nišu, oko isplate penala zbog kašnjenja, što traži srpska strana, i odštetnog zahteva, koje traže Italijani, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Radove je, inače, izvodila italijanska kompanija Inso.
Prvi rok za završetak radova bio je oktobar 2016, da bi otvaranje bilo pomereno za 27. mart 2017, ali ni taj rok nije ispoštovan.
Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u Nišu, rekao da su ti pregovori u toku i da tek treba da se vidi kako će to da se završi.
To treba da se reši što je pre moguće, da bi radovi mogli da budu privedeni kraju. Na kraju ćemo ipak da završimo sve radove za deset miliona evra nižu sumu nego što je bila prva sledeća ponuda, rekao je Vučić.
On je konstatovao da je obavljen dobar posao uz, kako je rekao, nedopustivo kašnjenje od nekoliko meseci.
Pre samo tri godine, kada sam bio ovde, bila je livada, a sada imate 44.000 kvadrata, zaključio je Vučić.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je u međuvremenu finansijske sankcije za izvođače radova.
Takođe, biće to i medicinska i naucnoistraživačka ustanova, u kojoj će na jednom mestu biti omogućena kompletna zdravstvena zaštita za oko dva i po miliona stanovnika tog dela naše zemlje.
Pacijenti će biti smešteni u komfornim dvokrevetnim sobama sa kupatilima.
Ukupno je 613 standardnih ležajeva u stacionarnom delu i kapacitetima za intenzivnu negu, a prvi put u najrazvijenijim zdravstvenim ustanovama u Srbiji sagrađen je i zaseban centar za transplantaciju organa i praćenje stanja pacijenata u najmodernijim uslovima za zbrinjavanje stanovništva, ali i za rad medicinskih stručnjaka.
Evropska investiciona banka (EIB) finansira gradnju KC Niš sa 35 miliona evra, a iz republickog budžeta izdvojeno je 17 miliona evra za opremanje niškog KC.
Prema podacima o radovima, u Klinički centar potrošeno je 13,500 kubika betona, 1.800 tona armature, 530 tona čelika. Više od 30 domaćih firmi i više od 600 radnika bilo je angažovano na ovom projektu.