Male tajne velikih majstora: Pranje veša sa pet zvezdica
U današnje vreme veš uglavnom peremo u mašini i na prvi pogled bi se moglo reći da ništa nije jednostavnije od toga - jednostavno ubacimo prljavu odeću, podesimo temperaturu i na kraju nam ostaje još da pritisnemo odgovarajuće dugme.
Međutim, neki od najpoznatijih hotela s pet zvezdica podelili su neke od tajni na ovu temu i uverili nas kako i pranje u mašini ima svoja pravila, koja ako ih se pridržavamo – produžavaju život odeći.
Za početak, kako kažu, najbolje je mašinu napuniti do 80 odsto njenih kapaciteta.
Ako je pak dupke napunite, veš se neće ravnomerno oprati.
S druge strane, previše slobodnog prostora u bubnju povećava rizik od nastanka oštećenja na odeći.
Kada je o temperaturi pranja reč, hotelski magovi savršeno čistog veša, kažu da je potpuno bespotrebno beli veš prati na najvišoj temperaturi, jer mu se tako samo skraćuje vek trajanja.
Isto tako, umesto omekšivača koji ostaju u tkanini, zbog čega su peškiri neretko kruti nakon pranja, u hotelima koriste sirće.
Pre ispiranja, staviti veću količinu u fioku za detergent i rublje će biti mnogo mekše.
A da biste se rešili masnih fleka, dovoljno je da pospete zaslađivačem ili skrobom, pa potom operete na uobičajan način.
Mrlja od kafe i vina, najlakše ćete se rešiti ako odeću namočite u slanu vodu (kašika soli na litru vode) i pustite da deluje sat vremena, pa potom isperete.
Isto tako, baš kao i profesionalci u hotelima, koristite soda bikarbonu za uklanjanje žutih mrlja od znoja na beloj odeći.
Ona uspešno rešava i problem neugodne mirisa.
Kada je sušenje veša u pitanju, stručnjaci preporučuju da to radite na otvorenom, izlažući ga sunčevoj svetlosti.
Ako baš morate da koristite sušilicu, savet je da stavite tenisku lopticu u bubanj kako bi peškiri bili mekani.