Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština Srbije: Zoran Pašalić izabran za Zaštitnika građana

20.07.2017. 18:27 21:34
Piše:
Foto: R. Hadžić

Skupština Srbije izabrala je za zaštitnika građana Zorana Pašalića, dosadašnjeg predsednika Prekršajnog apelacionog suda, koga je na tu funkciju predložila vladajuća koalicija.

Za Pašalića su glasala 142 parlamentarca, dok je protiv bilo 20 poslanika iz redova opozicije. Nakon glasanja, Pašaliće je položio svečanu zakletvu i tim činom stupio na dužnost. Samim tim je počeo da mu teče petogodišnji mandat ombudsmana.

Izboru novog zaštitnika prethodila je dvodnevna burna polemika u parlamentu. Dok su naprednjaci tvrdili da u nezavisna tela sada dolaze ljudi kojih ih neće koristiti za političku promociju, poslanici opozicije su negodovali zbog navoda vlasti, ocenjujući da je sve institucije sada „okupirao SNS”. U poslaničku klupu se s mesta predsedsedavajuće premestila i predsednica parlamenta Maja Gojković da bi se uključila u diskusiju. Ipak se nakon više razmenjenih replika vratila na svoje mesto predsedavajuće jer su radikali protestovali i tražili od nje da se vrati vođenju sednice. Maja Gojković se u diskusiju uključila nakon što je poslanica DS-a Gordana Čomić optužila vlast da je i kroz izbor ombudsmana pokazala da „ne želi dijalog, već poslušnost”.

„Nije me mnogo ubedila poslanica Čomić da će, kada jednom njena stranka dobije poverenje građana, baš na takav način kako je govorila, znači nestranački, u duhu SSRN-a, ukidajući politiku, pokušavati da stvori opštenarodni konsenzus, u kojem neće biti glasanja“, rekla je predsednica Skupštine, dodajući da očekuje da će se DS u duhu diskusije o važnosti postizanja konsenzusa povodom velikih pitanja, odazvati na jesen pozivu predsednika Aleksandra Vučića na razgovore o važnim temama, kao što je na primer Kosovo. – Jer, ako ne uzmete učešće, znači vi to ni nećete, osim za govornicom u parlamentu kada treba kritikovati SNS i naše koalicione partnere.

Za Pašalića su glasala 142 parlamentarca, dok je protiv bilo 20 poslanika iz redova opozicije

Primetila je da je „pitanje zaštitnika građana naravno stranačka tema”.„Zbog političke nemoći nekih stranaka, pokušava da se provuče nešto što građanima treba da bude prihvatljivije, a to je da se ukinu političke stranke i da ništa više ne bude stranačka tema. Šta to znači, da to bude tema dobrovoljnog pevačkog društva, ili ne znam koga? Da, to je važna politička tema za Srbiju“, konstatovala je Maja Gojković, optužujući opoziciju da pokušava da nametne atmosferu u javnosti kao da će građani bez Jankovića biti uskraćeni za ostvarivanje svojih prava.  

Kako je rekla, ne zna ime nijednog zaštitnika građana u zemljama okruženja ili EU, upitavši zašto i oni nisu neke takve „pop-zvezde” kakva je postao Saša Janković.


Fiskalni savet i Agencija

Zakletvu su položili i Pavle Petrović, koga je Skupština ponovo izabrala za predsednika Fiskalnog saveta, kao i Nikola Altiparmakov i Vladimir Vučković, koji su reizabrani za članove Saveta. 

Većinom glasova poslanici su izabrali i članove Agencije za borbu protiv korupcije Miloša Stankovića, Slobodana Gazivodu, Jelenu Stanković i Ivana Kovačevića. Od predloženih kandidata za članove Agencije za borbu protiv korupcije nije izabran samo Živojin Rakočević koga su predložili UNS i NUNS.

O kandidatima za članove Fiskalnog saveta Srbije i članova Odbora Agencije za borbu protiv korupcije gotovo da i nije bilo rasprave.


„Vladajuće stranke nisu ukinule funkciju ombudsmana, niti o tome uopšte razmišljaju. Ne moramo da žalimo za Sašom Jankovićem, kada znamo da to nije bilo tako dobro kako bi jedan zaštitnik građana trebalo da radi. Hajde, prvih pet godina svi smo ovde glasali da mu se produži mandat, ali nemojmo da govorimo da nije bio politička ličnost i ranije. Prećutkuje se činjenica da je Saša Janković radio u Ministarstvu sporta, kada je ministar bio funkcioner SPS-a Zoran Baki Anđelković. Znači, u vreme Slobodana Miloševića bio je jedan od političara. Nemojte samo da kažete bio je vrhunski sportista pa je po stručnosti primljen kod Anđelkovića, nego, naravno da se primaju kao pomoćnici i zamenici ministra ličnosti koje su politički profilisane. Nije izdržao pa je poslednje dve godine kao ombudsman vodio izbornu kampanju za predsednika  epublike. Molim Pašalića da bude drastično drugačiji od Saše Jankovića, da se ne bavi politkom, da mu izveštaji budu u okviru nadležnosti, a ne politički pamfleti“, apelovala je predsednica Skupštine, zamolivši Pašalića i da „ne dođe pod utica bilo kojih političkih struktura”.

„U zakonu nigde nema da zaštitnik građana vodi politiku i kritikuje političke poteze Vlade Srbije. E, tu je greška Saše Jankovića, tu se sapleo u svojoj ambiciji da postane veliki političar, veća rok zvezda od Gorana Bregovića. Više se pričalo poslednju godinu o Saši Jankoviću nego o Novaku Đokoviću ili Emiru Kusturici.“

Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović kazao je da SNS želi diskontinuitet s radom prethodnog zaštitnika građana i da je potrebno raspuštanje celog kabineta jer je u pitanju politička grupacija.

S ocenama SNS-a nije se složio DS pa je poslanik te stranke Balša Božović odao priznanje Saši Jankoviću zbog toga što je deset godina profesionalno obavljao dužnost zaštitnika građana. Ta stranka je smatrala da je bolji kandidat Miloš Janković, vršilac dužnosti zaštitnika, jer je pomagao svom prethodniku da se napravi institucija od poverenja. Božović je poručio da je juče pre svega tema bila vladavina prava, pri čemu je vlast optužio za „teror”.

Replicirao je šef naprednjaka u parlamentu Aleksandar Martinović, primećujući da Rodoljub Šabić treba da brani opoziciju jer je „nejaka”, te da njega spominju kao opozicinog kandidata za gradonačelnika Beograda, a ne Božovića jer, tvrdi, za njega tek niko ne bi glasao. 


„Svaki predmet ima istu težinu”

Zaštitnik građana Zoran Pašalić, nakon što je položio zakletvu u parlamentu, odmah je odgovarao na pitanja novinara i najavio da će gledati da deluje u okviru floskule koju je izrekao Aleksis de Tokvil, da je „Ustav ledena voda koja hladi političku moć”. Nije želeo da komentariše svog prethodnika Sašu Jankovića jer je, kaže, Janković sada političar, a on zaštitnik koji ne sme da daje političke izjave.

Na pitanje u vezi sa Savamalom, Pašalić je rekao da mu treba malo vremena da pogleda predmet, ali je istakao da će raditi kao i do sada. 

„Nikada se nijedan predmet nije izdvajao u institucijama u kojima sam radio“, rekao je on. „Svaki ima svoju težinu. Za nekoga ko je uložio žalbu ili je nešto napisao zaštitniku, njegov predmet je važniji nego bilo koji drugi. Svi će se predmeti gledati s pođednakom težinom.“

Poručio je svim građanima da će njegova vrata biti otvorena za njih i da će im pomoći u skladu sa svojim ovlašćenjima i zakonom.Na pitanje da li će promeniti članove kabineta, odgovara:

„Molim vas za nekoliko dana, krećem na svoj novi posao, moram da upoznam ljude, da sagledam njihove mogućnosti. Sve što bude bilo ubuduće, obratiću se javnosti“, najavio je Pašalić.


„Šabić je na čelu državnog organa, a vodi hajku protiv predsednika države i SNS-a. Nećemo ga smeniti, kao što nismo ni Jankovića, neka koristi sve državne resurse za kampanju, ali nećemo od njega da pravimo mučenika već ćemo ga pobediti na izborima, kao i Sašu Jankovića“,  poručio je Martinović.

Radikali tvrde da ni SNS ni DS nisu presudno uticali na izbor Jankovića, već da su tome, kako je rekao Milorad Mirčić, kumovale SAD. Kazao je da su Amerikanci želeli da Janković objedini opoziciju, kao dodatni pritisak na SNS i Aleksandra Vučića, ali da su okrenuli leđa od njega kad su videli da nemaju nikakve koristi.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar