U vladi nastavljeni pregovori o Fijatu
BEOGRAD: Kako je bilo najavljeno, u Vladi Srbije su danas nastavljeni pregovori predstavnika poslovodstva Fijata, Štrajkačkog odbora i premijerke Ane Brnabić.
Pregovorima prisustvuje i ministar privrede Goran Knežević.
Prva runda trojnih pregovora je održana juče, a prema prvim ocenama razgovori su bili konstruktivni.
Predstavnici kompanije FKA Kragujevac izazili su spremnost organizovanja posebne Komisije, u kojoj će učestovovati i predstavnik štrajkačkog odbora, a koja će imati za cilj da se izvrši analiza svih procesa rada u toj kompaniji radi eventualne optimizacije poslovanja i ispravljanja svih mogućih nedostataka.
To je rečeno u saopštenju nakon sastanka u Vladi Srbije posle jučerašnjih razgovora.
Kako je rečeno bilo je reči o četiri zahteva koje je štrajkački odbor postavio pred rukovodstvo te kompanije, a pregovori će se nastaviti i u narednim danima, kada će se o svakoj tački posebno razgovarati.
Podseća se da se radi o analizi procesa i eventualnoj optimizaciji rada, obezbeđivanju noćnog prevoza za radnike koji ostaju prekovremeno, kao i mogućnostima za povećanje plate i isplate bonusa efikasnosti.
Predsednik Štrajkačkog odbora fabrike Fijat Zoran Marković je juče rekao da ne može da iznosi detalje, jer su razgovori u toku, ali je ocenio da su pregovori konstruktivni.
"Zbog pregovora nismo u mogućnosti da dajemo izjave. Pozvao sam neke kolege da ne dajemo izjave, pošto se razgovori sa kompanijom nastavljaju. Krenuli smo u pregovore na konstruktivan način, kako bismo našli rešenje za izlaz iz ove situacije", rekao je Marković novinarima.
"Sva pitanja biće rešena u pregovorima", podvukao je Marković.
Premijerka Ana Brnabić ranije je predložila, s obzirom da ima dosta tema o kojima mora da se razgovara, kontinuitet u razgovorima u toku narednih dana kako bi se pronašlo najbolje rešenje.
Ona je, na početku pregovora u Vladi Srbije, zahvalila radnicima na odluci da prekinu štrajk i nastave sa proizvodnjom, kao i rukovodstvu kompanije na otvorenoj komunikaciji u prethodnom periodu.
U ime Vlade Srbije učestvovali su, pored premijerke, ministri privrede i rada Goran Knežević i Zoran Đorđević, u ime kompanije Fijat generalna direktorka Silvija Verneti, a u ime zaposlenih predsednik Štrajkačkog odbora Zoran Marković.
Pregovorima je prethodio razgovor u Skupštini grada Kragujevca, vođen iza zatvorenih vrata, predsednice vlade i predstavnika štrajkača u "FCA Srbija" gde je proizvodnja obustavljena 27. juna.
Na tom sastanku dogovoreno je da u vladi počnu pregovori sa poslodavcem, a da se radnici vrate u pogon.
Pregovori poslovodstva i štrajkača u Fabrici šinskih vozila "Goša" iz Smederevske Palanke počinju danas u Ministarstvu privrede.
Direktor Goše Milutin Šćepanović je rekao Tanjugu uoči sastanaka da će glavna tema biti obustava štrajka i početak proizvodnje.
On je istakao da Goša ima novac, s obzirom na već proizvedenu robu koja treba da se izveze za iranske železnice, a ranije je najavio mogućnost da se nađe rešenje za reprogram duga fabrike u visini od 512 miliona dinara, koliko Goša duguje državi.
Šćepanović očekuje da će biti postignut dogovor o prekidu štrajka koji traje već 114 dana.
Uprava i zaposleni u Goši su odlučili da radni spor, koji je rezultirao dugotrajnim štrajkom radnika, rešavaju mirnim putem i juče su započeli pregovore, uz posredovanje Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
Radnici "Goše" su već skoro četiri meseca u štrajku zbog neisplaćenih zarada, a traže i uplatu poreza i doprinosa, i povezivanje staža.
U Agenciji je Tanjugu rečeno da su joj se predstavnici poslodavca i štrajkački odbor obratili zajedno, podnošenjem zajedničkog Predloga za pokretanje postupka mirnog rešavanja radnog spora.
Za postupajućeg miritelja u slučaju određen je profesor Živko Kulić, upisan u Imenik miritelja i arbitara Agencije.
Goša je s Vladom Srbije razgovarala o opcijama za rešavanje problema koji će biti razmotreni na današnjem sastanku.
Šćepanović je ranije izjavio da je rekao radnicima da fabrika ima novac za stare plate i da im se sve nadoknadi.
"U Goši je štrajk zbog 19 neizmirenih plata, koje su u prethodnom periodu obračunate i zbog doprinosa koji nije uplaćivan 4,5 godina. To su naša dva osnovna zahteva i mi radimo da obezbedimo i jedno i drugo", naveo je.
Goša ima ugovore koje treba da realizuje sa Železnicama, sa stranim partnerima, Iranom, Hrvatskom... i da dolaze Iranci za deset dana, te da će to biti posao za dve godine.
"Imamo program sa Irancima, i kad njima izvezemo ono što je već proizvedeno - od toga ćemo izmiriti zaostale plate u najvećem iznosu, od preko 70 odsto", dodao je Šćepanović
Radnicima, inače, fabrika duguje 17 plata, zaposleni štrajkuju već 110 dana, a u proseku Goša svakom radniku duguje između 500.000 i 600.000 dinara.
Korporacija Goša nekada je imala 12.000 radnika, širom bivše Jugoslavije, proizvodila je mostove, vozove, pruge, konstrukcije, izvozila u svet.
Goša je privatizovana 2007. godine, vlasnik je slovačka firma ŽOS Trnava, a radnici tvrde da po dve do tri hiljade dinara primaju u "neuhvatljivim intervalima".
Goša ima nešto više od 1.000 radnika, koji plate ne primaju redovno, a većina hala i mašina propada.