Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prag evropski centar srpskog narko-biznisa

20.07.2017. 10:21 10:25
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Češka policija je, nakon velike racije u Pragu i centralnoj Češkoj, uhapsila 16 osoba – mahom državljana Srbije – osumnjičenih za organizovani kriminal.

Samo je u Pragu otkriveno 11 supersavremenih plantaža marihuane, koja bi posle žetve na crnom tržištu vredela oko dva miliona evra.

Među uhapšenima najviše je državljana Srbije, zatim Makedonaca, a u organizovanu narko-bandu bili su uključeni i Česi. Njima za organizovani kriminal – proizvodnju marihuane i šverc kokaina u Češku – preti i do 24 godine zatvora,

„Pojavljuje se novi trend da se neke narodnosti bivše Jugoslavije uključuju u specifične grane narko-biznisa“, saopštila je  portparolka češke Centrale za borbu protiv narkotika Barbora Kudlačkova, prenose češki mediji.

Srbi i Makedonci su osnivali u Češkoj preduzeća koja su kupovala nekretnine gde su gajili i prerađivali marihuanu na tehnološki naprednim plantažama, savremenim toliko da su iznenadile i češku policiju. Oni su koristili savremene, relativno skupe tehnologije, posebne šatore za sadnice, kao i đubrivo da bi što pre dobili visokoselekcionisanu netehničku konoplju s visokim sadržajem psihosupstanci, objasnila je Kudlačkova.

Češka je omiljeno logističko središte raznih balkanskih grupa za pošiljke droge još od ranih devedesetih

Prilikom pretresa 20 kuća i poslovnih prostora policija je zaplenila 7.246 biljaka koje bi dale marihuanu vrednu na crnom tržištu dva miliona evra, a takođe i 34 kilograma sušene marihuane i kilogram kokaina.

Za 16 meseci to je drugi put da hapse državljane Srbije zbog droge u Češkoj. Naime, u zajedničkoj akciji policija Srbije, Češke i Španije, sprovedenoj u organizaciji Europola u okviru borbe protiv međunarodnog krijumčarenja droge, početkom marta 2016. uhapšeno je 25 osumnjičenih, od kojih je 21 državljanin Srbije.

Na teritoriji Španije i Češke otkriveno je tada deset laboratorija s najmodernijom opremom za uzgoj indijske konoplje u veštačkim uslovima. Zaplenjeno je više od 4.500 stabljika te biljke, kao i znatna suma deviza, stečena krijumčarenjem narkotika.

Policija je saopštila da je pomenuta organizovana kriminalna grupa razbijena zahvaljujući operativnim podacima novosadske Kriminalističke policije, koja je neposredno učestvovala u otkrivanju i hapšenju osumnjičenih. U Barseloni i Valensiji otkriveno je šest laboratorija, a uhapšen je i vođa organizovane kriminalne grupe S. S. (41) iz Novog Sada.

Četiri laboratorije za uzgoj indijske konoplje otkrivene su u okolini Praga. U toj akciji uhapšeno je još četvoro čeških i bugarskih državljana, osumnjičenih za neovlašćenu trgovinu narkoticima.

Kako je „Dnevnik“ tada pisao, Novosađanin Srđan S., koji je slovio za šefa te, u potpunosti rasturene grupe, poznat je organima gonjenja odranije. Svojevremeno je važio za pripadnika novosadskog klana „Firma” koji je dilovao narkotike. Poslednjih nekoliko godina boravio je u Pragu, a navodno, polovinom pretprošle godine preselio se u Barselonu.

Srđan S. je robijao zbog nedozvoljenog držanja oružja, a bio je pre dvadesetak godina okrivljen za ubistvo u Češkoj. Tim povodom, ovde mu je suđeno, ali je oslobođen.

Glavni grad Češke odavno je veoma popularan među turistima. Ali, omiljeno je odredište i drugim, manje poželjnim posetiocima: organizovanim kriminalnim grupama s Balkana. Novinari KRIK-a i češkog Centra za istraživačko novinarstvo (ČIZ) otkrili su da su desetine kompanija iz Praga u direktnoj vezi s moćnim balkanskim kriminalcima koji zarađuju novac trgovinom drogom, naručenim ubistvima i krijumčarenjem cigareta.

Novinari KRIK-a i ČIZ-a razgovarali su s osobama koje su osnovale ta preduzeća za kriminalne grupe. One su novinarima objasnile da su kompanije korišćene uglavnom da kriminalci s Balkana dobiju boravak u Evropskoj uniji.

Češki zakon dozvoljava strancima koji su vlasnici kompanija da steknu boravišni status u toj zemlji, a samim tim i u EU. Balkanske kriminalne grupe koristile su emigrante iz svojih zemalja da za njih osnivaju fiktivne poslovne strukture.

Češka je omiljeno logističko središte raznih balkanskih grupa za pošiljke droge još od ranih devedesetih godina prošlog veka, a tako je i danas,

po informacijama tamošnje policije. Svake nedelje, najmanje jedna pošiljka droge vredna više miliona evra prođe kroz ovu zemlju na putu do Nemačke, rekao je, bivši policajac i šef češke jedinice za borbu protiv organizovanog kriminala (ÚOOZ) Hinek Vlas. Te grupe koriste Češku kao logističku bazu jer njihovi članovi mogu lako da dobiju boravak osnivanjem preduzeća, navodi se u izveštaju jedinice češke policije za borbu protiv droge iz 2012. godine.

„Kompanija može godinama biti neaktivna bez straha da će biti kažnjena, tako da često služi kao paravan za stvarne aktivnosti ili kao neupadljiva adresa za dostavljanje pošiljki. Članovima tih grupa ide naruku sličnost jezika, položaj Češke u srednjoj Evropi i dobra vazdušna i drumska povezanost s Balkanom i Evropskom unijom”, navodi se u izveštaju.

Najpoznatije ime na listi kriminalaca koji imaju preduzeća u ovoj zemlji je Darko Šarić. Iako je u Srbiji pre dve godine prvostepeno osuđen na 20 godina zatvora zbog trgovine 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike za Evropu, veruje se da su delovi njegove grupe ostali netaknuti, te da su i dalje aktivni.


Osumnjičeni za ubistvo Opačića nađen mrtav

Koliko se narko-dilera iz Srbije krije u Češkoj ne zna se. Mediji s vremena na vreme spekulišu o imenima, ali pouzdanih informacija nema. Njihova imena dospeju u javnosti tek posle policijskih akcija ili smrti.

Novosađanin Janoš Šnajder (35), zvani Jančika i Pendula, osumnjičen da je krajem februara 2015. godine ubio Nenada Opačića (54) i njegovu suprugu Jasminu (47), pronađen je početkom jula iste godine mrtav u Češkoj. Kako su preneli mediji, Šnajder je umro od konzumiranja velikih količina droge.


Šarićev trag u Češkoj je lako pratiti, ali ga je teško dokumentovati. U januaru 1998. godine, s osam osoba osnovao je preduzeće „Solimba” u Pragu, na adresi koja ne postoji, navode mediji. Osoba koja je bila zadužena da potpiše dokumentaciju i osnuje tu firmu bila je Milka Štepankova. Novinarima je rekla da je u Prag došla 1993. godine, bežeći od rata u tadašnjoj Jugoslaviji.

„Znam ga iz Pljevalja, našeg rodnog grada. Uvek je ostavljao utisak da je fin momak, ali pomalo i seljak. Nikada ne bih pretpostavila da je imao dovoljno pameti i dobre veze za poslove s drogom“, ispričala je Štepankova.

Rekla je da se sa Šarićem srela jednom, 1993. godine, kada je došao da potpiše dokumenta potrebna za osnivanje preduzeća.

S. H. D.

Piše:
Pošaljite komentar