Vidovadanski program SKC u Subotici
SUBOTICA: Velika Britanija u svojoj balkanskoj politici rukovodila se podrškom Turskoj, kako bi sprečila ruski uticaj, a posebnu pažnju je poklanjala situaciji na prostorima Kosovskog vilajeta koji je formiran u predvečerje Berlinskog kongresa 1877. godine, rekao je prof. dr Aleksandar Rastović na tribini održanoj u okviru programa „U slavu Vidovdana”, koji organizuje SKC „Sveti Sava” iz Subotice.
Rastović je pojasnio da je posebna opsednutost prodorom Rusije na Balkan konstanta britanske spoljne politike.
"Britanske diplomate koje su tih decenija i godina boravile na prostoru Kosova i Metohije su veoma pomno beležile tešku situaciju koja je tamo vladala, pre svega težak položaj hrišćanskog pravoslavnog-srpskog stanovništva i o tome redovno obavaštavali svoje pretpostavljene. Na osnovu arhivske građe došao do zaključka, da su ti izveštaji ostali samo mrtvo slovo na papiru upravo zbog toga što je zvanična Britanija Srbe videla samo kao produženu ruku ruskog uticaja na Balkanu", rekao je prof. dr Aleksandar Rastović, autor knjige „Velika Britanija i Kosovski vilajet 1877-1912”.
Srpska istoriografija se bavila politikom velikih sila prema Srbiji i Balkanu, a ovim istraživanjem taj odnos osvetljava se kroz uvek aktuelnu temu Kosova i Metohije, ocenila je dr Biljana Vučetić naučni saradnik Istorijskoj instituta iz Beograda.
"Pre pedeset godina, sto, pre petsto godina, pa tako i dan danas a posebno kad je reč o odnosu velikih sila prema Kosovu i Metohiji, uočavaju se određene konstante", rekla je dr Jovana Šaljić, istraživač saradnica Istorijskog instituta Beograd. Prema njenim rečima, profesor Rastović je obrađivao odnos jedne velike sile naročito prema Kosovu i to prevashodno na osnovu arhivske dokumentacije i građe, što predstavlja jedan izuzetan naučni doprinos za ovu, za nas uvek aktuelnu temu.
S. Iršević