Radnike samo hladna voda i pauze spasavaju od vrelog sunca
Radnici na gradilištima, pijacama, u pečenjarama, ali i drugim mestima u gradu na kojima se bez rashladnih uređaja vredno zarađuju novac, ovih dana veoma teško da obavljaju svoj posao.
Letnje temperature u gradu ovih dana opasno pokazuju zube, pa vrelina izbija sa svih strana, a građani kojih je na ulicama bilo malo, teško da mogu da se rashlade. Reklo bi se da je ipak najteže radnicima koji na otvorenom izvršavaju svoje zadatke, te su prinuđeni da stoje ili budu u pokretu i po najvećoj sparini. Pare se moraju zaraditi pa, kako kažu, odmora za njih nema ni leti.
Ekipa “Dnevnika” obišla je neke od radnika, koji se ne predaju pred suncem, pa smo tako najpre zatekli majstore na gradilištu zgrade Hitne pomoći, koji sa sa šlemovima i u radničkim odelima izlivaju ploču i ubacuju materijal u mešalice. Radnik Radoslav Šokica nam je, bez obzira na vrelinu koja je izbijala iz zemlje, sa osmehom rekao da im rad, na ovakvom vremenu, jeste težak, ali da su godinama navikli, pa nekako uspevaju da izdrže.
- Radno vreme bi moglo da se smanji, jer radimo od pola osam do pola pet popodne, a najtoplije nam je, pa i najteže od 13 do 16 časova, ali rashlađujemo se vodom i čestim pauzama - kazao nam je Šokica dodavši da mora da radi kako bi zaradio za porodicu, ali da će na odmor čim se radovi na zgradi završe.
Na gradilištu u Ulici Kraljevića Marka zatekli smo veliki broj radnika, a kako smo saznali najteže je ipak armiračima i tesarima, kojih je, na četvrtom spratu zgrade, koja je još uvek u izgradnji, bilo oko 30-ak. Oni se na svakih sat i po vremena skrivaju u hladovinu kako bi se rashladili ledenim čajem, sokom ili kiselom vodom.
Česme su postavljene na hidrante na nekoliko najfrekventnijih lokacija u gradu. Građani se mogu rashladiti na Pozorišnom trgu br. 3, u Zmaj Jovinoj 22 - 24, na uglovima Dunavske i Ignjata Pavlasa, Mihajla Pupina i Žarka Zrenjanina, Bulevara oslobođenja i Futoške ulice i Novosadskog sajma i Hajduk Veljkove. Osim toga, česme su postavljene i ispred Uspenske crkve i na Bulevaru oslobođenja br. 12 i 102.
Iako zbog havarije u Čeneju na većini mesta nismo zatekli cisterne sa pijaćom vodom, sem centra grada, iz JKP “Vodovod i kanalizacija” rekli su nam da će ih, po potrebi, već danas postaviti kod Železničke stanice, ispred Futoške pijace, na Trgu slobode ispred Katedrale i na ulazu u Štrand.
Na Novom naselju , smo zatekli mnogo ekipa angažovanih na obnovi vrelovoda, a neki od radnika su nam, uz opasku da je svaki komentar suvišan, priznali da im je veoma teško da rade ovih dana, posebno zbog toga što su na samom putu pa nemaju ni gde da se sakriju u hlad. Kako kažu jedini spas im je ledena voda i to što od sedam ujutro do 19 časova naizmenično prave pauze, te tako uspevaju da predahnu.
Radnici JKP “Put”, osim što su angažovani na popravkama asfalta u ulicama, leti farbaju i obnavljaju saobraćajnu signalizaciju, te i njima nije lako da rade kad vrelina udari.
Na pijacama smo prodavce zatekli, uglavnom skrivene pod tezgama, ali smo pred kamionom pronašli Ljiljanu Đurić koja na jednoj od novosadskih pijaca prodaje lubenice.
- Jako teško podnosimo vrućine ovih dana jer smo po ceo dan tu od sedam ujutro do sedam posle podne i bude nam baš teško, a jedini spas nam je hladna voda, koju stalno pijemo i kojom se umivamo kako bismo se barem malo rashladili - istakla je Đurić dodavši da čak ni ljudi ne dolaze u kupovinu po najvećoj vrućini.
Nasmejana Novosađanka Jovana Milanović zaposlena u jednoj piceriji bila je vrlo ljubazna prema nama pa je, bez obzira na vrelinu koja je sa aparata za giros iza nje izbijala, odgovarala na naša pitanja.
- Vruće je jako, ali ni klima ne pomaže kad se iza mene peče meso, najgore nam je od 12 do 16 časova, ali se rashlađujem jedino kada odem nazad u kuhinju po salatu jer je tamo malo prijatnije i hladnije - kazala nam je ona dok je pakovala vruće pice za nastrpljive kupce koji su čekali u redu.
Kao i svake godine rad je otežan i vozačima gradskog saobraćajnog prevoza u autobusima bez klima uređaja. Ali je osim toga i građanima veoma naporna vožnja u takvim autobusima, pa su nam se neki od njih požalili dok su iz njih izlazili.
V. Bijelić
Foto: Filip Bakić i Slobodan Šušnjević