U Udruženju za pomoć osobama s autizmom u Subotici nakratko odmenjuju roditelje
SUBOTICA: Suzana Skenderović, predsednica Gradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom i majka dečaka sa autizmom, kaže da niko ne zna kako je to živeti sa autizmom iz dana u dan.
Zbog toga bi bilo neophodno da se pomogne roditeljima, a upravo to se želi postići nedavno odobrenim projektom „Osnaživanje porodice kao vid podrške osobama sa autizmom”.
Resorno ministarstvo odobrilo je taj projekat subotičkog udruženja u okviru Godišnjeg konkursa za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji, i podržalo ga sa 426.000 dinara. Zamisao je da deca provode vreme u udruženju, a roditelji to vreme dobiju za sebe.
„Bitno je da roditelji znaju da su deca sigurna u udruženju, kako bi oni mogli da rade ili obave nešto po gradu. Moram da kažem da većina roditelja ne radi, jer se 24 časa moraju brinuti o osobi koja je u stanju autizma. Deca ovde znaju da pripremaju ručak, što znači da ćemo mi raditi sa njima, kako bi ih osamostalili za život. Imamo psihološku podršku, spremaćemo psihološke radionice za roditelje i decu, a logopedski i defektološki tretmani su, takođe, predviđeni projektom“, kaže Suzana Skenderović.
Ambulanta na Prozivci
Nenad Ivanišević je istakao da se u minule tri godine zapaža veoma velika zainteresovanost za projekte iz Subotice i da je ministarstvo izdvojilo preko dva miliona evra.
„Očekujemo da tokom jula raspišemo javnu nabavku za izgradnju ambulante na Prozivci, fiskulturne sale u OŠ „Đuro Salaj”, a očekujemo i razgovore sa gradonačelnikom Subotice i USAID-om oko izgradnje prve faze Hitne pomoći. Iz Subotice ima mnogo dobrih projekata, a ovdašnje udruženje za autizam je primer kako ličnim zalaganjem i uz pomoć države može mnogo toga da se uradi“, rekao je Ivanišević.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević i članovi Gradskog veća zaduženi za oblasti socijalne zaštite i obrazovanja Ilija Đukanović i Nataša Aleksić posetili su Gradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom. Grad je preko Konkursa za društveno humanitarni rad opredelio ove godine 388.000 dinara za rad ovog udruženja. Reč je o dva projekta „Iza duge” i „Upoznajmo autizam”.
„Prvi, za koji je odvojeno 260.000 dinara tiče se dnevnih aktivnosti udruženja, namenjenih članovima, deci i roditeljima. Drugi projekat „Upoznajmo autizam”, realizovaće se kroz izradu radnih svesaka i vežbanki, posete osnovnim školama, različite edukacije i seminare i izradu kratkometražnog filma o udruženju i osobama sa autizmom“, objasnio je Ilija Đukanović, član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja i zdravstvo.
Projekat „Osnaživanje porodice kao vid podrške osobama sa autizmom” traje četiri meseca. U Udruženju ističu da su i uposlili šest osoba sa invaliditetom.
Tekst i foto: S. Iršević