Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Plenković pred izazovom, opstanak vlade ili novi izbori 

06.06.2017. 16:32 16:33
Piše:
Foto: Tanjug

ZAGREB: Hrvatski premijer i lider HDZ Andrej Plenković, koji je prema najnovijim istraživanjima u vrhu lestvice više po negativnom, manje po pozitivnom doživljaju, nema mnogo vremena za slavlje nakon drugog kruga lokalnih izbora, na kojima je njegova stranka osvojila zavidan rezultat, jer već ove sedmice se očekuje da Saboru predloži izbor četvorice ministara. 

Upravo glasanje o četiri ministra u Saboru, umesto Mostovih koji su napustili vlast, biće pokazatelj da li Plenkovićeva HDZ ima većinu u parlamentu.



Sve oči uprte su u ovom trenutku u lidera Hrvatske narodne stranke (HNS) Ivana Vrdoljaka, koji je, kako se spekuliše poslednjih dana, od premijera dobio ponudu koja se ne odbija u zamenu za podršku vladi HDZ.



Plenković je do izlaska Mosta iz vlasti na čelu krnje vlade i u potrazi je za novim koalicionim partnerom, a ako ih ne nađe, Hrvatska će ponovo imati vanredne parlamentarne izbore.



Koketiranje Ivana Vrdoljaka sa HDZ-om, međutim, uznemirilo je duhove u njegovoj stranci, pa je on juče najavio da će ponuditi mandat.



Deo članstva te stranke uveren je, naime, da su upravo njegovi potezi razlog što je Anka Mrak izgubila gotovo osvojenu fotelju zagrebačke gradonačelnice, ali i što Predrag Štromar više nije župan Varaždinske županije koja je godinama bila HNS-ova. 



Zagrebački Večernji list razradio četiri moguće opcije za rešenje aktuelne političke krize nakon razlaza HDZ i Mosta. Čini se da nijedna opcija za Plenkovića nije laka.



Prva se odnosi na opstanak vlade, druga na to št bi bilo u slučaju da premijer Plenković ne uspe da sastavi novu većinu, treća je o tome šta donosi manjinska vlada, a četvrta šta donose novi vanredni izbori.



Hrvatska je, naime, u dve godine dva puta išla na vanredne parlamentarne izbore nakon kojih su se formirale krhke vlade - prvu je formirao bivši lider HDZ Tomislav Karamarko sa Mostom, a nakon drugih je isto učinio i Plenković.



U oba slučaja vlade su se raspale.



Inače, Hrvatska se trenutno suočava sa krizom u Agrokoru, čekaju je turistička sezona i ponovo gužve na granicama, obrzovna reforma nikako da bude sprovedena...



Kada je reč o Agrokoru, prema pisanju ovog zagrebačkog dnevnika, u svakom je slučaju bolje da Plenkovićeva vlada preživi.



Ukoliko, međutim, politička kriza završi padom Plenkovićeve vlade, otvoriće se dva nivoa problema, piše Večernji.



Jedan će, kako se navodi, biti lični Plenkovićev, jer bi to značilo njegov politički neuspeh zato što je uveravao da će imati novu većinu, a drugi nivo odnosio bi se na novu blokadu, odnosno mirovanje svih političkih poteza koje tehnička vlada ne može da vuče.



Ta bi situacija, piše dalje Večernji, otvorila prostor nezadovoljnima u HDZ-u koji su trenutno pasivizirani jer je HDZ na lokalnim izborima ostvario apsolutnu pobedu. 



Dogodi li se, pak, kolaps Agrokora, a iz dana u dan pojavljuju se novi problemi, tehnička vlada ne bi bila ni u situaciji niti bi imala kredibilitet političkim uticajem na bilo koji način da sanira moguću štetu.



Plenkoviću bi, smatra list, u svakom slučaju bilo komotnije kada bi mogao u novu većinu, a time i u novu vladu, pridobiti HNS. 



On bi na taj način, kako se navodi, namirio dva (možda tri) ministarstva u vladi, Ivana Vrdoljaka pozicijom potpredsednika vlade, ali imao bi manje nestabilnog partnera nego što je to bilo u slučaju saradnje s Mostom. 



Ali, Plenkoviću je, navodi se, možda i realnija opcija da formira manjinsku vladu, što znači da bi povremeno, na primer u slučaju izglasavanja budžeta, morao da traži projektnu podršku ostalih stranaka (IDS-a, HS S-a, HNS-a). 



To bi, naravno, koštalo jer nijedna grupacija u Saboru neće biti voljna da Plenkoviću obezbeđuje većinu, a da od toga nema baš nikakvu korist.



Manjinske vlade podrazumevaju mnoge kompromise i dogovore, podilaženja... 



Iako su izbori uvek najpošteniji način rešavanja krize, poslednja dva ciklusa nacionalnih izbora oba su puta donela jednaku nestabilnost.



Novi izbori u julu ili septembru Hrvatskoj bi vrlo verovatno doneli sličnu podelu olitičkih karata, što znači da bi formiranje vlade ponovno zahtevalo mučne pregovore i koalicije s novim igračima na političkoj sceni.

Piše:
Pošaljite komentar