Počela gradnja novog mosta preko Kolubare i Save
OBRENOVAC: Kineska kompanija CCCC je počela da gradi novi most preko Kolubare i Save kod Obrenovca, dug skoro 1,6 kilometara, i već je postavljeno 50 šipova, a potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović je rekla da će deonica Koridora 11 od Surčina do Obrenovca biti završena u roku - do kraja 2019.
Mihajlović je kontrole radova podsetila da je gradnja počela 1. marta ove godine i da se radovi odvijaju u skladu sa planiranom dinamikom.
"Evo danas se postavlja 50. šip. Radovi se odvijaju od četiri ujutru do 20 časova, u dve smene", rekla je Mihajlović.
Ona je kazala da će sa tom kineskom kompanijom biti nastavljeni razgovori za gradnju deonice Preljina - Požega i da bi za tu deonicu trebalo da budu potpisani komercijalni i ugovor o finansiranju u novembru u Budimpešti.
Most preko ušća Kolubare u Savu i dalje preko Save biće dug 1.581 metar i to je najduži most na toj deonici.
Gradnja stubova na mostu će početi krajem juna ili početkom jula.
Na deonici Surčin - Obrenovac od 17,6 km ima biće ukupno sedam mostova i četiri nadvožnjaka.
Vrednost radova na toj deonici je 233,6 miliona dolara, a finansira se iz zajma Eksim banke Kine.
Mihajlović: Koristićemo pepeo u izgradnji puteva
Naredni ugovori za državne projekte predvideće upotrebu pepela u izgradnji puteva u određenom procentu, izjavila je danas potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrkture Zorana Mihajlović.
"Potrudićemo se da svi novi ugovori koje budemo radili predvide određeni procenat pepela, koliko stručnjaci kažu da može. Dogovorili smo se sa EPS-om da se pepeo ne naplaćuje za ono sto se finansira iz budžeta Srbije i kredita za strateške projekte, kao što je Koridor 11 i slično", rekla je Mihajlović odgovarajući na pitanja novinara u Obrenovcu.
Ona je istakla da će se tako manje koristiti pesak, šljunak i drugi materijali koje koristimo iz naših prirodnih bogatstava kada gradimo put.
"Verujem da smo sada na doborm putu", dodala je ministarka.
Mihajlović je podsetila da je još kao ministarka energetike pokrenula to pitanje korišćenja pepela u izgradnji puteva u Srbiji, budući da se u nekim zemljama u svetu pepeo 90 odsto koristi kao osnovna sirovina za izgradnju puteva.
Kako kaže, kada je postala ministar građevine ta uredba o korišćnju pepela je usvojena na vladi.
"Imamo probnu deonicu na Koridoru 11, gde želimo da koristimo pepeo, bilo je potrebno više vremena da se završi određena administracija i birokratija oko toga, a zašto ne znam. Ono što je do nas, mi smo sve završili i nadam se da ćemo, pored probne deonice koju radimo, pepeo koristiti i u realizaiciji novih projekata", navela je Mihajlović.