Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kamenička onkologija dobila vredan američki sertifikat

16.05.2017. 19:01 19:33
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Institut za onkologiju Vojvodine prva je i jedina ustanova u Srbiji koja je dobila jedan od najznačajnijih svetskih sertifikata kvaliteta medicinskih usluga i akreditovan je kao Centar izvrsnosti za kolorektalnu hirurgiju. Sertifikat su dobili 2. maja od američke organizacije Sur­gi­cal Re­vi­ew Cor­po­ra­tion (SRC), a direktor Instituta profesor dr Zoran Radovanović prvi je hirurg s priznanjem „Izvrstan hirurg kolorektalne hirurgije“ u Srbiji.

“Dobijanje ovog priznanja dokazuje naše mogućnosti da pacijentima kontinuirano pružamo bezbednu i visokokvalitetnu uslugu iz oblasti kolorektalne hirurgije. Program sertifikacije podstiče unapređenje kvaliteta kolorektalne hirurgije, stalna unapređenja kliničkih postupaka i protokola, a naša posvećenost dostizanju „izvrsnosti“ vodi ka unapređenju zdravlja i dobrobiti naših pacijenata”, kaže dr Radovanović.


Postavljanje standarda u hirurgiji

Sur­gi­cal Re­vi­ew Cor­po­ra­tion  je nezavisna, neprofitna organizacija posvećena unapređenju kvaliteta, sigurnosti i efikasnosti hirurgije širom sveta. Predstavlja vodeću agenciju za Cen­ter of Ex­cel­len­ce i Sur­geon of Ex­cel­len­ce programe iz oblasti hirurških disciplina i svoje programe sertifikacije radi u saradnji sa vodećim medicinskim udruženjima, čime postavlja globalne standarde kvaliteta u hirurgiji.

Da bi Institut dobio sertifikat izvrsnosti, morao je američkoj organizaciji SRC da dostavi listing svih operacija urađenih prošle godine, kao i spisak svih operacija koje je uradio dr Radovanović.

“Bili su u Institutu i proveravali sve, od oprema, sala, laparoskopskog stuba, nosivosti operacionog stola, instrumenata, intenzivne nege, informisanosti pacijenata, komplikacijama, tražili detaljnu dokumentaciju. Prošli smo sertifikaciju i postali Centar izvrsnosti za kolorektalnu hirurgiju”, kaže dr Radovanović. Sertifikat je dobio i Klinički centar u Rijeci, Hrvatska, i ove dve ustanove jedine su s ovakvim sertifikatom na području bivše Jugoslavije.

Srbija je na 22. mestu u Evropi po učestalosti javljanja karcinoma debelog creva, a šesta po smrtnosti 

Srbija je na 22. mestu u Evropi po učestalosti javljanja karcinoma debelog creva, ali smo šesti po smrtnosti od ove bolesti. Dr Radovanović kaže da je to stoga što je bolest kasno otkriva.

„U Vojvodini godišnje od raka debelog creva oboli 1.500, a u Srbiji oko 5.000 ljudi, a u Vojvodini umre njih 750 svake godine. Nešto je češći kod muškaraca nego kod žena. Lečenje je multidisciplinarno i uključuje hirurgiju, hemioterapiju, radioterapiju i biološku terapiju. Hemioterapija i biološka terapija koje dobijaju naši pacijenti su u skladu s važećim evropskim protokolima lečenja karcinoma debelog creva“, navodi dr Radovanović i dodaje kako se kod ovog tipa raka ponekad pacijenti zrače pre operacije, jer se time utiče na smanjenje tumora i postiže bolji hirurški rezultat.

Karcinom debelog creva najčešće se javlja kod ljudi koji imaju od 55 do 70 godina, ali dr Radovanović kaže da postoji stalni trend pomeranja ka mlađem životnom dobu, te nije retkost da oboleli imaju i 30 ili 35 godina. Njegov savet pacijentima je da ne ignorišu simptome i da se jave lekaru kada primete tegobe.

“Simptomi mogu da budu pojava krvi u stolici, poremećaj u sopstvenom ritmu pražnjenja, smene opstipacije i dijareje, opšta slabost i malaksalost, nadutost trbuha i tupi bolovi. Osnovna dijagnostička metoda pregleda debelog creva je kolonoskopija. U svrhu ranog otkrivanja bolesti, posle pedesete godine života jednom godišnje treba da se radi test na okultno krvarenje u stolici”, preporučuje dr Radovanović.

LJ. Petrović

 

Piše:
Pošaljite komentar