Sneg i grad naneli štetu usevima posebno oko Ljubovije
BEOGRAD: Aprilski sneg i niske temperature, kao i grad koji je pogodio delove Srbije početkom maja, naneli su štetu poljoprivrednim usevima, pre svega zasadima voća, a najviše u selima u opštini Ljubovija, rekao je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Željko Radošević.
Radošević je, na sednici skupstinskog Odbora za poljoprivredu, rekao je da nije redak slučaj kod nas da pada sneg u aprilu na visinama iznad 500 i posebno iznad 800 metara nadmorske visine, pa su snežne padavine, najviše u zapadnoj Srbiji naneli štetu pre svega zasadima voća, jer je došlo do lomljenja rodnih grana pa su i prinosi smanjeni.
Nakon toga su niske temperature dodatno oštetile useve, kao i grad koji je padao 3. maja, dodao je on.
Radošević je izneo podatke radarskih centara o proceni štete, prema kojima su najviše oštećenja pretrpela sela u opštini Ljubovija.
U ljubovijskom selu Leović grad je naneo štetu na 150 hektara pod malinama, kupinama, voću i povrću sa procentom oštećenja do 80 odsto, dok su u tamošnjim selima Gornja Ljubovija i Orovica staradale maline i kupine na po 100 hektara sa procentom oštećenja do 20 odsto.
U selu Savković takođe su stradale maline i kupine do 30 procenata, kao i na 250 hektara sela Selča sa procentom oštećenja između 15 i 20 odsto.
Šteta je zabeležena i u opštinama Krupanj na zasadima voća i povrća, Bajinoj Bašti i Lučanima.
Grad bez štete, naveo je Radošević, zapeležen je u Valjevu, Osečini, Velikoj Plani, Despotovcu, Petrovcu, Arilju, Kosjeriću, Užicu, Rekovcu, Vrnjačkoj Banji, Batočini, Vranju, Leskovcu...
U pojedinim lokalnim samouprava radi se na proceni štete, dodao je on.
Radošević je precizirao da su 3. maja protiv grada dejstvovavli strelci sa teritorija 37 lokalnih samouprava, a sa 151 lansirne stanice ispaljene su 454 ispravne protivgrdne rakete i jedna neispravna.
Ukupno je na protivgradnim stanicama preostalo 7.189 aketa spremnih sa dejstvo, dodao je Radošević.
On je informisao Odbor da je Republički hidrometeorološki zavod uputio zahtev Ministarstvu finansija da se obezbede dodatna sredstva za nabavku još 6.000 protivgradnih raketa.
Radošević je podsetio da Ministarstvo u budžetu za ovu godinu nema odobrena sredstva za nadoknadu štete, ali je rekao da kroz niz aktivnosti i mera pokušava da pomogne da se smanje rizici od elementarnih nepogoda.
Pre svega, kako je rekao, to su subvencije za premiju osiguranja useva u visini od 40 odsto, subvencije za nabavku protivgradne mreže u visini od 50 odsto, kao i za nabavku sistema za navodnjavanje.
Član Odbora Veroljub Marić iz SNS ukazao je da najčešće stradaju usevi u Zapadnoj Srbiji, uz Drinu, odakle uglavnom i dolaze gradonosni oblaci.
On je predložio da zbog toga RHMZ veći procenat raketa raspodeli u tom delu zemlje, kao i da se sa BIH razgovara o boljoj koordinaciji protivgradne zaštiti.
On je takođe ukazao na značaj popularizacije osiguranja useva.
Značaj osiguranja istakao je i Vladimir Đurić iz Dosta je bilo, koji je upitao koliki je obuhvat osiguranja.
Radošević je naveo da je reč o oko deset odsto osiguranih useva, te da taj trend premije osiguranja, iako raste, i dalje nije dovoljan, jer pored ministarstva i lokalne samouprave daju subvencije za premiju za osiguranje.