Štrbac: Mile Jerković je upropastio 34 firme
Advokat Radovan Štrbac, jedan od optuženih u aferi navodnog „pranja novca“ Darka Šarića, izjavio je juče pred Specijalnim sudom u Beogradu da je obavio proračun koji pokazuje da je država u procesu privatizacije ostala u debelom minusu u relacijama s vojvođanskim biznismenom Miletom Jerkovićem, koji ima status svedoka optužbe u ovom krivičnom postupku.
„Mile Jerković je kupio 35 000 hektara zemlje, što je, kako mi je rekao, više od površine Crne Gore. Upropastio je 34 firme -kazao je Štrbac i dodao da je sačinio sveobuhvatan proračun finansijskog efekta po državu, koji je poražavajuće loš.
Suđenje je nastavljeno u sredu izvođenjem dokaza, snimaka presretnutih telefonskih razgovora koje su u maju 2009. godine vodili Štrbac i Mile Jerković, kao i telefonskih razgovora vođenih u istom periodu između Štrpca i Darka Šarića, a nakon što su snimci preslušani, Štrbac se izjasnio o čemu su konkretno pričali.
Deo presretnitih razgovora između Štrpca i Jerkovića, odnosio se, kako je naveo Štrbac, na preduzeće „Jedinstvo-Gajdobra“ koje je on u maju 2009. godine kupio od Jerkovića. Firmu „Jedinstvo“ iz Gajdobre, Štrbac je, kako izričito tvrdi, kupio za sebe, svoj privatni biznis, uplativši Jerkoviću 455 000 evra za drugu ratu koju je ovaj dugovao Agenciji za privatizaciju po kupoprodajnom ugovoru iz 2007. godine, a posle toga je realizovano preuzimanje.
“Kasnije sam saznao“, istakao je Štrbac, „da su istog dana nakon što sam mu uplatio novac, Jerković i njegova tada devetnaestogodišnja ćerka, izašli iz konzorcijuma koji je u procesu privatizacije kupio „Jedinstvo-Gajdobra“, u kojem je osim njih bio još samo Milorad Savić, čovek koji bukvalno nema ništa.
Okrivljeni Štrbac je u sredu naveo i to da je po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja, tražio i dobio podatke od nadležnih državnih institucija, po kojima je, kako tvrdi, „ Jerković, u periodu pre nego što je on od njega kupio i preuzeo „Jedinstvo“ iz Gajdobre do 27. februara 2009, podneo 18 zahteva za preuzimanje firmi koje je ranije kupio u privatizaciji, od čega je 11 rešeno negativno jer je firme doveo do ruba stečaja“.
Štrbac tvrdi da je za finansijske obaveze koje je on lično imao prema Jerkoviću u vezi kupovine firme „Jedinstva- Gajdobra“ finansijski garant bio Darko Šarić i da su netačni navodi optužbe da je Šarić navodno bio stvarni kupac „Jedinstva“, a on samo formalni i fiktivni.
Darko Šarić je, tvrdi Štrbac, bio finansijski garant i za izmirenje dugova od preko 400 000 evra koje su u to vreme „Mitrosrem“ i Zoran Ćopić imali prema Miletu Jerkoviću, a kako im je Štrbac bio advokat, deo razgovora odnosio se, tvrdi on, i na izmirenje tih Jerkovićevih potraživanja.
Zastupnik optužnice, zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić, izneo je stav Tužilaštva, da se „iz sadržine presretnutih razgovora utvrđuju činjenice i teza optužbe da stvarnu odluku o kupovini „Jedinstva” iz Gajdobre donosi Darko Šarić .
“Iz sadržine komunikacije vidi se da se Štrbac samo legitimiše kao kupac i kao lice koje preuzima „Jedinstvo“, ocenio je tužilac Ivanić.
S druge strane, po stavu koji je iznela odbrana, isti snimci dokazuju da je firmu „Jedinstvo” iz Gajdobra od Jerkovića kupio Štrbac za svoj biznis, kao i da u kompletnoj komunikciji nema nijednog krivičnog dela.
Advokat Dejan Lazarević, branilac Darka Šarića, naveo je da snimici dokazuju da okrivljeni nisu počinili krivično delo koje im se stavlja na teret“. Po odbrani je, zapravo, upitna zakonitost pribavljanja ovih dokaza, odnosno primena mere nadzora komunikacija.
U ovom krivičnom procesu je objedinjeno nekoliko optužnica i obuhvaćeno više od deset okrivljenih, a svi su apsolutno odbacili optužbe.
Pljevljak Darko Šarić je prvooptuženi, a optužba ga tereti da je uspeo da deo svog novca koji je navodno „zaradio nelegalno, trgovinom kokainom, upotrebi u privatizaciji nekoliko preduzeća na tuđa imena, da je otvarao preduzeća, investirao u vredne nekretnine i „na taj način oprao više od 20 miliona evra“.
J. Jakovljević