Na odmor sa kućnim ljubimcem
Ukoliko ste odlučili da otputujete negde za praznike, a ne znate šta biste sa vašim kućnim ljubimcem, razmislite da li možda želite da ih povedete sa sobom. To zavisi i od toga da li idete da kampujete za prvomajski uranak, zaputili ste se u neki privatni smeštaj unutar zemlje ili ste se odlučili za obilazak nekih od metropola avionskim prevozom.
Za početak, zavisi i od kućnog ljubimca, svakako. Nije isto da li je vaš mezimac pas, jež, ribice ili možda neka iguana.
Najpre, ukoliko ste se odlučili da praznike provedete u prirodi pod šatorom, budite sigurni da će vaš pas ili mačka uživati sa vama, pa ih nemojte ostaviti nekom na čuvanje, a nikako samog kod kuće. Životinjama je potrebna svakodnevna pažnja i nega i ostavljanje kod kuće sa količinom hrane za tri dana, ne odgovara čak ni ribicama. Manje kućne ljibimce, ostavite na čuvanje komšijama ili porodici, to je svakako preporuka veterinara, a ako ste se ipak odlučili da putujete zajedno kolima, onda se trudite da životinja ima dovoljno prostora u transportu, a naročito vode, opet zavisno od dužine puta, da životinja ne bi dehidrirala.
Ukoliko ste se odlučili za boravak na nekoj planini ili jezeru, razni privatni smeštaji nude odmor sa ljubimcima, uz napomenu da životinja mora da bude dresirana, odnosno da nije opasna, ili da je u kavezu. U toj situaciji, ako imate zeca, hrčka, leminga, miša, pa čak i vevericu, povedite ih sa sobom, smeštaji ne naplaćuju ili imaju uslov minimalne nadoknade za vaše ljubimce.
U evropskim metropolama, mnogo hotela nudi pansion za vaše pse i mačke, a ako ste se odlučili da posetite neku od njih i želite da putujete avionom, vaš ljubimac ukoliko je lakši od 8 kilograma i nalazi se u transporteru, može čak i biti ispod vašeg sedišta u avionu, a ovu uslugu od nedavno nudi i naša avionska kompanija. Na njenom sajtu piše da su dozvoljeni samo psi i mačke i da životinje ne smeju biti opasne, agresivne, pa ni neprijatnog mirisa. Dakle, životinja mora biti čista, kako vas ljudi u avionu ne bi gledali popreko.
U ovoj situaciji, neophodna je dozvola za ulazak ljubimca u zemlju koju putujete, kao i pasoš životinje i potrebna dokumentacija za zemlju ulaska, ali za tranzitne zemlje. Životinja mora biti vakcinisana protiv besnila i imate redovne godišnje vakcine, kao i zdravstveno uverenje. U istom kavezu mogu se nalaziti maksimalno dve životinje, ali opet da nisu teže od 8 kilograma. Broj životinja na letu je ograničen, jer zamislite situaciju kada bi svi krenuli sa njihovim macama i kucama na put. Pa samo jedan počne da laje ili mjauče, a ostali se horski pridruže... svakako nimalo prijatno.
Ova usluga će vas koštati od 25 do 110 evra, zavisno od dužine leta, da li putujete do Crne Gore ili posećujete Bliski istok ili Ameriku. Naša kompanija na žalost ne nudi mogućnost prevoza krupnijih životinja, te ako ste toliki ekscentrik da želite vašeg konja da povedete sa vama, moraće da posluži automobil i prikolica. U toj situaciji, morate znati da životinja prethodno mora da bude naviknuta na put, dakle dresirana za vožnju na manjim relacijama, sa privikavanjem na duže rute. Ili jednostavno proverite koje strane avio kompanije prevoze konje, ukoliko ste naravno dubokog džepa.
Svakako je zaključak, ukoliko nemate kome da ostavite životinju na čuvanje, povedite je sa sobom, odmor ni nije odmor, ako ih ne provodimo sa bićima koje volimo.
M.Stakić