U skrovištima još 900.000 pušaka i pištolja
Vest da je u novoj policijskoj akciji zaplenjena automatska puška koja je bila u ilegalnom posedu jer njeno držanje građanima nije dozvoljeno, poznavaoce prilika nije previše iznenadilo.
To je, naime, još jedna potvrda da u Srbiji kod građana i dalje ima kratkih i dugih cevi u ilegalnom posedu.
Niko nema precizne podatke o tome koliko je nelegalnog oružja i municije u rukama građana. Broj registrovanih komada premašuje milion, a najgrublje procene pokazuju da u Srbiji ima između 200.000 i 900.000 nelegalnih kratkih i dugih cevi. Ukoliko je tačna druga brojka, to znači da je u zemlji ukupno oko dva miliona što legalnih, što ilegalnih „cevi”!
Po broju registrovanog oružja po glavi stanovnika Srbija je prva u regionu jer ga ima 15 odsto, dok 1.700 ima dozvolu za nošenje. Dostupni podaci govore da ga samo u agencijama za obezbeđenje ima 50.000 komada.
Predato 60.764 komada municije
MUP je od 1. jula do 1. novembra 2016. godine sproveo akciju legalizacije oružja U tom periodu, kao je saopšteno „Dnevniku”, predato je 60.764 komada municije različitog kalibra, 913 komada oružja, između ostalog 173 automatskog i poluautomatskog, 296 bombi i 114 minsko-eksplozivnih sredstava. Građani su predavali automatsko oružje, lovačko oružje, pištolje, revolvere, malokalibarsko oružje, konvertibilno oružje, vazdužno oružje, oružje s tetivom, bombe, „zolje”, minsko-eksplozivna sredstva i municiju.
Legalno oružje nije problem jer su vlasnici u velikoj meri savesni. Problem su, dakle, cevi u ilegalnom posedu. Iako su ratovi na prostoru bivše Jugoslavije odavno prestali, posledice tih oružanih sukoba i te kako se još uvek osećaju – upravo u švercu, odnosno donošenju ilegalnog oružja s ratišta u Srbiju. Neki te puške, pištolje, revolvere, minsko-eksplozivna sredstva prodaju, drugi ih još negde skrivaju.
Po novom zakonu, kazne za nelegalno oružje su od pet meseci do pet godina zatvora. Načelnica Uprave za upravne poslove Zorica Lončar Kasalica kaže da je u zakon uneto niz novina u cilju bezbednosti građana. Ona dodaje da oni koji žele da budu vlasnici oružja, pod jasno definisanim uslovima mogu ga nabaviti i nositi: da je u pitanju punoletno lice, da je državljanin Republike Srbije ili strani državljanin sa stalnim boravištem u našoj zemlji, da nije kažnjavan pravosnažno u poslednje tri godine za dela koja su propisana zakonom, da poslednje četiri godine nije prekršajno gonjen, da je zdravstveno sposoban i da ispunjava tehničke uslove da može na bezbedan način da ga drži.
Zorica Lončar Kasalica kaže da svi koji su oružje uzeli po starom zakonu, u roku od tri godine moraju da ga preregistruju, što podrazumeva i da donesu lekarsko uverenje.
“Ono se izdaje do pet godina, a vlasnik oružja posle isteka tog roka sam mora da donese novo uverenje o zdravstvenoj sposobnosti, koje nije starije od mesec dana“, rekla je ona, napominjući da je krivično delo ako se legalno oružje nosi jer je potrebna i posebna dozvola za nošenje, s tim što osoba mora da nosi oružje na takav način da ne ugrožava bezbednost drugih.
Lice koje u svom posedu ima legalno oružje, ne može više da ga poseduje ukoliko napravi neko od krivičnih dela koja ga čine nepodnobnim za to, ukoliko načini prekršaj javnog reda i mira.
U Srbiji ima oko 940.000 registrovanog, legalnog oružja – oko 410.000 su pištolji i revolveri, oko 440.000 lovačko oružje, a ostalo spada u sportsko.
“Krivična dela se češće počine s ilegalnim oružjem, tako kaže statistika“, navodi Zorica Lončar Kasalica.
MUP je u poslednje dve godine raspisivao legalizacije, u kojima je, kako je navela, predato više od 10.000 komada oružja i više od 200.000 komada minsko-eskplozivnih sredstava i municije.
“Kazne za posedovanje, nošenje i razmenjivanje nelegalnog oružja po aktuelnom zakonu su od tri meseca do tri godine zatvora, a od juna je zakon pooštren – od pet meseci do pet godina”, navodi Zorica Lončar Kasalica.
Kaže da broj registrovanog oružja opada u odnosu na prethodne godine, kao interesovanje za oružje i sve je manje i manje zahteva.
M. Bozokin