Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kli­ni­ka za he­ma­to­lo­gi­ju je­di­na u Voj­vo­di­ni zbri­nja­va obo­le­le od he­mo­fi­li­je

27.04.2017. 16:28 09:22
Piše:
Foto: Dnevnik (S. Šušnjević)

U Vojvodini ima 150 odraslih ljudi obolelih od hemofilije, a u Srbiji je ukupno 900 ovih pacijenata. Svi oboleli iz Vojvodine koji imaju ovaj nasledni poremećaj zgrušnjavanja krvi leče se u Klinici za hematologiju Kliničkog centra Vojvodine, koja je jedina i referentna za sve obolele u Pokrajini.

Od pre šest godina otvoren je i Kabinet za hemofiliju, gde se pacijentima omogućuje najkvalitetnije praćenje i dijagnostika.

Pacijenti oboleli od hemofilije imaju poremećaj zgrušavanja krvi, te su izloženi i riziku od unutrašnjeg krvarenja koje može da bude i fatalno. U pitanju je urođena bolest, koja se i otkriva u detinjstvu. Jedan od pacijenata koji ceo život živi s hemofilijom je i predsednik Udruženja hemofiličara Srbije Vladimir Ilijin.

- Bolest mi je otkrivena 1957, kada sam imao 11 meseci. Nekada sam živeo u stalnom strahu od povrede i da li ću moći da zaustavim krvarenje, jer lekova nije bilo ni kod nas, ni u svetu i sve je bilo u božjim rukama. Jedva sam preživeo nakon jednog vađenja zuba u detinjstvu. Sada je situacija drugačija i ima lekova, te je i zbrinjavanje lakše - ispričao je Ilijin.


Medicinski fakultet u crvenoj boji

Svetski dan borbe protiv hemofilije obeležen je 17. aprila, ali još uvek traju aktivnosti i promocije. Tako je  na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu održan javni čas studentima na ovu temu. Kako je najavila dekanica Medicinskog fakulteta profesorka dr Snežana Brkić svečani čas namenjen je studnetima četvrte godine, a Medicinski fakultet biće osvetljen crvenom bojom - bojom hemofilije.


Kako objašnjava, jedan od zadataka Udruženja jeste da roditelje obuče kako da bolest svog deteta ne shvataju kao tragediju i da nađu pristup. Bolest predstavlja stalni stres i traumu, ali kaže da i pored toga neke porodice imaju i više dece.

- Dobro je što postoji profilaksa, odnosno lečenje kojim se predupređuje pojava krvarenja. To znači da oboleli dobijaju zamenu nedostajućeg faktora koagulacije u određenom intervalu i količini - pojasnio je Ilijin.

Upravnica Klinike za hematologiju Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Ivana Urošević rekla je da od 150 obolelih u Vojvodini, njih 85 ima klasičnu naslednu hemofiliju. Simptomi bolesti su krvarenje bilo gde u telu, a najčešće u zglobovima i mišićima, i mogu da s pojave odmah po rođenju.

- Kod pacijenata dolazi do čestog i prekomernog krvarenja, naročito u zglobovima i mišićima, što vodi ka nastanku deformiteta, poremećaja kvaliteta života i invalidnosti. Klinika za hematologiju jedina je ustanova u Vojvodini za poremećaje zgrušavanja krvi i prva koja je 2011. osnovala Kabinet za hemofiliju, za praćenje i dijagnostiku svih bolesnika sa poremećajem zgrušavanja krvi. Za šest godina postojanja imali smo brojne intervencije kod naših pacijenata, te je tako urađeno i deset velikih hirurških intervencija kod naših bolesnika i oko 70 manjih intervencija - ispričala je dr Urošević.


Italija donirala lekove za hemofiliju

Italijanska pokrajina Lombardija i kompanija Kedrion donirale su  tri miliona jedinica koncentrata Faktora osam za lečenje obolelih od hemofilije Kliničkom centru Srbije. Donacija vredna 1,3 miliona evra biće namenjena za pomoć više od 50 najteže obolelih pacijenata koji čekaju na ortopedsku intervenciju koja će im produžiti život.


Kako je objasnila, profilaksa i kućno lečenje pacijenata sporovode se od 2013, i to predstavlja evropski standard u lečenju i rešavanju brojnih komplikacija.

Zamenica pokrajinskog sekretara za zdravstvo, i donedavna upravnica Klinike, dr Ivanka Savić, istakla je da će uskoro Kabinet za hemofiliju da preraste u Centar za multidisciplinarni pristup u lečenju ove bolesti, prema svetskim standardima.

- Biće uključeni i lekari drugih specijalnosti: pored hematologa, tu će biti ortopedi, fizijatri, psiholozi. Planirano je da se u drugoj polovini maja uradi ortopedska hirurška intervencija, implementacija proteze veštačkog kolena, kod jednog pacijenta obolelog od hemofilije. Jednom mesečno biće organizovane multidisciplinarne konsultacije u Centru, gde će se odlučivati o tome da li je pacijent zbog ponovljenog krvarenja u zglobovima kandidat za banjsko lečenje - ispričala je dr Savić i napomenula da je Pokrajinski sekretarijat sklopio ugovor sa Banjom Kanjiža o upućivanju pacijenata na rehabilitaciju, a da je rana rehabilitacija bolensika podvrgnutim ortopedskim tretmanima omogućena u Klinici za rehabilitaciju Kliničkog centra.

Svrha postojanja ovog Centra jeste da se omogući poboljšanje biološkog kvaliteta života obolelih, kao i da se omogući njihova psihosocijalna implementacija.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar