Banatska magistrala ujedinila poziciju i opoziciju
Skupština Vojvodine je na današnjoj sednici, bez glasova protiv, usvojila Prostorni plan Područja posebne namene za saobraćajnicu odnosno saobraćajni put prvog reda broj 24, takozvanu Banatsku magistralu, i četiri predloga za izradu prostornih planova Jegričke, Potamišja, Ponjavice i Kanala Begej.
Za Prostorni plan Područja posebne namene je glasala i vladajuća koalicija i opozicija jer, kako se čulo u raspravi, radi se o vanstranačkom matirijalu, koji je od opšteg interesa. Od prisutna 102 poslanika dokument su podržala 92, dok deset nije glasalo. Među tim uzdržanima su bili poslanici iz „Dosta je bilo”, koji su juče zbog situacije u društvu bojkotovali rad Skupštine na taj način što nisu učestvovali ni u diskusiji ni u glasanju.
U raspravi je istaknuto da je Banatska magistrala izuzetno značajna za razvoj infrastrukture u Banatu kao najmanje infrastrukturno razvijenom delu Vojvodine i da će dati pun doprinos što boljem uređenju Banata. Kako je rekao pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimir Galić, Pokrajinska vlada je izašla u susret zahtevima jedinica lokalnih samouprava i Zavoda za urbanizam Vojvodine da se urade određeni prostorni planovi koji su u ovom trenutku neophodni, kao što je primer s kanalom Begej.
– Zašto kanal Begej? Zato što već postoje odgovarajuća sredstva za uređenje tog kanalskog pravca koja su dobijena iz IPA projekta prekogranične saradnje s Republikom Rumunijom – naveo je Galić, odgovarajući na primedbe zbog čega Kanal Begej ima prednost u odnosu na Veliki bački kanal, crnu ekološku tačku Evrope.
On je naveo da bi na osnovu tog projekta Srbija mogla da dobiti 6,8 miliona evra, ali nema prostornog plana. Kako je rekao, kanal mora da se očisti jer postoji jedan čep od Kleka do državne granice od 32 kilometra koji nije plovan.
– Novac za to postoji, potrebno je samo sprovesti samo određenu plansku dokumentaciju – naveo je Galić.
Poslanici su saslušali i prošlogodišnji izveštaj pokrajinskog zaštitnika građana. O dokumentu koji sadrži oko 830 obrađenih predmeta parlament ne glasa, ali je, kao i ranijih godina, i ovaj put otvorena rasprava. Šef poslaničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić je rekao da njegova stranka i dalje insistira na tome da se naziv institucije zaštitnika građana na pokrajinskom nivou uskladi s Ustavom jer, kako je naveo, Ustav poznaje samo termin zaštitnik građana, a ne i termin ombudsman. Po njegovoj oceni, izveštaj zaštitnika građana je uopšten.
On je kazao i da iz godine u godinu opada broj pritužbi građana zaštitniku građana jer oni lagano gube strpljenje da će im pokrajinski zaštitnik građana pomoći u rešavanju njihovih problema. Jakšić je zatražio da se zaštitnik građana bavi i izvršiteljima koji, kako je naveo, građanima „deru kožu s leđa”.
Poslanica LSV-a Maja Sedlarević je pozvala ombudsmana da prisustvuje sednicama skupštinskih odbora da bi poslanici o izveštaju mogli da diskutuju s njim, da mu ukažu na propuste i daju sugestije. Komentarišući izveštaj, zamerila je što je skraćen na trećinu prethodnih i zbog toga što ne postoje zamenici zaštitnika građana za rodnu ravnopravnost i prava deteta. Maja Sedlarević je pohvalila što se izveštaj bavi i migrantskom decom.
– Želela bih da pohvalim što se u izveštaju prvi put pojavio deo o deci-migrantima i iskreno se nadam da će u budućnosti rad Kancelarije pokrajinskog ombdusmana biti kao što ste najavili, time pozdravljam i održavanje međunarodne konferencije o migrantskoj krizi – rekla je Maja Sedlarević.
Ona je izrazila zadovoljstvo što se izveštaj bavi ne samo decom-migrantima nego uopšte i izbeglicama i migrantima i, kako je dodala, izdvojila bi žene-migrante, koje su takođe veoma ugrožena kategorija. Pohvalno je govorila i o tome da Skupština Vojvodine konačno ima više od 30 odsto žena u poslaničkim klupama, što je od 2012. godine slučaj u Narodnoj skupštini i lokalnim parlamentima, ali smatra da je i dalje problematična izvršna vlast jer od 2000. godine do danas u Pokrajinskoj vladi ima samo jedna žena.
Šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov je takođe rekao da izveštaj nije obiman kao što su bili prethodni, koji su imali najmanje po 120 stranica, ali da je suština u nadležnosti zaštitnika građana koji je sad „konzumiran”. Kako je naveo, ni to još nije u potpunosti u okviru onoga što Pokrajinska skupštinska odluka o zaštitniku građana predviđa jer ima još nekih stvari koji su izvan tog konteksta, ali je očigledna namera, što u ime poslaničke grupe SNS-a želi da pozdravi, da se obudsman pridržava svojih nadležnosti, a to je da štiti zakonitost i da štiti građane od nezakonitog ponašanja uprave.
– To nije bio slučaj u prethodnom periodu – rekao je Jovanov. – Drugo, ovaj izveštaj je u potpunosti očišćen od bilo kakvih političkih opaski, bilo kakvih komentara koji se tiču politike, i to treba naglasiti.
E. Marjanov – A. Savanović
Foto: R. Hadžić
Jakšić: Šta je s domaćom emigracijom?
– Definitivno smo dobili sažetiji, odnosno kraći izveštaj, ali koji je pun opštih mesta – rekao je Đurađ Jakšić, komentarišući izveštaj ombudsmana. – Naša ključna zamerka je da se u izveštaju za 2016. godinu pokrajinski zaštitnik građana bavi imigrantima s Bliskog istoka, a ni jednog trenutka ne pominje domaću emigraciju i činjenicu da je više desetine hiljada mladih i visokoobrazovanih ljudi napustilo Republiku Srbiju, pa samim tim veliki deo i AP Vojvodinu, zato što nisu ostvarili svoje elementarno ljudsko pravo, pravo na rad jer vrlo često do posla pre njih dolaze ovi s lažnim fakultetskim diplomama. To je sumorna srpska stvarnost koju moramo iz korena menjati.
Političko pregrupisavanje
Današnja sednica Skupštine Vojvodine obilovala je novostima iz poslaničkih grupa. Poslanička grupa SPS-a dodala je u svoj naziv i Jedinstvenu Srbiju, jer su dva poslanika te stranke Goran Gonđa i Slavenko Unković, koji su do sada bili bez poslaničke grupe, pristupili poslaničkoj grupi socijalista. JS je na pokrajinskim izborima nastupio na listi sa SPS-om, ali poslanici te stranke do danas nisu bili u sastavu jedinstvene poslaničke grupe. Bivša poslanica JS-a Jovana Medenica, koja je u međuvremenu prešla u SNS, pristupila je juče poslaničkoj grupi „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje“.
Poslaničku grupu „Za Vojvodinu rada i znanja DS – DSHV” napustio je Borislav Novaković, koji je bio i šef te poslaničke grupe. On je istupio iz DS-a uoči predsedničkih izbora jer je podržao kandidaturu Vuka Jeremića, dok je stranaka kojoj je pripadao podršku dala Saši Jankoviću. Novakovićevim odlaskom ta poslanička grupa ostala je i bez šefa, koga će izabrati najverovatnije do naredne skupštinske sednice.
Novaković se priključio poslaničkoj grupi „Alternativa za Vojvodinu”, u kojoj je danas bilo najdinamičnije. Umesto Tamaša Korheca, koji je izabran za sudiju Ustavnog suda Srbije, kao novi pokrajinski poslanik izabran je Akoš Erveđi. Osim Novakovića, toj poslaničkoj grupi prišla je i Zlata Đerić, koja je članica Nove Srbije, a izabrana je s liste „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje”. Zbog pregrupisavanja u toj poslaničkoj grupi, koja sad broji sedam poslanika, šefica grupe u daljem radu biće Jelena Balašević, a njen zamenik Aron Čonka.