EU pokreće istragu o mađarskom zakonu o obrazovanju
BRISEL: Evropska unija pokreće istragu o mađarskom zakonu o visokom obrazovanju za koji u Evropi mnogi smatraju da je usmeren protiv Centralnoevropskog univerziteta, čiji je osnivač milijarder Džordž Soroš.
Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans rekao je danas da će se istragom ispitati da li bi novi zakon mogao da ima bilo kakav negativan uticaj na principe EU koji se odnose na slobodan protok robe, usluga, novca i ljudi, prenosi AP.
Timermans je naveo da će istraga biti završena "što je pre moguće" i da će Komisija razmotriti koje korake treba preduzeti do kraja aprila.
Mađarski predsednik Janoš Ader potpisao je 10. aprila predlog zakona koji bi mogao da dovede do zatvaranja Centralnoevropskog univerziteta, uprkos pozivima da to ne učini tokom protesta u Mađarskoj i inostranstvu, a time je on i zvanično stupio na snagu kao zakon.
Ader je ocenio da se izmenom zakona o visokom obrazovanju "ne krši sloboda učenja ili predavanja, zagarantovana mađarskim ustavom".
Više hiljada ljudi protestovalo je u nedelju u Budimpešti protiv zakona pozivajući Adera da ga ne potpiše i uloži veto na novi zakon.
U zakonu se izričito ne pominje CEU, ali univerzitet, koji je registrovan u SAD, sebe vidi kao "glavnu metu" novog zakona i upozorava da bi mogao da bude zatvoren.
Prema novim pravilima, koji su poslanici usvojili u utorak prošle nedelje, zabranjuje se institucijama čije je sedište izvan EU da nagrađuju mađarske diplomce bez dogovora između nacionalnih vlada.
Od njih se, takođe, zahteva da otvore kampus i fakultete u svojoj matičnoj zemlji, što su uslovi koje CEU ne ispunjava.
Zakonu se protive brojni akademici u Mađarskoj i inostranstvu, kao i Vašington i Brisel.
Mađarski premijer Viktor Orban optužio je ranije Centralnoevropski univerzitet za izdavanje lažnih diploma i kršenje mađarskih zakona što ova visokoškolska ustanova negira.