U Novom Sadu na doboš otišlo 88 stanova
odnosno kuća, placeva ili lokala, jer vlasnici nisu u mogućnosti da otplaćuju bankarske kredite.
Kako je “Dnevniku” potvrđeno na portalu “Doboš“, banke najviše putem javne prodaje oglaševaju stanove i trenutno ih je 647, potom slede poslovnog prostora – 219, pa zemljišta - 189.
U Srbiji je, među građanima koji ne mogu uredno da otplaćuju kredite najviše Beograđana pa su tako u srpskoj prestonici banke oglasile prodaju 186 stanova. Drugo neslavno mesto zauzimaju Novosađani, kojima zbog neplaćenih kreditnih rata prodaju 88 stanova,. U Nišu je na doboš otišlo 52 stana, u Subotici 35 stanova…Ovakva prodaja nekretnina, odnosno kupovina javnim putem u Srbiji sve više dobija zamaha, jer se oglasi drže tri do pet meseci, a mesečno portal ima 90.000 poseta.
- Ne možemo da izdvojimo nekretnine, jer mi samo oglašavamo prodaju a ne posredujemo u njoj, a ne možemo govoriti ni o cenama nekretnine, ali postoji veliko interesovanje da se javnom prodajom dođe do imetka – kažu u “Dobošu”. - Sada se, recimo, na portalu može naći oglas da se trosoban stan od 79 kvadrta u Novom Sadu prodaje duže vreme po ceni od 18.200 evra , zatim kuća za stanovanje u Fugogu za 15.400 evra, a u Bačkoj Palanci za svega 8.730 evra. Stan u Beogradu, na Čukarici, od 37 kvadrata prodaje se za samo 9.000 evra, a na kilometar od centra Grocke stambeno - poslovni objekat nudi se za 17.000 evra, mada je stvarna vrednost ove nekrentine više od 72.000 evra. U Zrenjaninu porodična kuća prodaje se za 36.000 evra.
U mnogim oglasima nisu naznačene cene već se potencijalni kupci upućuju na poverioce. Tako se na oglasu nalazi zemljište u blizini Kaćke petlje, koje je predviđeno za građevinsko zemljište pa se navodi i spratnost objekta koji se može izgraditi prema urbanističkom planu i potom upućuje na poverioca za ostale informaicije.
Prema podacima Narodne banke Srbije opšti nivo problematičnih kredita je sveden na 17,5 odsto u ukupnim plasmanima, pri čemu je kod građana registrovan znatno manji udeo loših kredita, sa iznosom od 10 procenata. Kod stambenih kredita je taj procenat svega 8,7 odsto, tvrde u NBS.
Z. Delić
Stiglo na naplatu
Od Nove godine broj oglasa povećava se za tri do pet odsto mesečno, ali to ne mora da znači da se prodaje više stanova putem javne prodaje, niti da je ekonomska situacija u Srbiji lošija nego prošle godine. To je često i posledica činjenice da je reč o kreditima, od pre pet godina, a da je prodaja nekretnine tek sada došla na red , zbog sporog rada sudova ili što su banke tek sada odlučile da pokrenu prodaju. Konačno, upravo većina oglasa na potralu je posledica ranijih problematičnih kredita budući da iskustvo ovog portala pokazuje da se banke odlučuju za prodaju nekretnine kao poslednje nužne mere, a u međuvremenu pokušavaju da se dogovore s dužnicima – kupcima nekrentina.