Kuglice skaču za listić, dva bubnja za izborni loto
a zavisno od toga „kako bubanj kaže”, biće njihova pozicija na listiću, koji će građani imati u rukama na glasanju 2. aprila.
Ceo postupak žrebanja biće obavljen u zdanju parlamenta, u sedištu RIK-a, u Ulici kralja Milana 14. Žreb će biti sproveden na sednici Republičke izborne komisije, na kojoj pravo prisustva ima i po jedan predstavnik svakog predlagača kandidata.
Kandidati su Aleksandar Vučić, koga je predložila vladajuća većina, Saša Janković, koji je kandidat Grupe građana „Za Srbiju bez straha”, lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, kandidat Grupe građana „Moramo bolje” Vuk Jeremić, predsednik Pokreta „Dveri” Boško Obradović, predsednik Pokreta DJB Saša Radulović i kandidat DSS-a Aleksandar Popović. U izbornu trku ulazi i predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović, kandidat Narodnog slobodarskog pokreta Miroslav Parović, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, kao i kandidat Grupe građana „Beli – Samo jako” Luka Maksimović, koji je poznat kao Ljubiša Preletačević Beli.
Sekretar Republičke izborne komisije je dužan da o vremenu i mestu održavanja žreba blagovremeno obavesti predlagače kandidata i medije. Žrebom rukovode predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević i zamenica predsednika Željka Radeta, ili drugi članovi koje oni ovlaste. U uputstvu za sprovođenje izbora, koji je RIK usvojio početkom meseca, utvrđeno je do tančina kako izgleda ceo postupak žrebanja. Obavlja se tako što se iz jednog providnog bubnja izvlači kugla u kojoj je list s imenom i prezimenom kandidata i nazivom predlagača, a neposredno nakon toga iz drugog providnog bubnja se izvlači list na kojem je upisan redni broj koji će taj kandidat imati na listi kandidata. Kugle, koje će biti neprovidne, moraju imati iste dimenzije, boju, masu i druge karakteristike, i biće ih dva puta više od broja kandidata za predsednika Srbije.
Rukovodilac žreba otvoriće postupak i utvrditi da li su prisutni predstavnici svih predlagača kandidata. On će prethodno proveriti da li su bubnjevi za žrebanje ispravni i prazni, postoji li potreban broj ispravnih kugli, potom da li je na svakom listu koji je namenjen za upisivanje podataka o kandidatu za predsednika Republike odštamano ime i prezime po jednog od kandidata za predsednika Republike, kao i naziv predlagača kandidata, odnosno naznaka da je kandidata predložila grupa građana koja nema naziv. Isto tako, neophodno će biti i da proveri da li je na svakom listu koji je namenjen upisivanju rednog broja na listi kandidata otštampan po jedan broj, počev od broja jedan zaključno s brojem koji odgovara broju kandidata za predsednika Republike.
Kugle iz bubnjeva za žrebanje izvlače sekretar Republičke izborne komisije i zamenik sekretara Republičke izborne komisije, ili lica koja RIK odredi.
Postupak žreba se sprovodi tako što iz bubnja za žrebanje u kojem su podaci o kandidatima za predsednika Republike, sekretar RIK-a, ne gledajući u bubanj, izvlači kuglu i predaje je predsedniku Republičke izborne komisije. Iz bubnja za žrebanje u kojem su redni brojevi na listi kandidata, zamenik sekretara RIK-a, takođe ne gledajući u bubanj, izvlači kuglu i predaje je zameniku predsednika Republičke izborne komisije. Zatim će predsednik RIK otvoriti kuglu i pročitati ime i prezime kandidata za predsednika Republike, a njegov zamenik će objaviti broj koji će taj kandidat imati na listi kandidata.
I na izborima 2012. godine redosled je utvrđivan žrebom pa je tako prvi na listi bio Zoran Stanković, nekadašnji ministar zdravlja, koga su predložili Ujedinjeni regioni Srbije, dok je aktuelni predsednik Srbije Tomislav Nikolić bio na poslednjem, 14. mestu. Tadašnji predsednik i lider Demokratske stranke Boris Tadić ispred svog imena imao je redni broj tri.
Za razliku od takve procedure, na parlamentarnim izborima redosled na listiću zavisi od brzine predaje i proglašenja izbornih lista.
S. Stanković
Proverite da li ste upisani u birački spisak
Predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević pozvao je građane da u svojim opštinskim i gradskim upravama provere da li su upisani u Jedinstveni birački spisak, kao i da li su njihovi podaci upisani potpuno i tačno. Na prošlogodišnjim, parlamentarnim izborima, ukupan broj birača u Srbiji bio je 6.737.808. Pre pet godina, na predsedničkim izborima, glasalo je 57,73 odsto, ili 3.908.652 birača.