Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Odbačen zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije

09.03.2017. 21:38 13:52
Piše:

pravnog zastupnika Sarajeva. Na osnovu pisama članova Predsedništva BiH, utvrđeno je da odluku o podnošenju zahteva za reviziju nisu donele nadležne institucije, navodi se u pismu iz Haga.

Predsedavajući Predsedništvu BiH Mladen Ivanić izjavio je da je za njega odluka Međunarodnog suda pravde u Hagu da odbije zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije bila očekivana. Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak ističe da je to poruka da BiH može funkcionisati samo zajedno i sporazumno.

Ivanić je, na vanrednoj konferenciji za novinare, rekao da MSP neće razmatrati taj slučaj jer, kako su obrazložili, nijedan relevantni organ BiH o tome nije doneo odluku.

– To je za mene očekivano i ja sam nedeljama i danima govorio i na to upozoravao – rekao je Ivanić, podsetivši na to da, nažalost, deo ljudi nije hteo to da čuje.

Ocenio je da je takva odluka MSP-a ozbiljno podržala dejtonsku BiH.

– Niko više ne može donositi odluke u ime BiH osim njenih institucija – rekao je Ivanić, i dodao da samo takva BiH ima šansu da funkcioniše, a da je svaki drugi pokušaj udar na državu.

Ocenio je da je to bila, kako je rekao, složena politička bitka.

– Da na vreme nisam počeo raditi na tome, verovatno ne bismo ostvarili taj rezultat – rekao je Ivanić.

Kako je dodao, odluku smatra nekom vrstom ličnog uspeha u svojoj političkoj karijeri.

– U pojedinim trenucima osećao sam se kao neko kome je namenjeno da bude kriv i odgovoran, i osećao sam da mnogi faktori u RS nisu stajali iza mene nego gledali da se oni sačuvaju – kazao je Ivanić.

Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je da je odbijanjem zahteva za reviziju presude protiv Srbije MSP zapravo poslao poruku da BiH može da funkcioniše „samo zajednički i dogovorno”.

Crnadak je, na zajedničkoj konferenciji za novinare s Ivanićem, rekao da takav ishod zahteva za reviziju šalje zapravo dve pozitive poruke. Prva je da odgovorni za sve to moraju jasno da povuku poteze i pokažu da su spremni da idu napred. Kao drugu važnu poruku te odluke MSP-a, Crnadak je naveo da sudovi BiH treba da nastave da presuđuju onima koji su činili zločine, istoričari treba da pišu istoriju, „a mi, političari”, kako je rekao, „da se bavimo time kako da završimo proces pomirenja i kako da se zajednički okrenemo budućnosti”.

Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović potvrdio je novinarima u Mostaru da je sud odbacio zahtev za reviziju presude, i dodao da su institucije BiH o tome obaveštene pismom iz Haga.

Banjalučke „Nezavisne novine” prenose da se u obrazloženju suda navodi da zahtev za reviziju nisu podnele nadležne institucije BiH.

„Sud je propisno razmotrio mišljenja koja su članovi Predsedništva izneli u svojim pismima. Sud smatra da sadržaj tih pisama pokazuje da nikakvu odluku nisu donela nadležna tela, u ime BiH kao države, u pogledu zahteva za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, BiH protiv Srbije. Stoga, ne može se ništa preduzeti u vezi s dokumentom pod nazivom ‘Aplikacija za reviziju Presude od 26. februara 2007. godine u slučaju primene Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida’”, napisao je predstavnik MSP-a Filipe Kuverer. Sud u Hagu odbacio je zahtev za reviziju presude zbog osporenog legitimiteta pravnog zastupnika Sarajeva Sakiba Softića koji ga je 23. februara predao. Zahtev je predat na inicijativu Bakira Izetbegovića i bez prethodne saglasnosti Predsedništva BiH.

Sud je nakon toga zatražio od bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića da pojasni legitimitet Softića, a zatim je zatražio da Predsedništvo BiH saopšti svoje stanovište o reviziji presude. Članovi Predsedništva su se o tome izjasnili pojedinačno.

E. D.

 

Nikolić: Argumentacija srpske strane pravno utemeljena

Predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić rekao je da je takva odluka Međunarodnog suda pravde u Hagu apsolutno ispravna jer bi svako drugo rešenje ozbiljno ugrozilo funkcionisanje BiH kao države i dodatno doprinelo nepotrebnom podizanju tenzija u odnosima sa Srbijom, što nikome nije potrebno ni sad niti bilo kad, rekao je predsednik Tomislav Nikolić, saopštila je Služba za saradnju s medijima.

– Očuvanje stabilnosti u regionu vrednost je kojoj je Srbija posvećena i zato isto očekujemo i od drugih – istakao je Nikolić, i dodao da je srpska strana u BiH reagovala na pravi način, pokazavši veliku političku zrelost i odgovornost prema budućnosti regiona. – Očigledno je argumentacija srpske strane bila pravno i činjenično utemeljena i rezultat je ovakva odluka Međunarodnog suda pravde.

 

Izetbegović: Zahtev nije bio protivVučićeve Srbije

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je  da zahtev za reviziju tužbe nije bio uperen protiv „Vučićeve Srbije”, i istakao da je srpski premijer i kandidat za predsednika Srbije, čiji se dolazak u Sarajevo očekuje 16. marta, dobrodošao u BiH.

– Vučić je dobrodošao i njegov dolazak će uticati na smirivanje odnosa – rekao je Izetbegović novinarima na konferenciji povodom odluke MSP-a u Hagu da odbije zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije.

Izetbegović je precizirao da taj zahtev za reviziju, kako je rekao, nema veze sa Srbijom, kako je rekao, „pod Vučićem”.

– Srbija pod Vučićem je nešto drugo – jasan je bio Izetbegović, istakavši da se zahev odnosi na Srbiju pod režimom Slobodana Miloševića koja je, kako je rekao, izvršila agresiju na BiH. 

 

Varadi: Tačka na postupak

– Međunarodni sud pravde je rašnjom odlukom o odbacivanju zahteva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid stavio tačku na taj postupak, a novi zahtev se ne može podneti jer je u međuvremenu istekao rok – smatra nekadašnji član pravnog tima Srbije u tom slučaju Tibor Varadi. – Gotovo sam siguran u to da je to kraj priče jer je rok od deset godina za podnošenje revizije istekao 26. februara. Ako je revizija odbačena jer nije zatražena od ovlašćenog lica, odnosno bez saglasnosti Predsedništva BiH, a rok za njeno podnošenje je istekao, to znači da nova revizija ne može da se traži. Čak i kada bi se eventualno nekad postigao dogovor o reviziji presude sve tri strane – srpske, hrvatske i bošnjačke – rok za reviziju je propušen i tu je kraj priče.

Zahtev za reviziju je, kako prenose bosanski mediji, odbijen uz obrazloženje da ga nisu podnele nadležne institucije BiH.

 

Vulin: Dovoljan je pojedinac sa zlom namerom

Ministar za rad Aleksandar Vulin izjavio je, povodom odbacivanja zahteva za reviziju presude protiv Srbije, da je to pravna pobeda, ali i da je ceo slučaj upozorenje kako region može lako da se destabilizuje i dovede na ivicu sukoba.

– Dovoljan je pojedinac sa zlom namerom, dovoljan je Bakir Izetbegović – rekao je Vulin u izjavi za Tanjug.

Ministar je dodao i da nije moguće dokazati genocid, kojeg, kako je rekao, nije ni bilo, i presuditi Srbiji za genocid koji nije počinila. On je istakao da se od početka videla samo želja Bakira Izetbegovića da naškodi Srbiji i Srbima.

– Nije uspeo da ugrozi Srbiju, ali jeste uspeo da unese nemir među narode BiH i gotovo sasvim razori dejtonski sistem odlučivanja – rekao je Vulin.

Piše:
Pošaljite komentar