Za jednake mogućnosti
reč o rodnoj ravnopravnosti kao jednom od ljudskih prava, čulo se na rašnjoj konfreneciji Ženske parlamentarne mreže Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine. „Uzajamna podrška i zajednička akcija“ naziv je i najširi okvir prolećnog skupa te mreže, koja radi na jačanju mehanizama za postizanje rodne ravnopravnosti na svim nivoima da bi se obezbedila primena principa jednakih mogućnosti za žene i muškarce i osiguralo njegovo uvođenje u sve mere i politike koje se donose i sprovode.
– Ubeđen sam u to da je vraćanje osnovnim civilizacijskim tekovinama ključno za ozdravljenje našeg i svakog drugog društva – kazao predsednik Skupštine APV Ištvan Pastor, ističući da je saglasan s onim što je govorila nekadašnja britanska premijerka Margaret Tačer „Ako hoćeš da se neki problem reši, poveri ga ženama”.
– Mislim da žene imaju posebno istaknuto mesto i ulogu u normalizaciji našeg društva – rekao je Pastor, i podsetio na važnost činjenice da od 120 poslaničkih mesta u Skupštini APV, danas 43 zauzimaju žene.
Kako je u uvodnom izlaganju istakla koordinatorka Ženske parlementarne mreže APV mr Maja Sedlarević, ispostavlja se da je „ženama, pored svih obaveza u svakodnevnom životu, zdravlje na poslednjem mestu”. Zato je ta tema bila u fokusu konferencije.
Bolesti srca, krvnih sudova i maligne bolesti su na prvom mestu rane smrtnosti žena u Vojvodini, pokazuje, između ostalog, velika studija Instituta za javno zdravlje Vojvodine posvećana zdravlju žena.
Savetnica Agencije za međunarodnu pomoć i saradnju Švedske (SIDA – Swedish International Development Agency) Šarlota Bobijer iznela je primere mogućnosti razvoja rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena, istakavši da je „rodna ravnopravnost, generalno gledano, još uvek više vizija, nego ostvareno pravo”.
O istorijatu i značaju 8. marta, Međunarodnog dana žena, govorile su Danica Todorov Jašarević i dr Gordana Stojaković.
V. Crnjanski