Kalušari najavili proleće
Grebenac je selo na obodu Deliblatske peščare u kom živi oko 1.000 stanovnika, rumunske nacionalne manjine. Kalušari obučeni u tradicionalnu rumunsku narodnu nošnju teraju svojom igrom zimu i prizivaju proleće, ali i pozivaju meštane Grebenca da izađu iz kuća i budu učesnici ili posmatrači manifestacije. Ove godine je izrađeno 15 eksponata, od toga su sedam napravili učenici ovdašnje škole.
- Deca prave eksponate sa svojim roditeljima i nastavnicima i ljubomorno čuvaju kao najveću tajnu na čemu rade, kako bi bilo iznenađenje na dan manifestacije - objasnio je Kristijan Birđan, direktor OŠ „Mihail Sadoveanu“.
Svake godine eksponate i maske izrađuju grupe mladih ljudi i svi žele da njihov kostim ili eksponat bude najbolji, ali na dan Fašanki vlada veselje i učesnici daju sve od sebe da kao zajednica ostave dobar utisak na brojne posetioce. Manifestacija je zanimljiva profesorima etnologije, studentima i privrednicima koji se bave etno turizmom, pa je poseta iz godine u godinu velika. Pre povorke eksponata, tradicionalno je u školi održan simpozijum sa temom „Fašanke - Karneval kod nas i preko granice“.
- Dolazim iz Etnološkog muzeja iz Temišvara. Prvi put sam u Grebencu i veoma sam zahvalan domaćinima na pozivu. Ova tradicionalna manifestacija veoma je značajna, a meštani su se potrudili da joj daju poseban pečat kako bi sačuvali tradiciju i u narednim vekovima. Čestitam meštanima na uloženom trudu, i moram da pohvalim dobru organizaaciju - kaže Jon Traja, iz Etnološkog muzeja iz Temišvara.
Povorku su kao i svake godine predvodili članovi KUD „Đorđe Košbuk”, pravi virtuozi na duvačkim instrumentima. Maske, kostimi, eksponati sa aktuelnim temama oduševili su goste iz Rumunije, Beograda, okolnih naseljenih mesta, a Grebenčane učinili ponosnim.
V. H.