Potencijal na brani kod Novog Bečeja
mogle biti izgrađene male hidrocentrale, a ta ideja nije nova, jer se o tome govorilo i mnogo ranije. Ipak, do sada nijedna ideja nije realizovana, ali bi se to moglo uskoro promeniti jer je Pokrajinska vlada nedavno usvojila informaciju o hidro potencijalima na kanalskoj mreži ovog hidrosistema. Na osnovu stručne analize “Studija hidroenergetskih parametara hidrosistema DTD i reke Tise”, u Javnom vodoprivrednom preduzeću „Vode Vojvodine” sačinjen je pregled mogućnosti za izgradnju malih hidrocentrala na kanalskoj mreži hidrosistema DTD. Studijom su definisani uslovi značajni za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva za izgradnju malih hidroelektrana i ocenjeno je da takva mogućnost postoji na brani na Tisi kod Novog Bečeja i banatskom delu hidrosistema DTD, dok je za bački deo hidrosistema DTD potrebno uraditi dodatne analize.
Po rečima pomoćnika direktora za Hidrosistem DTD Stevana Ilinčića, mogućnost da se na hidrosistemu DTD grade male hidroelektrane otvorena je zahvaljujući Zakonu o javno-privatnom partnerstvu, koji je definisao postupak realizacije.
- Nakon urađene analize hidroenergetskih parametara utvrđene su lokacije na kojima su hodroenergetski potencijali najbolji. Pokrajinska Vlada donela je zaključak da se na HS DTD grade male hidroelektrane - kaže Ilinčić. - HS DTD je sistem koji se sastoji od tri celine i utvrđeno je da je najznačajniji objekat u hidroenergetskom smislu na brani na Tisi, a potom slede lokacije u Kajtasovu, Stajićevu i Tomaševcu, ali su one znatno manjeg kapaciteta.
Po njegovim rečima, procenjeno je da bi hidrocentrala na brani na Tisi imala snagu od 11 megavata i godišnju proizvodnju od 50.000.000 kilovat časova, potom sledi ustava u Kajtasovu snage 1,3 megavata i procenjenom godišnjom proizvodnjom od 8.000.000 kilovata. Lokacije kod ustava u Stajićevu i Tomaševcu znatno su manjih kapaciteta: 880 kilovata i godišnjom proizvodnjom od oko 2.160.000 kilovata, odnosno 280 kilovata i godišnjom proizvodnjom od oko 1.700.000 kilovara.
Ilinčić naglašava da sada predstoji nekoliko koraka koji moraju biti napravljeni kako bi započela realizacija.
- Pre svega, potrebno je uraditi projekat javno-privatnog partnerstva koji bi, između ostalog, dao odgovor o isplativosti malih hidrocentrala na HS DTD,, a nakon toga potrebno je i da nadležni daju saglasnost. Potom se raspisuje tender i bira najpovoljniji partner s kojim se potpisuje ugovor. Potencijalnih partnera zainteresovanih za ulaganje u male hidrocentrale ima, ali za sada je sve još na početku i gotovo je izvesno da do kraja ove godine ne bi trebalo očekivati da se postupak završi - kaže Ilinčić.
On naglašava i da je potrebno i da Vlada Srbije da saglasnost za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva jer su objekti na HS DTD u vlasništvu države, a “Vode Vojvodine” njima upravljaju. Po njegovim rečima na HS DTD ne bi bili građeni novi objekti već bi se koristili postojeći.
- Takođe, uslov da se uopšte krene u realizaciju izgradnje malih hidrocentrala na HS DTD je da se sadašnji vodni režim ne ugrožava i da male hidroelektrane na DTD ni na koji način ne utiču na funkcionisanje sistema - kaće Ilinčić.
Dobrila Mlađenović
Značajan obnovljivi izvor energije
Pokrajinska vlada opredeljena je u nameri da se u narednom periodu grade mini hidroelektrane na hidrosistemu DTD, kao obnovljivi izvor energije koji nije dovoljno iskorišćen. Zbog toga je i data podrška JVP „Vode Vojvodine„ da pokrene postupak JPP radi izgradnje malih hidrocentrala na kanalskoj mreži Hidrosistema DTD.