Zajedno u rešavanje problema lutalica
gradskih odluka i programa vezanih za problem napuštenih kućnih ljubimaca” i predstavnici „Zoohigijene i veterine” dogovorili su se o formiranju radne grupe koja bi se bavila svim pitanjima u vezi sa tim, a saglasili su se i oko statusa staratelja, čije uvođenje se zahteva.
Radnu grupu činiće predstavnici “Incijative” i „Zoohigijene”, ali i nadležni iz Uprave za komunalne poslove i Uprave za propise. Ideja o uvođenju statusa staratelja napuštenih životinja naišla je na odobravanje i direktora „Zoohigijene” Aleksandra Bursaća, koji je rekao da je taj predlog dalje upućen Komunalnoj upravi, gde će biti određene pojedinosti o pravima i obavezama tih ljudi, kao i o obaveznoj edukaciji budućih staratelja.
– Pregovori sa „Zoohigijenom” su tek počeli i to je samo jedna etapa u procesu rešavanja problema lutalica, s obzirom na to da je „Zoohigijena” izvršna vlast, a ne zakonodavna – kaže predstavnica potpisnika inicijative Marijana Mutavčieva. – Direktor Bursać se složio s tim da su naši zahtevi svrsishodni i da su u cilju konačnog rešenja problema, a to je da se životinje sklone s ulica, ali i da se sačuva njihova dobrobit.
Saglasan s tim je i Aleksandar Bursać, koji je najavio da će dve strane konačno zajednički izaći pred Komunalnu upravu. Taj organ će, potom, zajedno s radnom grupom, imati zadatak da modifikuje zabranu hranjenja životinja na javnim površinama tako da oni koji žele mogu to da rade na odgovarajući način, a da pri tome ne ugrožavaju ostale sugrađane.
– Radi se o sasvim prihvatljivoj ideji, koju samo treba uobličiti – rekao je Bursać. – Nismo još zalazili u detalje, ali to je svakako korak napred.
On je podsetio i na to da bi dobrobit postojanja staratelja bila višestruka. Na primer, oni bi bili zaduženi da lutalice o kojima se staraju redovno vode na čišćenje od parazita, vodili bi računa o njihovom opštem zdravlju te bi time doprineli i opštem zdravlju grada. Ipak, on napominje da je obavezno da sugrađani koji se prihvate tog posla, najpre prođu kroz odgovarajuću edukaciju. Senzibilizacija građana je uz to, dodala je Marijana Mutavčieva, preko potrebna da bi staratelji svoj posao mogli raditi neometano, uz napomenu da će starateljstvo biti potpuno dobrovoljno, ali i volonterski.
Podsećamo, devet novosadskih organizacija je prošlog meseca pokrenulo Inicijativu za izmenu, unapređenje i usklađivanje sa zakonom gradskih odluka i programa u vezi sa problemima napuštenih životinja. Neke od ključnih tačaka tog dokumenta zahtevaju izmenu gradske odluke kojom se zabranjuje hranjenje životinja na javnim površinama, kao i dopunu odluke o uređenju grada da bi se regulisalo postavljanje kućica za lutalice. Takođe, inicijativa zahteva uvođenje statusa staratelja životinja s ulice, u cilju unapređenja programa kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji Novog Sada, koje sprovodi „Zoohigijena”.
D. Ristić