Preventivni pregled, zdravije detete
20.02.2017.
21:28
13:52
Komentari (0)
za decu samo su neki od razloga za sve veće zdravstvene probleme kod najmlađih sugrađana. U Domu zdravlja „Jovan Jovanović Zmaj” u Ulici Zmaj Ognjena Vuka 19 u Razvojnom savetovalištu postoji skrining trogodišnjaka, na osnovu kojeg se na vreme mogu otkriti eventualni problemi s kojima se dete suočava.
– Skrining je preventivni pregled sve dece s navršene tri do navršene četiri godine – rekla je za „Dnevnik” psiholog – specijalista razvojne psihologije dr Suzana Lalović. – Taj pregled služi kao brza procena psihomotornog razvoja deteta, a cilj je da se izdvoje deca koja imaju poteškoće u razvoju grube i fine motorike, govora – što je sve češći problem – ili neke poteškoće u socio-emotivnom razvoju.
Po rečima naše sagovornice, pregled ne podrazumeva procenu psihologa, koja traje sat kao kompletno psihološko testiranje, već je u pitanju brza procena da bi što više dece moglo da se pregleda. Osim kod psihologa, deca prolaze pregled logopeda i defektologa. Na osnovu podataka dobijenih od roditelja, opservacije deteta kroz preventivni pregled i na osnovu nekih testova koji su prilagođeni uzrastu, ustanovljava se da li dete ima neke poteškoće tokom razvoja.
– Na osnovu rezultata roditeljima dajemo savete kako da pomognu u rešavanju određenog problema kod kuće, dok deca kod koje je primećeno kašnjenje u razvoju bivaju zadržana na tretmanu u Razvojnom savetovalištu – rekla je dr Suzana Lalović. – Kao trend modernog doba, primećujemo da se javljaju sve češće i sve veće smetnje u razvoju govora jer veliki broj dece odrasta uz „Bejbi TV” kanal, dok komunikacija s roditeljima izostaje. Tako ona „progovaraju na engleskom”, što nije progovaranje već papagajski govor koji ne služi u svrhe komunikacije.
U zavisnosti od vrste patologije, kako kaže naša sagovornica, deca se uključuju u terapijski prostor, odnosno senzornu sobu sa strunjačama i različitim rekvizitima, gde je mnogo lepše i bezbednije raditi nego u ordinaciji gde je dete ograničeno u svakom smislu, od kretanja do diranja stvari koje ne bi smelo da dira. Samim tim, rad u prostoru koji je opremljen prema potrebama dece daje daleko bolje i kvalitetnije rezultate, a dete i terapeut su opušteniji. Uglavom su to deca koja imaju problem s uspostavljanjem kontakta, ona s takozvanim pervazivnim razvojnim poremećajem, iz spektra obolelih od autizma. Logoped takođe koristi senzornu sobu tokom svojih pregleda, a kod starije dece koja imaju određene neuronske smetnje, senzorna soba je praktična i predstavlja odličan ambijent za psihoterapijski razgovor jer je atmosfera dosta opuštenija i prijatnija.
– Roditeljima koji dobiju pozitivne rezultate o razvoju deteta i saznanje da je sve u redu i da sve ide svojim tokom, obično dajemo savete poput navikavanja deteta na čistoću, na uspostavljanje pravilnog ritma spavanja, odvikavanje od dude, o problemima u ishrani ili adaptaciji u vrtiću – kazala je dr Suzana Lalović. – Neki roditelji požele „dublje” savetovanje i tada se zakazuje novi termin kod psihologa .
Roditelji koji žele da dovedu decu na preventivni skrining to mogu učiniti zakazivanjem na broj 4879-451 kod timske medicinske sestre, a preventivni pregledi se rade u dva termina nedeljno, odnosno utorkom po podne i sredom pre podne.
I. Mikloši